Wiadomości, służbie miejskiej - zdjęcie, fotografia

Pojawiło się już wiele wyjątkowych filmów nakręconych przy pomocy dronów, które przedstawiają Polskę z lotu ptaka. Te niezwykłe filmy mogą zachwycać, ale użycie zdalnie sterowanego statku powietrznego ma jednak dużo szersze zastosowanie. Już dziś wiele służb korzysta z ich wsparcia m.in. do walki ze smogiem, tworzenia map 3D i ewidencji gruntów, poszukiwania zaginionych czy prewencji pożarniczej.

Powietrzne patrole do walki ze smogiem

W wielu województwach obowiązują już uchwały antysmogowe. Ich egzekwowanie leży w rękach zespołów specjalnie do tego upoważnionych. Składają się one nie tylko z osób do tego wyznaczonych, ale również ze specjalistycznego sprzętu do pomiarów, w tym dronów. Wykorzystywanie tej technologii sprawia, że proces egzekucji zapisów ustawy jest szybszy, prostszy i bardziej efektywny. Drony z powodzeniem wspomagają pracę strażników i zespołów patrolujących polskie miasta w poszukiwaniu źródła smogu.

Przykładem drona wykorzystywanego do wykrywania zanieczyszczania jest Yuneec Typhoon H520, który wyposażony w specjalistyczne urządzeniem do analizy powietrza – Atmon FL monitoruje przestrzeń powietrzną miast. Może wykonać pomiar i ocenę wybranych parametrów powietrza, wykrywając m.in. pyły zawieszone PM10 i PM2.5 i inne substancje zagrażające zdrowiu mieszkańców. Umieszczenie drona w klatce zderzeniowej, zwiększa bezpieczeństwo lotu i umożliwia pobierania próbek bardzo blisko komina. Taka EKO straż lokalizuje obiekty podejrzane o zanieczyszczanie powietrza, przez co skutecznie walczy ze smogiem.

Tworzenie ortofotomap i modeli 3D

Drony są także dobrze znane w branży geodezyjnej. Zbieranie precyzyjnych danych do tworzenia ortomap i modeli 3D jest dziś dostępne dzięki profesjonalnym bezzałogowcom. Typhoon H520 wyposażony w moduł RTK może tworzyć ortofotomapy i mapy 3D z centymetrową dokładnością. Ze sprzętu swobodnie korzystają m.in. jednostki prowadzące ewidencję gruntów i budynków, na potrzeby opracowania map fotogrametrycznych i inwentaryzacyjnych. Zebrane w ten sposób dane są przydatne np. do audytów inwestycji.

Zaletą prowadzenia misji z powietrza pod kątem mapowania i modelowania jest możliwość zaplanowania trasy lotu z wyprzedzeniem oraz przeprowadzenie lotu autonomicznego. Sprzęt jest odpowiednio dostosowany do tego typu zadań. Doskonale poradzi sobie w gęstszej zabudowie czy na zalesionym terenie. Sześć silników i śmigieł zapewnia stabilniejszy lot w trudnych warunkach, nawet podczas silnego wiatru. Czujniki omijania przeszkód zwiększają bezpieczeństwo operacji i umożliwiają dostanie się w miejsca, które są trudnodostępne lub mogą zagrażać życiu i zdrowiu pracowników.

Dron w jednostkach ratowniczo-poszukiwawczych i straży pożarnej

Do poszukiwania zaginionych osób również wykorzystuje się m.in. drony firmy Yuneec. Wyposażone w kamerę termowizyjną niskiej lub wysokiej rozdzielczości razem z kamerą wizyjną (2 w 1), wspierają jednostki ratownicze. Na podstawie różnicy temperatur (otoczenia i ciała ludzkiego) można z dużą dokładnością zlokalizować poszukiwaną osobę. Działania przy pomocy bezzałogowców mogą być prowadzone na dużym obszarze, w trudnym i niedostępnym terenie, nawet na bagnach i rozlewiskach. Dron Typhoon H520 bez wątpienia skraca czas przebiegu akcji ratowniczej, może wpłynąć na zmniejszenie ilości zaangażowanych w nią osób i uchronić ratowników przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Z kolei w straży pożarnej wykorzystuje się ten specjalistyczny sprzęt do obrazowania terenu działań. Zamontowana na dronie kamera na światło widzialne i kamera termowizyjna ułatwia prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych. Tak wyposażony hexacopter pomaga ustalić miejsca wykrycia dymu, a długi czas lotu umożliwia swobodne prowadzenie monitoringu podczas akcji gaśniczej. Nie jest ograniczeniem również zmierzch czy zacienione miejsca. Dzięki zamontowanemu na dronie oświetleniu sygnalizacyjnemu cały czas pozostaje on widoczny dla operatora i innych uczestników ruchu w przestrzeni powietrznej.

Drony to idealne rozwiązanie nie tylko dla służb ratowniczych, straży pożarnej czy policji, ale również dla leśników i innych specjalistów. Zaletą jest zarówno szerokie zastosowanie bezzałogowców, jak i stosunkowo niski koszt.

(BL)

Reklama

Dron w służbie miejskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama