Od rana otwarte są lokale wyborcze w całym kraju. Polacy wybierają posłów i senatorów, którzy będą reprezentować interesy obywateli przez najbliższe cztery lata. Przypominamy, że do momentu zamknięcia lokali wyborczych trwa cisza wyborcza, w czasie której nie można agitować ani za kandydatami, ani za ugrupowaniami, ani nie można podawać wyników sondażowych.

Głosowanie na wybieranych przez wyborców przedstawicieli do Sejmu i Senatu odbywa się w godzinach od 7.00 do 21.00. Jak oddać głos? W tym celu należy udać się z dowodem osobistym lub aplikacją mObywatel w telefonie komórkowym do lokalu wyborczego, w którym pracuje Obwodowa Komisja Wyborcza. Na miejscu otrzymamy karty do głosowania. Szczegóły o tym, jak oddać ważny głos wyjaśnia krótki spot informacyjny przygotowany przez Państwową Komisję Wyborczą, dostępny także na górze naszej strony internetowej.

Przypominamy, że od 12 października, od północy oraz w dniu głosowania, w czasie jego trwania, na terytorium Polski obowiązuje cisza wyborcza. W jej trakcie nie wolno agitować za żadnym z komitetów wyborczych, ani żadnym z kandydatów, tak w przestrzeni publicznej jak i w internecie. Nie wolno wieszać, ani zrywać plakatów, ani innych materiałów wyborczych. Nie wolno również poruszać się oklejonymi w wizerunki polityków lub komitety wyborcze pojazdami, nie można chodzić w koszulkach z emblematami komitetów lub kandydatów, ani rozdawać ulotek. W trakcie ciszy wyborczej nie można także podawać wyników cząstkowych głosowania, ani nawet wyników sondażowych. Wszystkie przypadki łamania ciszy wyborczej są odnotowywane, a ich sprawcy mogą odpowiadać za wykroczenia z dość dotkliwymi karami finansowymi włącznie.

- Był jeden przypadek dotyczący naklejenia plakatu jednego z komitetów wyborczych w Białymstoku. Policja prowadzi czynności w kierunku art. 495 § 1 kodeksu wyborczego. Okres, w którym mogło dojść do powieszenia plakatu, obejmuje czas kilka godzin przed rozpoczęciem ciszy do dzisiejszego popołudnia – przekazał jeszcze wieczorem w minioną sobotę nadkom. Tomasz Krupa, rzecznik Komendy wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Z okazji wyborów parlamentarnych w Polsce w mediach społecznościowych pojawiły się specjalne narzędzia, które informują i przypominają o udziale w wyborach. Takie narzędzie przygotował Facebook. Natomiast Google od północy w niedzielę ma specjalną grafikę na stronie głównej, która również przypomina o wyborach.

Jeśli nie pojawią się incydenty, które mogą wpłynąć na przedłużenie ciszy wyborczej, wstępne wyniki sondażowe tegorocznych wyborów poznamy kilka chwil po godz. 21.00. Media ogólnopolskie będą podawały je podczas wieczorów wyborczych.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Dziś wybieramy parlamentarzystów komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama