19°C słabe opady deszczu

Do tej pory szkolili tak w kraju, w Białymstoku po raz pierwszy. Firmy inwestują w zasoby ludzkie

Gospodarka, szkolili kraju Białymstoku pierwszy Firmy inwestują zasoby ludzkie - zdjęcie, fotografia

Podlaskie firmy rozumieją, jak ważne są wykwalifikowane kadry. Stawiają więc na specjalistyczne szkolenia pracowników, przez co podnoszą swoją konkurencyjność. Ostatnio przedsiębiorstwa zrzeszone w Klastrze Obróbki Metali wysłały swoich fachowców na praktyczny kurs obsługi obrabiarek CNC. Przeprowadzony on został w pracowni Tock-Automatyka. Jak twierdzi jej właściciel Krzysztof Toczydłowski, do tej pory tego typu szkolenia przeprowadzane były w innych częściach kraju, w naszym regionie odbyło się ono po raz pierwszy.

Uczestnicy przez trzy dni poznawali programowanie i obsługę obrabiarek CNC ze sterowaniem Siemens: pozycjonowanie oraz dobór parametrów pracy.

Było to praktyczne szkolenie uwzględniające układy sterowania Sunumerik 828D/840D sl Operate z ShopMill i ShopTurn. Prowadzący to certyfikowany przedstawiciel firmy Siemens, który wiedzę i umiejętności przekazywał w specjalistycznej pracowni.

- Nasza firma specjalizuje się w szkoleniach CNC - mówi właściciel Tock-Automatyka Krzysztof Toczydłowski. - Posiadamy certyfikację firmy Siemens na Polskę, w związku z tym nasze szkolenia odbywają się w określonym standardzie i odpowiedniej jakości. Są one przeznaczone dla użytkowników systemów sterowania obrabiarek sterowanych numerycznie.

W tym przypadku było to szkolenie podstawowe, przeznaczone dla osób, które chciały odnowić swoją wiedzę na temat programowania maszyn i ich obsługi. Celem było wprowadzenie do samodzielnej pracy przy obrabiarce sterowanej numerycznie, ustawienie uczestników na odpowiedniej ścieżce wiedzy i rozwoju zawodowego w tym obszarze.

Praktyczne szkolenie miało trzydniowy wymiar, odbywało się w specjalistycznym laboratorium Expert CNC, które jest produktem firmowym Tock-Automatyka. Wykorzystano maszyny produkcji białostockiego przedsiębiorstwa. Te specjalistyczne urządzenia służą lekkim pracom narzędziowym, jak również szkoleniom praktycznym CNC, opartym o najnowsze technologie, jeżeli chodzi o programowanie, funkcje maszyny, sposoby programowania, języki etc.

Firma, w której przeprowadzono szkolenie, specjalizuje się w cyfrowej technice pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych w zastosowaniach do maszyn i obrabiarek, produkcji lekkich obrabiarek CNC oraz robotyce i mechatronice w zastosowaniach edukacyjnych. Oprócz tradycyjnej, znaczącej na krajowym rynku obecności od 1993 r. w obszarze optoelektronicznych i indukcyjnych systemów bezpośredniego cyfrowego pomiaru przemieszczeń liniowych i kątowych, jest wytwórcą edukacyjnych centrów tokarskich i frezarskich CNC oraz sytemu edukacyjnego Expert CNC-FMS. W obszarze tym współpracuje z firmami Intelitek i Siemens (oficjalny partner). Powyższa współpraca oraz doświadczenie owocują najnowszymi rozwiązaniami technicznymi na poziomie światowym. Jak twierdzi właściciel, często są to rozwiązania innowacyjne, których nie ma co się wstydzić, a wręcz można się nimi chwalić i poza granicami Polski.

Projekt, w ramach którego odbyło się szkolenie, jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Programie Interreg V-A Litwa-Polska. Pisaliśmy o tym pod koniec marca tego roku. Wtedy to w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się konferencja inicjująca projekt "Wzrost konkurencyjności pogranicza polsko-litewskiego poprzez rozwój usług kooperacyjnych i klastrowych".

- Klaster Obróbki Metali jest jednym z inicjatorów projektu współpracy transgranicznej Polska-Litwa - powiedział Janusz Poulakowski, dyrektor biura Klastra Obróbki Metali. - Stawiamy na kapitał ludzki, gdyż nawet w dobie zaawansowanej automatyzacji to ludzie kreują kierunki rozwoju i programują roboty.

Założeniem realizowanego projektu jest zwiększenie konkurencyjności branży maszynowo-metalowej i drzewnej z regionu pogranicza polsko-litewskiego. Działania obejmują przygotowania przyszłych kadr na potrzeby tego sektora oraz wprowadzenie usług profesjonalizujących współpracę wewnątrz Klastra Obróbki Metali. W efekcie w  szkoleniach i warsztatach koncentrujących się na rozwoju kompetencji interpersonalnych i technicznych łącznie wziąć ma udział 220 pracowników przedsiębiorstw po obu stronach granicy oraz studenci.

Projekt ma za zadanie odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań dotyczących rozwoju firm pogranicza: jak proces badawczo-rozwojowy przedsiębiorstw można usprawnić w oparciu o środowisko naukowe, jak lepiej kształcić studentów, aby znaleźli swoje miejsce na rynku pracy, jak funkcjonowanie w ekosystemie Klastra Obróbki Metali wpływa na potencjał firm, jak powinna przebiegać współpraca transgraniczna i czego oczekują przedsiębiorcy z obu krajów od siebie nawzajem.

Obecnie szkolenia odbywają się pełną parą. Na przykład pod koniec lipca jedno z nich dotyczyło stresu i wypalenia zawodowego oraz kontroli emocji w pracy. Podczas zajęć mówiono o tym, jak spowodować, by stres działał na naszą korzyść, jak pomóc sobie i bliskim w kryzysach emocjonalnych i wypaleniu życiowym. W trakcie treningu uczestnicy poznali unikalną strategię radzenia sobie ze stresem, tak aby wspomagał działania. Ponadto otrzymali gotowe narzędzia - nauczyli się ćwiczeń, dzięki którym będą mogli dokonać pożądanych zmian w swoim życiu. Dowiedzieli się również, w jaki sposób wspomagać swój mózg w radzeniu sobie ze stresem i zamartwianiem się.

(Piotr Walczak)


Do tej pory szkolili tak w kraju, w Białymstoku po raz pierwszy. Firmy inwestują w zasoby ludzkie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl