-4°C bezchmurnie

Czy to jest przyjaźń czy to jest kochanie – Czy to jest oszukiwanie… autouczciwości

Felietony, przyjaźń kochanie oszukiwanie… autouczciwości - zdjęcie, fotografia

Jeśli chodzi o seks, to podobno od dawna już wiadomo, że kobiety do jego uprawiania potrzebują powodu, a mężczyźni …..miejsca. Czy wobec tak skrajnego podejścia do wskazanej kwestii, przyjaźń damsko męska jako taka w ogóle jest możliwa?

Czy może to pytanie na zawsze pozostanie bez odpowiedzi, albowiem nikt przecież nie przeniknie w drugiego człowieka i nie odgadnie prawdziwych intencji, które skłoniły go do nawiązania relacji przyjacielskiej właśnie z tą a nie z inną osobą.

Bezlitosne statystyki wyraźnie wskazują na to, iż to płeć piękna uważa, że mężczyznę i kobietę może łączyć głęboka zażyłość przyjacielska, bez tzw. przyjacielskiego seksu, mężczyźni natomiast w rzeczonym temacie wydają się być bardziej sceptyczni. Dlaczego ? Prawdopodobnie dlatego, iż to mężczyźni właśnie bardziej są zainteresowani seksem, częściej o nim myślą i częściej wyobrażają sobie, jak by to było, gdyby… A w takim układzie na prawdziwą damsko-męską przyjaźń chyba nie ma już miejsca.

Natomiast w życiu kobiet, przynajmniej statystycznie, seks odgrywa nieco mniej znaczącą rolę. Dlatego, to bardziej kobiety posiadają poczucie, że mogą przyjaźnić się z mężczyzną, natomiast mężczyźnie w podobnym podejściu do przyjaźni przeszkadza przede wszystkim podarowana przez naturę nieustannie pobudzona wyobraźnia.

Okazuje się zatem, że to raczej niemożliwe, aby z relacji dwóch osób, różnych, heteroseksualnych płci, na dobre wykluczyć podtekst seksualny. Dodatkowo sceptycy uważają, że oszukujemy siebie utrzymując wyłącznie przyjacielskie stosunki z kimś kto nam się podoba, nie decydując się na nic więcej. Bo przecież musi się w jakimś stopniu podobać, skoro się przyjaźnimy prawda? Przyjaźń może być również nieuczciwą „przykrywką” na obcowanie z kimś, kogo kochamy, ale jednocześnie wiemy, że nie mamy u tej osoby szansy. Czyli wygląda na to, że przyjaźń damsko – męska może być albo… nieprawdziwa, albo bardzo bolesna?

Czy idealnym wyjściem z sytuacji jest przyjaźń z kimś, kto nam się nie podoba i fizycznie zupełnie nas nie pociąga? Jednak i w takim układzie również występuje ryzyko, a nawet dwa. Albowiem – po pierwsze, to że ktoś nam się nie podoba, wcale nie oznacza, że my nie podobamy się tej osobie, po wtóre – nawet jeśli tak się zdarzy, że nie jesteśmy dla siebie wzajemnie atrakcyjni, to jednocześnie płytkim jest sprowadzanie nieprzyjacielskiego już związku kobiety i mężczyzny wyłącznie do kultu samej aparycji, bo chyba nie jedynie wygląd się liczy? Czy jedynie on? Niemożliwa jest chyba przyjaźń z kimś kto nie „pociąga” nas intelektualnie, a już na pewno niemożliwy jest normalny związek z kimś takim Czy jednak wygląd „załatwia” wszystko ? Coś na zasadzie „ co nie dopowie, co nie doczuje …to dowygląda” ?

Tak czy inaczej, na prawdziwe, przyjacielskie, damsko-męskie relacje czyha wiele niebezpieczeństw. Głównym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim ogólnie pojęty …niedosyt konsumpcji…

Jednakże, czy fakt iż zdarzają się związki małżeńskie i nie tylko, powstałe na podbudowie przyjaźni, paradoksalnie świadczyć może o tym, że ta czysta damsko – męska przyjaźń istnieje, czy właśnie dobitnie świadczy o tym, że jednak jej nie ma?

Jak zatem wytłumaczyć to, w którym momencie zmieniła się intencja zawarcia przyjaźni, bo przecież zawsze jest ryzyko, że ta intencja od początku była nacelowana i nakierowana na bliską, aczkolwiek poza przyjacielską relację?

Zupełnie kończąc rozważanie pragnę zaznaczyć że ten artykuł nie jest nastawiony ani na ocenę przyjaźni damsko-męskiej, ani tym bardziej na udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy ta przyjaźń w ogóle istnieje. Pewnie jak przy większości naszych egzystencjalnych dylematów, tak i w tym wypadku, wszystko zależy od podejścia i naszych oczekiwań oraz od tego, jak mocno uczciwi, szczególnie wobec siebie samych jesteśmy. Nie oszukujmy się, przyjaźń to również pewien rodzaj podziwu drugiego człowieka. W „procesie” przyjaźni z tą samą płcią ten podziw jest bardziej permanentny, poniekąd niewyrażany, przyjęty a priori, natomiast w heteroprzyjaźni damsko –męskiej istnieje ryzyko, że kierowany zwykłym, naturalnym, ludzkim popędem jak też potrzebami będzie jednak ewaluował.

(Źródło: http://www.obcasypodlasia.pl/przyjazn-kochanie-oszukiwanie-autouczciwosci/ Iwona Dzbeńska/ Foto: pixabay.com/ shelter)

Czy to jest przyjaźń czy to jest kochanie – Czy to jest oszukiwanie… autouczciwości komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl