Dziś Dzień Godności w Polsce i na Świecie

Styl życia, Dziś Dzień Godności Polsce Świecie - zdjęcie, fotografia

W środę, 16 października, już po raz 13. obchodzony jest Światowy Dzień Godności, organizowany przez międzynarodową organizację non-profit - Global Dignity. Dzięki polskiemu oddziałowi Fundacji Global Dignity Poland także polscy uczniowie od kilkunastu lat biorą udział w rozmowach na temat godności. W tym roku około miliona młodych ludzi na całym świecie będzie godnie obchodzić ten wyjątkowy dzień! W jaki sposób?

Globalna inicjatywa

Trzecia środa października od kilkunastu lat należy do Fundacji Global Dignity, jej wolontariuszy i uczniów różnych szkół, którzy rozmawiają w tym dniu o godności oraz poszanowaniu siebie - i innych. Pomysłodawcami inicjatywy są trzej przyjaciele – następca tronu Norwegii JKW Książę Haakon, Profesor Pekka Himanen z Finlandii oraz John Hope Bryant, amerykański założyciel stowarzyszenia Operation Hope, którzy chcieli pokazać młodym ludziom, że godność to podstawowa wartość każdego człowieka – bez względu na pochodzenie, wiek czy status społeczny.

- Pekka Himanen, John Bryant i ja stworzyliśmy Global Dignity, ponieważ chcieliśmy umożliwić ludziom, zamieszkującym każdy zakątek naszego globu, aby wykraczali poza to, co nas dzieli, a zamiast tego zwracali uwagę na wszystko to, co nas łączy. Kiedy obchodziliśmy nasz pierwszy Światowy Dzień Godności w małej klasie w Szwajcarii, nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że przyjdzie taki czas, iż każdego roku będziemy docierać do miliona młodych ludzi - na całym świecie. Tak żywa i tak nośna jest ta idea. Mając poczucie własnej godności – i godności każdego człowieka, możemy naprawdę wspólnie zmieniać świat – powiedział JKW Książę Haakon z Norwegii, współzałożyciel Global Dignity.

- W dzisiejszych niespokojnych czasach, w obliczu zmniejszonej empatii i braku równości na całym świecie jestem przekonany o tym, że musimy bardziej niż kiedykolwiek świadomie promować godność. To bardzo ważne, żeby wszystkie społeczeństwa uznawały wartość każdego człowieka i kształtowały świat, w którym zwycięża godność – dodał John Osborn, przewodniczący zarządu Global Dignity.

Lekcja 1. – Godność

W Polsce obchody Światowego Dnia Godności rozpoczną się 16 października i będą trwać aż  do końca roku szkolnego. W tym czasie w wielu polskich szkołach zostaną przeprowadzone „Lekcje Godności”, podczas których uczniowie sami będą definiować, czym dla nich jest godność, jakie wartości są z nią związane i jak postępować na co dzień, żeby szanować godność swoją – i innych.

- 13-stka to dla nas - Fundacji Global Dignity Poland - wcale nie pechowa liczba, a fantastyczny dowód na to, że to, co robimy od kilkunastu lat, ma sens. W ubiegłym roku w naszych obchodach wzięło udział aż 71 szkół – w różnych zakątkach Polski, a w „Lekcjach Godności” uczestniczyło łącznie 5383 uczniów. Okazało się, że młodzież chętnie zabierała głos i dzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami, a często nas-dorosłych zaskakiwała dojrzałym podejściem do tematu i ogromną wrażliwością na drugiego człowieka. Każdego roku spotkania w szkołach utwierdzają nas w tym, że młodzi ludzie mają wiele do powiedzenia na temat godności i warto z nimi rozmawiać, bo nie tylko my możemy przekazać im wiedzę, ale jednocześnie słuchając uczniów - możemy czerpać od nich fantastyczne emocje i spojrzeć na tę kwestię z ich perspektywy. Dlatego właśnie i w tym roku październik, listopad oraz grudzień upłyną pod znakiem rozmów z młodzieżą – powiedział Jacek Olechowski, Prezes Global Dignity Poland.

Polska to tylko jeden z krajów na świecie, który w tym roku weźmie udział w obchodach Światowego Dnia Godności. Świętować będą także uczniowie m.in. w Afganistanie, Armenii, Bangladeszu, Kanadzie, Kolumbii, Kostaryce, Dominikanie, Ekwadorze, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Indiach, we Włoszech, Jordanii, Nepalu, Nigerze, Filipinach, Portugalii, Rumunii, Singapurze, Hiszpanii, Tanzanii, Trynidadzie i Tobago, Tunezji, ZEA, Uzbekistanie czy Jemenie. Obchody przyjmą formę lekcji, warsztatów i rozmów, organizowanych w szkołach, ośrodkach młodzieżowych, obozach dla uchodźców i w miejscach pracy. Światowy Dzień Godności to święto, które pokazuje, że godność jest wartością uniwersalną – bez względu na szerokość geograficzną, narodowość czy język.

(BL)

Dziś Dzień Godności w Polsce i na Świecie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama