Gospodarka, Debata kilkaset tysięcy finansuje - zdjęcie, fotografia

Przygotowania do szóstej edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego idą pełną parą. Do Białegostoku zawita on w dniach 25 - 26 września, a miejscem tej konferencji będzie - tradycyjnie już - gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej. Organizatorzy zapowiadają ponad 1 500 uczestników, 200 prelegentów i 700 uczniów i studentów, jak też wydarzenia towarzyszące - konkursy na najlepszych pracodawców, inwestycje komunalne, startupy. Tak duża impreza słono kosztuje.

Wschodni Kongres Gospodarczy organizowany jest przez Grupę PTWP SA (Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości), przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Zapowiadany jest jako największe wydarzenie poświęcone perspektywom gospodarczym Polski Wschodniej, jedyna w kraju tak szeroka i tematycznie zróżnicowana, cykliczna debata publiczna o warunkach i szansach rozwojowych makroregionu. Tegoroczne hasło brzmi: "Tu spotyka się Zachód ze Wschodem". Wydarzenie to gromadzi szerokie grono gości ze świata polityki, biznesu, samorządów czy nauki. Agenda obejmuje przekrojowe i aktualne spektrum - od relacji między Unią Europejską a wschodem Europy, poprzez zagadnienia współpracy międzynarodowej, wspólnych europejskich inwestycji, po przemiany związane z cyfryzacją.

Jest to największe wydarzenie dla Polski Wschodniej - mówi Wojciech Kuśpik (na zdjęciu z lewej), organizator WKG, prezes Grupy PTWP.

Jego zdaniem poprzednie edycje przyniosły bardzo dobre statystyki i oceny.

Kongres robimy przede wszystkim z myślą i we współpracy z przedsiębiorcami - tłumaczy. - Tematy biznesowe dominują, staraliśmy się wybrać takie, które rzeczywiście teraz dla przedsiębiorców są ważne, czyli związane z ekspansją zagraniczną, transformacją cyfrową, rynkiem pracy, trendami technologicznymi, logistyką, odnawialnymi źródłami energii i finansowaniem inwestycji.

Rozmach, z jakim organizowane jest wydarzenie, rodzi pytania o jego koszty i źródła finansowania.

Wojciech Kuśpik wyjaśnia, że łączny budżet WKG wynosi w granicach 800 tysięcy złotych netto, a partycypacja urzędu marszałkowskiego to jest część zadań do kwoty 350 tys. zł brutto.

Jako PTWP organizujemy trochę wydarzeń w Polsce i zawsze staramy się, by udział publicznych partnerów wynosił mniej niż połowę - dodaje. - Nie chcemy, żeby dominowało finansowanie publiczne i też zakładamy, że tak będzie w wypadku tegorocznego Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Większość potrzebnych jest zatem pozyskiwana od sponsorów prywatnych. Wojciech Kuśpik zapewnia, że to już rola PTWP, by źródła finansowania pochodziły od różnych partnerów biznesów, w sposób rynkowy - zarówno od podmiotów prywatnych, jak i spółek Skarbu Państwa.

Na chwilę obecną nie wiadomo, czy magistrat dołoży do organizacji kongresu. Prezes Grupy PTWP podkreśla, że obecnie trwają rozmowy na ten temat, również z miastami Suwałki czy Łomża.

Zakładamy, że udział miasta (Białystok - red.) będzie - mówi Kuśpik. - Jesteśmy przed zamknięciem rozmów, więc chcemy, żeby to wszystko było zgodne z harmonogramem.

Organizatorzy dążą do tego, by na kongresie obecni byli przedstawiciele też pozostałych urzędów marszałkowskich z województw Polski Wschodniej, by udział tamtejszych marszałków był większy. Przypominają, że kongres dotyczy wszystkich pięciu województw Polski Wschodniej, choć zauważają, że jego umiejscowienie sprawia, że większość uczestników jest związanych z Podlasiem. Stwierdzają przy tym, że jednak liczba gości z pozostałych regionów z roku na rok wzrasta.

Maciej Perkowski z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku (na zdj. z prawej) stwierdza, iż marszałkowie województw Polski Wschodniej nie mogą zlekceważyć takiej sposobności - tu toczy się debata, negocjacje, ustalenia na temat Polski Wschodniej. Sposobność, aby głośno wypowiedzieć swoje zdanie wobec przedstawicieli rządu, jest okazją nie do przecenienia. Sądzi, że żaden odpowiedzialny marszałek albo członek zarządu danego województwa nie zrezygnuje z takiej sposobności.

(Piotr Walczak)

Debata za kilkaset tysięcy. Kto ją finansuje? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama