5°C rozproszone chmury

Do podlaskich szkół wracają SKS-y

Sport, podlaskich szkół wracają - zdjęcie, fotografia

Dzisiejsi rodzice i dziadkowie dobrze wspominają dawne SKS-y. Kiedyś pozalekcyjne zajęcia sportowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ często była to jedyna dodatkowa i ogólnodostępna forma zorganizowanej aktywności fizycznej. Aktualnie, większość dzieci i młodzieży, nie czuje naturalnej potrzeby ruchu, a zmniejszona aktywność fizyczna, siedzący tryb życia oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe przyczyniają się do pogłębiania problemów zdrowotnych naszego społeczeństwa.

Ministerstwo Sportu i Turystyki ma świadomość, jak ważna jest aktywność fizyczna w życiu każdego człowieka. To właśnie ona pozytywnie wpływa na jakość życia całego społeczeństwa. W związku z tym wprowadzono szereg działań mających na celu kształtowanie i stymulowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież. Jednym z nich jest program Szkolny Klub Sportowy, który od 2017 r. jest realizowany w całej Polsce.

W lutym tego roku ruszyła II edycja programu SKS, a z deklaracji operatorów wojewódzkich wynika, że zostało utworzonych już ponad 16 tysięcy grup ćwiczebnych. Systematyczne, pozalekcyjne zajęcia sportowe prowadzone są przez nauczycieli wychowania fizycznego w nowoczesnych i atrakcyjnych formach. Bo trzeba wiedzieć, że główne cele programu SKS, to przede wszystkim upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży mniej sprawnych fizycznie, promocja zdrowego stylu życia i profilaktyka otyłości.

Program SKS na Podlasiu!

Program SKS jest realizowany w 267 szkołach z województwa podlaskiego, w sumie utworzono 472 grup ćwiczebnych, co przekłada się na ok. 8 000 uczestników zajęć SKS. Dzieci i młodzież biorące udział w projekcie regularnie (2 x w tygodniu po 60 min) uczestniczą w dodatkowych zajęciach sportowych prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego z danej szkoły. Zajęcia odbywają się w 100% powiatów z województwa podlaskiego.

- Program SKS to przede wszystkim rekreacja, nie nastawiamy się na wynik i wyczynowe trenowanie sportu. Nie o to tu chodzi. Dzieci mają się bawić sportem. I wydaje mi się, że udaje się to realizować, bo większość chodzi regularnie. Akurat dzisiaj część uczestników zajęć jest na zawodach lekkoatletycznych, trzymamy za nich kciuki! – powiedział Radosław Jemielity, prowadzący zajęcia SKS z badmintona dla dzieci w szkole podstawowej nr 5 w Łomży.

Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, krajowy operator programu SKS, pełni nadzór nad realizacją programu w skali całego kraju, a w dniach 10-12 maja przeprowadził wizytacje zajęć SKS w szkołach z województwa podlaskiego. Odwiedzono łącznie 16 szkół, m.in. z Łomży, Suwałk i okolic, Augustowa oraz Białegostoku. I co ciekawe, w każdej z nich były prowadzone zajęcia z innych sportów.

- Świadczy to ogromnej różnorodności zajęć realizowanych w ramach programu. Obserwowaliśmy od najbardziej popularnych gier zespołowych (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna), przez lekkoatletykę, po szachy i badmintona – przekazali przedstawiciele operatora programu SKS.

(Cezarion/ Foto: szkolnyklubsportowy.pl)


Do podlaskich szkół wracają SKS-y komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl