-5°C bezchmurnie

Czy w Białymstoku stanie Ławeczka Niepodległości?

Wiadomości, Białymstoku stanie Ławeczka Niepodległości - zdjęcie, fotografia

Kilka dni temu został wyłoniony zwycięski projekt ławki pomnikowej upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Białostocki PiS zachęca prezydenta Truskolaskiego, aby ten aplikował o środki w Ministerstwie Obrony Narodowej na ustawienie takiej ławki w stolicy Podlasia.

Do 10 września 2018 roku samorząd musi dostarczyć do Ministerstwa wszystkie wymagane dokumenty. MON przekaże gotowy projekt Ławki Niepodległości i sfinansuje nawet 80 procent kosztów jego realizacji. Ale samorząd musi mieć przynajmniej 20 procent własnych środków finansowych na ten cel. Szacunkowy koszt wykonania jednej Ławki Niepodległości to ok. 35 tys. zł. Właśnie o taką ławkę w Białymstoku apelują do prezydenta przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

- To jest ławka multimedialna i chcielibyśmy zaapelować do prezydenta Białegostoku, aby taki wniosek złożył. Każdy samorząd może złożyć dwa takie wnioski do Ministerstwa Obrony Narodowej. Dofinansowanie jest spore, tak że warto, aby w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, taka ławka stanęła u nas w mieście, w centrum – powiedział szef klubu radnych PiS, Henryk Dębowski.

Radni i działacze PiS uważają, że o samej lokalizacji takiej ławki, powinni się wypowiedzieć fachowcy, w tym konserwator zabytków. Ale też nie wykluczają, że jeśli prezydent złoży wniosek do MON o dofinansowanie takiej inwestycji, głos mogą zabrać mieszkańcy Białegostoku, którzy wskażą dogodne miejsce do jej ustawienia. Najważniejsze, to zdążyć przed 11 Listopada, kiedy będziemy świętować okrągłe sto lat wolnej i niepodległej Ojczyzny.

- Jeśli będzie taka potrzeba, czy będzie jakiś ogólny opór, w kwestii tego, gdzie taka ławka będzie zlokalizowana, to oczywiście, głos społeczeństwa jest bardzo ważny w tej sytuacji. Ale jeżeli takich głosów nie będzie to tym bardziej byśmy liczyli na głos ekspertów. Po pierwsze, gdzie by to się mogło pod względem architektonicznym komponować, a po drugie też pełnić swoją rolę, czyli rolę edukacyjną, bo to jest bardzo ważne. To jest ławka multimedialna i tam są prezentowane treści, które mogłyby w jakiś sposób naszą młodzież edukować, mówić o historii naszego państwa – przekazał dziennikarzom Artur Kosicki, szefujący Prawu i Sprawiedliwości w Białymstoku.

Działacze PiS zaapelowali do prezydenta w sprawie ławki, choć jak sami mówią, w Białymstoku przydałyby się dwa takie urządzenia. Tym bardziej, że dwa ministerstwo może dofinansować. Jednak o przyznaniu dofinansowania zadecyduje między innymi wysokość wkładu własnego, lokalizacja Ławki Niepodległości w miejscu powszechnie dostępnym, a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Chodzi o to, aby multimedialna ławka odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości, była związana z lokalną społecznością.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)


Czy w Białymstoku stanie Ławeczka Niepodległości? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl