Wiadomości, Dużo pomocy państwa polskiego rodzinom osobom niepełnosprawnym - zdjęcie, fotografia

Pomoc państwa polskiego trafi nie tylko do rodzin oraz do osób niepełnosprawnych, ale także do młodych pracowników, wchodzących dopiero na rynek pracy. Od początku lipca można składać już wnioski na świadczenia „Dobry Start”, zaś od sierpnia ruszy program „PIT 0 dla młodych”, na mocy którego osoby, jakie podjęły pracę, ale nie ukończyły 26 roku życia, będą zwolnione z podatków.

Podlascy politycy Prawa i Sprawiedliwości poinformowali również o innym świadczeniu, które jest pomysłem bardzo nowym i dotyczy osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jednocześnie, jak podkreślali, program ten jest realizacją zapowiedzi złożonej przez Prezesa Rady Ministrów wobec osób, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować bez pomocy osób trzecich. Jest on jeszcze w fazie procedowania, ale jeśli Sejm przyjmie projekt ustawy, osoby niepełnosprawne, będą mogły otrzymywać dodatkowe 500 zł, jeśli obecne dochody nie przekraczają najniższej kwoty renty.

- Dowiedzieliśmy się wczoraj, że do marszałka Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ten element programu naszego rządu także był zapowiadany, spłynęło to do Sejmu i w związku z tym – to co jest istotne – do jakiego targetu jest kierowany ten program, to około pół miliona ludzi niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania – wyjaśnił poseł Henryk Wnorowski.

O to świadczenie będą mogły ubiegać się osoby, które ukończyły 18 rok życia legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniem, iż nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Warto tu dodać, że wnioski będą przyjmowane od osób niepełnosprawnych, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub których wysokość świadczeń nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. „Świadczenie uzupełniające” będzie całkowicie zwolnione z podatku.

- Zwolnienie z podatku jest przede wszystkim adresowane do młodych ludzi, którzy mają umowę o pracę lub też umowę zlecenie. Objęte są tym programem dochody u młodego podatnika do kwoty 85 tysięcy 528 złotych, czyli do granicy pierwszego progu podatkowego – mówił poseł Kazimierz Gwiazdowski odnośnie innego programu, który wejdzie w życie od 1 sierpnia.

Dotyczy on osób dopiero wchodzących na rynek pracy, do 26 roku życia. Tacy ludzie będą w zasadzie całkowicie zwolnieni z podatku – w ramach programu „PIT 0 dla młodych”. Jak jest przewidywane – skorzysta z niego około 2 milionów młodych ludzi w Polsce. Poseł Gwiazdowski wyjaśniał, że w tym programie chodzi przede wszystkim o to, żeby jak najwięcej młodych osób podejmowało zatrudnienie i żeby dorównać w tych statystykach średnim w Unii Europejskiej.

- W tym roku była modyfikacja tego programu, która tak naprawdę zakłada wsparcie dla uczniów szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Wcześniej tego nie było. Teraz ten program został znowelizowany i trafia do szerszej grupy odbiorców. I z tego programu mogą korzystać osoby do 20 roku życia i osoby niepełnosprawne uczące się do 24 roku życia – przekazał radny PiS Henryk Dębowski.

To oczywiście program „Dobry Start”, który już funkcjonuje. Choć znany jest bardziej jako program, dzięki któremu do polskich uczniów trafia na rozpoczęcie roku szkolnego jednorazowo 300 zł w formie tak zwanej wyprawki szkolnej. I jak wyjaśnił radny Henryk Dębowski, w tym roku program został poszerzony o możliwość otrzymania świadczenia przez osoby uczące się w szkołach policealnych oraz w szkołach dla dorosłych. Wnioski można już składać od lipca i będą one przyjmowane do końca listopada bieżącego roku.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Dużo pomocy państwa polskiego rodzinom i osobom niepełnosprawnym komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-07-11 19:00:39

  To znowu kolejne orzeczenie? Ludzie, litości. Mam dość tych komisji, zespołów orzekających. Jak nie PPP, to komisja ZUS czy zespół da orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
  Dajci żyć!
  Te komisję i zespoły nas nie usprawniają, zabierają czas, potrzebny do usprawnienia.

 • gość 2019-07-15 21:12:13

  Weryfikować szczególnie tych co nie są na 100% inwalidami.Znam takich co mieli kasę by pod stołem w sądzie komisji dać kasę i otrzymywali rentę.

 • Goście - niezalogowany 2019-07-17 15:51:42

  Dajcie spokój znowu selekcja stopni znam ludzi zdruga grupa i potrzebują pomocy i nie otrzymaja jej. Gdzie jest sprawiedliwość. Chore to wszystko.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama