3°C pochmurno z przejaśnieniami

Dyrektor Teatru TrzyRzecze skazany na cztery lata bezwzględnego więzienia

Wiadomości, Dyrektor Teatru TrzyRzecze skazany cztery bezwzględnego więzienia - zdjęcie, fotografiaWyrok zapadł surowy. Cztery lata bezwzględnego więzienia, do tego 10 lat zakazu prowadzenia działalności gospodarczej i zajmowania stanowisk w takich podmiotach, a także pięć lat zakazu pełnienia funkcji w stowarzyszeniach korzystających z publicznych dotacji oraz 12 tysięcy złotych grzywny. Taki wyrok usłyszał wczoraj Rafał Gaweł, dyrektor Teatru TrzyRzecze.

Proces toczył się od grudnia ubiegłego roku. Wczoraj zapadł wyrok w sprawie Rafała Gawła oraz jego żony i ich znajomej. Sędzia Sławomir Cilulko bardzo surowo odniósł się do wszystkich zarzutów i jeszcze surowiej ocenił postawę, jak i działalność głównego oskarżonego w tym procesie. Chodziło o wyłudzenia i oszustwa, które stały się niejako jego sposobem na życie. Bowiem, od końca lat 90-tych, oskarżony wraz z żoną, nie płacili kontrahentom i czerpali korzyści materialne z dotacji oraz zaciąganych kredytów, których nie spłacali.

- Te okoliczności niewątpliwie też wskazują na cechy osobiste sprawcy, którego ocenić należy jako osobę bez jakichkolwiek hamulców etyczno – moralnych. Któremu towarzyszy postawa arogancka, wręcz impertynencka – powiedział sędzia Cilulko.

Sędzia odniósł się także do tego, o czym od początku sprawy mówił sam oskarżony, że postawione mu zarzuty, to zemsta prokuratury za ujawnienie i nagłośnienie sprawy ze swastyką, jako azjatyckim symbolem szczęścia. Przez to zresztą doszło do zmian kadrowych w białostockiej prokuraturze. Sędzia podkreślił, że prokuratura w tym procesie, którego sprawa dotyczy, swoje obowiązki wypełniła obiektywnie, a jedyny jej błąd, to w tym przypadku zbyt mała ilość postawionych zarzutów. Dodał również, że „lansowanie się w mediach” przez oskarżonego miało na celu pokazanie opinii publicznej, że jego działania mają charakter społeczny, altruistyczny, a w rzeczywistości była to nieprawda. Sędzia Cilulko odniósł się jednak do działalności prowadzonego przez Rafała Gawła Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, które zwróciło uwagę na problemy z rasizmem i był to w ocenie sądu jedyny aspekt łagodzący całość postępowania oskarżonego. Gdyż zwrócił uwagę na ważne problemy społeczne.Co było aż tak złego w postępowaniu oskarżonego? Gównie niepłacenie kontrahentom za zamówiony towar, niespłacanie pożyczek i kredytów, a także wyłudzenia. W ocenie sądu były to przestępstwa, z których trójka oskarżonych uczyniła sobie stałe źródło dochodu. W tym procederze miała pomagać oskarżonemu żona, a także ich znajoma. Obydwie kobiety także usłyszały wyroki skazujące. Żona – 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, i 6 tys. zł grzywny, zaś wspólna znajoma – 1 rok i 2 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 2 tys. zł grzywny i kilkuletni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Obie dostały też dozór kuratora.

Rafał Gaweł nie przyznawał się do winy w trakcie całego procesu. Natomiast wczorajsze orzeczenie sądu nie jest prawomocne i najprawdopodobniej trzeba się spodziewać odwołania. Dodamy jeszcze tylko, że nikogo z oskarżonych nie było w sądzie podczas odczytywania wyroku.

(Cezarion/ Foto: K.)

Dyrektor Teatru TrzyRzecze skazany na cztery lata bezwzględnego więzienia komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl