Czy w Urzędzie Miejskim jest jakiś ekonomista? Choć jeden!

Gospodarka, Urzędzie Miejskim jakiś ekonomista Choć jeden! - zdjęcie, fotografia

Warto by było, aby urzędnicy z białostockiego magistratu zastanowili się, jak rozpisać przetarg na zatrudnienie ekonomisty z prawdziwego zdarzenia. Sądząc po tym, jakie ogłoszenie pojawiło się niedawno w Biuletynie Informacji Publicznej, nie jest to głupi pomysł. Osoba z wykształceniem ekonomicznym mogłaby zapobiec drenowaniu kieszeni mieszkańców Białegostoku.

Inwestycje w Białymstoku, jakie powstały w ostatnich latach z pewnością były potrzebne. Może nie wszystkie, może nie z takim rozmachem, ale mieszkańcy z nich korzystają. Na razie jeszcze cieszą się tym wszystkim, co mamy. Ale gorzej będzie, kiedy uświadomią sobie, ile czasu i w jakich kwotach będą musieli spłacać zadłużenie, jakie zostało zaciągnięte na poprawienie komfortu.

Do tego dojdzie wkrótce jeszcze jedno. Na początku października tego roku w Biuletynie Informacji Publicznej ukazało się ogłoszenie. Miasto Białystok poszukuje obecnie podmiotu, który udzieli kredytu na kwotę 76 milionów złotych. Pewnie przetarg nie wzbudziłby naszego zainteresowania, gdyby nie fakt, że przedmiotem zamówienia jest: „Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 76.000.000 zł z przeznaczeniem na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i wykup obligacji”.

Z tego względu potrzebny jest ekonomista z prawdziwego zdarzenia. Bo jeśli w urzędzie miejskim byłaby zatrudniona taka osoba, na przykład na stanowisku Dyrektora Departamentu Finansów lub Prezydenta Miasta Białegostoku, to wiedziałaby, że spłacanie jednego kredytu nowym kredytem, to wariant najgorszy z możliwych. Właśnie tak wpada się w spiralę zadłużenia, z której ciężko wyjść. Na branżowych portalach w internecie wszystkim odradza się zaciąganie zobowiązań finansowych, jeśli mają one służyć spłatom innych zobowiązań.

Dlaczego mówimy o spirali? Ponieważ zadłużony po uszy człowiek wsiada na finansową karuzelę, z której nie da się w żaden sensowy sposób zejść (co najwyżej można zeskoczyć). Aby spłacić jeden dług musi zaciągać kolejny. Generuje w ten sposób coraz wyższe odsetki i w końcu dochodzi do ściany. Nikt już nie chce mu pożyczać pieniędzy, a wierzyciele bardzo zdecydowanie domagają się uregulowania długu. Brzmi słabo” – podaje portal zaradnyfinansowo.pl.

Tu oczywiście jest podany przykład osoby indywidualnej, a nie samorządu lub urzędu. Niemniej, mechanizm spirali zadłużenia jest taki sam dla każdego. Nie ma znaczenia, czy kredyt do spłaty wcześniej zaciągniętego kredytu zaciąga osoba prywatna, czy dowolny podmiot – spirala zaczyna się kręcić w tym samym niebezpiecznym kierunku. Jak z niej wyjść? W zasadzie wyjścia są dwa – upadłość, albo oszczędności. Innej drogi nie ma. W pierwszej kolejności jednak specjaliści zalecają zaprzestanie pożyczania pieniędzy, co oznacza rezygnację z zaciągania nowych kredytów.

Ogranicz wydatki – podziel je na niezbędne i te, z których możesz zrezygnować. Rozejrzyj się za dodatkowym źródłem dochodu, które pozwoli ci na pracę z domu, ale dostarczy ci wystarczającą sumę do spłaty części zobowiązań. Stwórz dokładny harmonogram spłaty rat, rozpisz wszystkie swoje zobowiązania i wpływy. Jeśli masz zaległości w spłacie kredytów zacznij od nich” – zalecają eksperci tym razem na przykład na portalu direct.money.pl.

Zaciąganie kredytu aby spłacić poprzednie kredyty jest rozwiązaniem najgorszym z możliwych. Jednak przetarg jest rozpisany i 76 milionów złotych, które magistrat chce zaciągnąć, mają być spłacone aż do końca 2025 roku. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie zaciągania nowych zobowiązań, aby spłacić ten, który właśnie za chwilę mieszkańcy będą spłacać. Bank z pieniędzmi na pewno się znajdzie, bowiem samorząd nie ogłosi upadłości. I banki o tym doskonale wiedzą. Teraz wiedzą także mieszkańcy Białegostoku, jak wygląda zarządzanie finansami naszego miasta. Dlatego ekonomista pilnie by się przydał na Słonimskiej.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Czy w Urzędzie Miejskim jest jakiś ekonomista? Choć jeden! komentarze opinie

  • gość 2017-10-27 13:42:38


    Przepraszam po co zatrudniać ekonomistę ? W urzędzie miasta pracuje świetny ekonomista profesor nauk ekonomicznych Truskolaski


  • Gość2 - niezalogowany 2017-10-27 14:52:35


    Kredyt to zawsze ostateczne rozwiazanie. Wiekszosc inwestycji komunalnych jest finansowana w mysl reguły wklad wlasny kredytowany plus dotacja unijna. Jestesmy na dorobku. Ale pieniądze lubia byc w ruchu.


Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama