Wiadomości, Białegostoku trafi autobusów elektrycznych będzie infrastruktura ładowania - zdjęcie, fotografia

Magistrat zamierza zainwestować w nowoczesny i ekologiczny transport. Urzędnicy potwierdzili nam, że planowany jest zakup autobusów elektrycznych, zbudowana zostanie również odpowiednia infrastruktura ładowania. Na to jednak trzeba będzie poczekać kilka lat. Potem być może rozważone zostanie nabycie autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG bądź LNG, które uważane są za znacznie tańsze w eksploatacji i przyjazne środowisku niż pojazdy z silnikami Diesla, nawet te spełniające surowe normy emisji spalin Euro VI.

Jeżeli do tego czasu urząd miejski się nie rozmyśli, to za cztery lata Białystok dołączy do miast, w których jeżdżą autobusy na prąd. Można powiedzieć - nareszcie, bo do tej pory brakowało odważnej decyzji, by w ten sposób zastępować pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. Nie wiadomo, na jaką markę zdecydują się urzędnicy, ale jest w czym wybierać i można liczyć, że do przetargu stanie kilku producentów. Europejskim liderem wśród nich jest Solaris, ale po ulicach miast Starego Kontynentu jeżdżą też elektrobusy VDL czy Scania, produkuje je też Ursus, a Hyundai w maju pokazał w Korei swój pierwszy model tego typu, z tym że w wersji piętrowej. Ponadto przed dwoma miesiącami na testach w Białymstoku był elektryczny mikrobus zaprojektowany przez francuską firmę Lohr Industrie, którego seryjna produkcja ma się rozpocząć w 2022 roku.

Do tej pory zresztą testów elektrobusów było w Białymstoku kilka. Przy okazji każdego z nich przedstawiciele magistratu powtarzali to samo, że uważnie przyglądają się rozwojowi autobusów elektrycznych, dlatego chcą zobaczyć, jak takie pojazdy sprawdzą się w naszych warunkach eksploatacyjnych. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, wskazując, że to samo słyszymy od kilku ładnych lat. Wygląda na to, że od przyglądania się przyszedł czas na odważniejsze kroki i decyzje.

Miasto przewiduje zakup 25 autobusów elektrycznych wraz z budową infrastruktury ładowania do roku 2023 - mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Jak tłumaczy, w 2018 roku wykonano analizę kosztów i korzyści wykorzystania autobusów elektrycznych w Białymstoku, z której wynikało, że w wieloletniej perspektywie ich użytkowanie jest nieopłacalne z powodu wciąż bardzo wysokiej ceny (ponad dwukrotność ceny autobusu z silnikiem Diesla, spełniającego normę Euro VI), zasięgu ograniczonego do 100 - 150 kilometrów przy ładowaniu zajezdniowym oraz mniejszej dopuszczalnej liczby przewożonych pasażerów.

Jednak z obserwacji rozwoju rynku wynika, że w perspektywie najbliższych dwóch, trzech lat pojemność baterii wzrośnie, co zwiększy zasięg autobusów do 250 kilometrów. W takim przypadku efektywność autobusu elektrycznego i autobusu z silnikiem Euro VI będzie podobna - dodaje Eliza Bilewicz-Roszkowska.

Zapytana przez nas, czy brany jest pod uwagę zakup ekologicznych autobusów w postaci pojazdów zasilanych gazem ziemnym LNG bądź CNG, odpowiada, że tak, ale po roku 2023. Pojazdy te byłyby traktowane jako alternatywa do napędu dla autobusów innych niż elektryczne.

Swoją drogą warto zaznaczyć, że co i rusz pojawiają się głosy ekologów, iż napęd elektryczny wcale nie jest taki ekologiczny, ze względu na - przy masowej skali - potrzebę wytwarzania większej ilości energii nie zawsze w sposób ekologiczny, a do tego dochodzi kwestia utylizacji zużytych akumulatorów. Stąd też zwraca się uwagę na zasilanie gazem ziemnym.

Po ulicach Białegostoku porusza się w szczycie komunikacyjnym ok. 230 autobusów. Całą flotę stanowi ponad 250 sztuk, z czego normę Euro VI spełniają obecnie 44 autobusy, a jesienią pojawią kolejne 22 sztuki. W Białymstoku obecnie jest sześć autobusów o napędzie hybrydowo - spalinowym.

(Piotr Walczak)

Do Białegostoku trafi 25 autobusów elektrycznych, będzie też infrastruktura ładowania. Za 4 lata komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama