Motoryzacja, takich paliw powinniśmy przyzwyczaić - zdjęcie, fotografia

W ostatnim czasie właściciele stacji decydowali się tylko na niewielkie korekty cen sprzedawanych paliw. Co prawda istnieje w najbliższych dniach jeszcze szansa na kolejne obniżki, ale będą one pewnie symboliczne. Za benzynę i olej napędowy w większości punktów płacimy ponad 5 zł/l i eksperci są zdania, że do takiego poziomu cen powinniśmy się przyzwyczaić.

Według Biura Maklerskiego Reflex od początku czerwca ceny wszystkich paliw na stacjach spadły średnio o 10 - 11 groszy na litrze. W pierwszym tygodniu lipca na rynku hurtowym paliwa ponownie zaczęły drożeć, w odpowiedzi na wzrost cen surowca. Obecnie średnio za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy 5,16 zł, bezołowiowej 98 - 5,48 zł, oleju napędowego - 5,09 zł, autogazu - 2,14 zł.

Chociaż w minionym tygodniu ceny paliw przeciętnie spadły tylko o 4 - 5 gr, to eksperci z BM Reflex podkreślają, że skala zmian była bardzo zróżnicowana.

Na niektórych stacjach ceny nie zmieniły się nawet symbolicznie, a na niektórych ceny w skali tygodnia spadły o kilkanaście groszy na litrze. Dlatego lokalnie możemy zatankować benzynę 95 czy diesla za mniej niż 5 zł/l, podczas gdy na innych stacjach ceny pozostają powyżej 5,20 zł/l - tłumaczy Urszula Cieślak. - W stosunku do cen przed rokiem za benzynę płacimy 14 - 16 gr/l więcej, za olej napędowy 12 gr/l, a za LPG 2 gr/l.
 
Skłonność do dalszych korekt cen w dół będzie coraz mniejsza.

Zdaniem analityków e-petrol.pl kolejny tydzień lipca powinien zaowocować stabilizacją cen detalicznych. Zgodnie z wyliczeniami najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy w najbliższych dniach tankować po 5,11 - 5,23 zł za litr, podczas gdy na olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 5,02 - 5,14 zł/l. Na dalsze obniżki cen mogą liczyć tankujący autogaz - w drugim miesiąca średnio litr tego paliwa będzie można tankować w cenie 2,07 - 2,13 zł/l.

(Piotr Walczak / Foto: pixabay.com)

Do takich cen paliw powinniśmy się przyzwyczaić komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama