W czwartek, 28 lutego, w budynku Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku ma się odbyć debata poświęcona „mowie nienawiści”. Do udziału w niej zaprasza prezydent Białegostoku. Wydaje się jednak, że zestaw prelegentów nie został dobrany jakoś szczególnie dobrze. Dlaczego? Wyjaśniamy to na nagraniu video.

Jak można przeczytać na stronach internetowych Miasta Białystok, motywacją do organizacji dyskusji były okoliczności śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Białostocki samorząd chce w ten sposób nie tylko włączyć się, ale także inspirować działania, które przyczynią się do złagodzenia dyskursu w przestrzeni publicznej. Jako miasto planujemy kolejne przedsięwzięcia, przede wszystkim o charakterze edukacyjnym.

Tyle tylko, że zestaw prelegentów nie do końca odpowiada być może założeniom oraz przewidywanym celom tego wydarzenia. Bardzo wyraźnie i dobitnie wyjaśniamy, dlaczego niekoniecznie dobrym pomysłem było zapraszanie do uczestnictwa w tej debacie między innymi pani prof. Małgorzaty Kowalskiej z Uniwersytetu w Białymstoku. Na nagraniu video cytujemy jej słowa wypowiadane publicznie, a dotyczące ofiar katastrofy smoleńskiej jak i szacunku dla zmarłych. Ponadto, pani profesor filozofii nigdy publicznie nie wycofała się z takich słów.

Z dużym rozczarowaniem część osób przyjęła nawet obecność przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich. Przynajmniej do naszej redakcji spłynęły głosy niezadowolenia, szczególnie z jednego powodu. Nasi czytelnicy zwracali uwagę, że instytucja Rzecznika współpracuje z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Sama fundacja o tej nazwie nie przyznaje się do prowadzenia fanpage o tej samej nazwie, który istnieje na Facebooku, ale też nie reaguje na liczne wpisy, jakie się tam pojawiają, będące czystą mową nienawiści.

Jeśli debata taka ma być wiarygodna, to powinien ją organizować ktoś inny niż urząd miejski – to po pierwsze. A po drugie, jak taki rzecznik praw obywatelskich firmuje swoim urzędem ludzi takich jak Rafał Gaweł, co był założycielem OMZRiK, skazany prawomocnie za przestępstwa, to nie mam tam czego szukać na takich debatach” – napisała do naszej redakcji pani Marzena.

Pan prezydent to sam powinien najpierw się doedukować. Często przeglądam to co publikuje na tłitterze. Mdli mnie po prostu od tego jadu, który tam sączy” – to słowa Rafała skierowane do naszej redakcji w sprawie czwartkowej debaty w Centrum Aktywności Społecznej.

Tym, którzy będą chcieli się wybrać na tę debatę, przypominamy, że udział w niej jest otwarty dla białostoczan. Konieczna jest jednak rejestracja poprzez wysłanie maila na adres: [email protected]. Potwierdzeniem rejestracji będzie zwrotna wiadomość. Debata rozpocznie się 28 lutego, w czwartek, o godz. 17.30 w Centrum Aktywności Społecznej, przy ul. Św. Rocha 3.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Edukacja z mowy nienawiści przyda się jej organizatorom komentarze opinie

  • gość 2019-03-02 07:55:02

    Rozumiem że ministra Andruszkiewicza nie będzie?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama