Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne w Katedrze Białostockiej

Wiadomości, Dziś rozpoczyna Triduum Paschalne Katedrze Białostockiej - zdjęcie, fotografia
KWI 18
Kościół Farny godz: 18:00

Triduum Paschalne to jedno z najważniejszych wydarzeń w liturgii chrześcijan. Przez trzy dni wierni przygotowują się do Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Każdego dnia liturgia lub obrządek nawiązuje do wydarzeń poprzedzających główne przesłanie Świąt Wielkiej Nocy, jakim jest Cud Zmartwychwstania i obietnica życia wiecznego.

W Białostockiej Katedrze już od dziś zaczynają się wydarzenia nazwane w liturgii Triduum Paschalnym. Podobnie będzie działo się we wszystkich kościołach katolickich. Poniżej informujemy dokładnie, co i o której godzinie będzie działo się w kościele farnym.

TRIDUUM PASCHALNE

Wielki Czwartek – 18 kwietnia, godz. 18.00

MSZA ŚWIĘTA WIECZERZY PAŃSKIEJ pod przewodnictwem Biskupa Henryka Ciereszki

Najświętsza Eucharystia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Pan Jezus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje Ciało i swoją Krew. Podczas Mszy św. uczestniczymy w obrzędzie umycia nóg. Przeżywamy pamiątkę ustanowienia sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Na zakończenie Mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy wystawienia i tam adorowany przez wiernych.

Wielki Piątek – 19 kwietnia, godz. 18.00

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ pod przewodnictwem Arcybiskupa Seniora Edwarda Ozorowskiego

W Wielki Piątek Kościół gromadzi się na sprawowaniu pamiątki Męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją w tym dniu nie sprawuje się Eucharystii. Kościół przez rozmyślanie Męki swojego Pana i adorację Krzyża, przypomina swoje narodzenie z boku Chrystusa umierającego na Krzyżu. Po zakończeniu liturgii następuje wystawienie Najświętszego Sakramentu i przeniesienie go do symbolicznego Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota – 20 kwietnia

W dniu tym Kościół nie sprawuje liturgii wspominając spoczynek Pana Jezusa w grobie.

- godz. 20.00 WIGILIA PASCHALNA

pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Tadeusza Wojdy

Liturgia Wigilii Paschalnej należy do obchodów dnia Zmartwychwstania. Rozpoczyna ją Liturgia Światła, wraz z poświęceniem ognia i świecy paschalnej. Po niej następuje rozbudowana Liturgia Słowa wraz z radosnym śpiewem Alleluja. Trzecią częścią jest Liturgia Chrzcielna, podczas której następuje odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i pokropienie wiernych wodą święconą. Uwieńczeniem nabożeństwa jest Liturgia Eucharystyczna.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – 21 kwietnia, godz. 6.00

Msza Święta z procesją rezurekcyjną pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Tadeusza Wojdy. Eucharystię poprzedza procesja rezurekcyjna, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego.

(Źródło: archibial.pl/ ASM/ Foto: BI-Foto)

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne w Katedrze Białostockiej komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama