Motoryzacja, Dziś kierowców czeka powtórka rozrywki Znów będzie bardzo ślisko - zdjęcie, fotografia

Miniona noc upłynęła pod znakiem stłuczek i kolizji spowodowanych stanem dróg. Niestety, gołoledź za każdym razem zbiera żniwo, z którego cieszą się co najwyżej warsztaty mechaników pojazdowych. Tej nocy zapowiada się podobna aura, więc już teraz informujemy kierowców, aby zdjęli nogę z gazu i jechali bardzo ostrożnie.

Jak już informowaliśmy na naszych łamach, minionej nocy doszło do wielu zdarzeń drogowych. Szczególnie niebezpiecznie było na wjazdach i zjazdach z mostów oraz na samych mostach. To efekt zamarzającej wody, która parowała ze zbiorników wodnych. Choć ślisko było wszędzie tam, gdzie naturalnie tworzą się warunki wilgotności. Już w temperaturze zerowej, a na pewno minus 1 stopnia jest najbardziej niebezpiecznie. Na jezdniach tworzy się bowiem cienka warstwa lodu, a co gorsza – nie zawsze widoczna dla kierującego.

Policjanci i służby drogowe miały pełne ręce roboty. Do kolizji i stłuczek dochodziło praktycznie w każdym miejscu naszego województwa. Od południowych po jego północne krańce. Podczas gołoledzi nie da się zahamować wciskając pedał gazu. Kierowca, jeśli jedzie nieco szybciej, praktycznie jest bez szans. Najlepszy wariant to hamowanie silnikiem. Dlatego zawsze trzeba zachować dużą odległość od pojazdu przed nami i jechać wolniej.

Najbliższa noc na drogach zapowiada się podobnie. Już zostały wydane komunikaty ostrzegawcze. Choć ślisko ma zrobić się dopiero około godziny 22.00, kierowców przestrzegamy przed gołoledzią już teraz. Jeśli są takie możliwości, to lepiej by było, aby podróż zaplanowali wcześniej lub poczekali z nią do jutra. Natomiast, jeśli nie da się przełożyć tej podróży, muszą wiedzieć, że będzie niebezpiecznie.

Województwo podlaskie, powiaty: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, kolneński, Łomża, łomżyński, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski. Ważność: od godz. 22.00 dnia 24.11.2019 do godz. 10.00 dnia 25.11.2019. Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź” – czytamy w komunikacie przygotowanym przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Podlaskiego.

Jak widać, tym razem komunikat ten dotyczy tylko południowej części naszego regionu. Ale to nie znaczy, że w ciągu kilku godzin nie zmienią się warunki pogodowe. I nawet jeśli ktoś będzie poruszał się po drogach w północnych powiatach, na wszelki wypadek powinien zachować ostrożność.

Kierowcom, którzy muszą jechać w niesprzyjających warunkach przypominamy o dość przydatnym ładunku na pokładzie. Warto mieć przy sobie woreczek piasku, a najlepiej żwiru. Jeśli auto będzie ślizgało się na jezdni, na przykład w trakcie wjazdu na most, lub na inne wzniesienie, dobrze jest wówczas włączyć światła awaryjne, wyjść z samochodu i posypać piaskiem lub żwirem fragment jezdni, na długości około 3-4 metrów przed pojazdem, aby dało się ruszyć z miejsca.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: podlaska.policja.gov.pl)

Dziś w nocy kierowców czeka powtórka z rozrywki. Znów będzie bardzo ślisko komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama