16°C słabe opady deszczu

Czy tobie czasem, Zuckerberg, sufit na łeb się nie spadł?!

Blogi, tobie czasem Zuckerberg sufit spadł - zdjęcie, fotografia

16 kwietnia 2017 roku chrześcijanie obchodzą Wielkanoc – święto Zmartwychwstania Pańskiego. Najważniejsze święto w Kościele, wspomnienie zwycięstwa nad śmiercią. W tym dniu wierni radują się, że oto Jezus Chrystus powstał z martwych.

Ze świętem tym wiąże się wiele tradycji. Najważniejszą z nich jest (poza obrzędami kościelnymi) wielkanocne śniadanie. Zasiadamy razem i spożywamy poświęcone pokarmy. Każdy z nich jest ważnym symbolem.

Część symboli Wielkiej Nocy wydaje się być skomercjalizowana – malowane jajka, kwiatuszki, czy kurczaczki widujemy przecież na miesiąc przed świętami wśród sklepowych półek. Symbole te jednak widniały na przedwojennych pocztówkach. Znacznie później na kartkach zaczęły pojawiać się motywy Zmartwychwstania.

Świat ewoluuje, zmienia się - zmieniają się też tradycje. Tak jak zmieniały się motywy na pocztówkach, tak zmieniają się dania, które spożywamy w trakcie świąt. Nie ma w tym nic złego, dopóki w dalszym ciągu kierujemy się tradycją. Przecież najważniejsze jest, by godnie uczcić Zmartwychwstanie.

Przy okazji tych świąt – podobnie jak przy Bożym Narodzeniu – składamy sobie życzenia. Śmieszne, rymowane, nawiązujące do całej otoczki związanej ze świętami, czy wprost ugruntowane w wierze.

W ten świąteczny dzień złożenie znajomym życzeń zaproponował mi Facebook. Autorzy zaproponowali do wyboru kilka "kartek" – sześć grafik i dwie animacje. Pojawił się tam zajączek, baranek, krzyż i kwiaty. Ale...

Jedna z nich przykuła moją uwagę – widzimy na niej trzy postacie: dwóch dorosłych mężczyzn i dziecko. Jeden z nich trzyma dziecko "na barana", a drugi ich obejmuje. Czy ktoś mi umie wyjaśnić w jaki sposób nawiązuje to do świąt Wielkiej Nocy? Dlaczego akurat ten obrazek miałbym wybrać składając znajomym życzenia?

Panie Zuckerberg – rozumiem, że nie podobają się Panu prawicowe strony na Facebooku, ale żeby promować homoseksualizm akurat przy okazji najważniejszego chrześcijańskiego święta?!

Nie, nie jestem homofobem. Ba, jestem niewierzący. Staram się jednak szanować to, w co inni wierzą i wydaje mi się, że ta grafika jest po prostu nie na miejscu.

Wesołego Alleluja!

(Przemysław Kownacki/ Foto: zrzut ekranu z portalu Facebook)


Czy tobie czasem, Zuckerberg, sufit na łeb się nie spadł?! komentarze opinie

  • gość 2017-04-16 21:34:23

    Alleluja znaczy chwalcie Pana. Czyli te życzenia znaczą Wesołego chwalcie Pana.

  • Gość - niezalogowany 2017-04-17 21:37:01

    Ech... Niektórym to się zaraz wszystko z homoseksualizmem kojarzy. Skąd wiadomo, że to dwóch facetów + dziecko? Może to Trójca Święta? Kartka jest po prostu bez sensu, ale żeby zaraz homo? Alleluja!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl