Wiadomości, Egzaminy odbyły nauczyciele dalej strajkują - zdjęcie, fotografia

Młodzież przystąpiła do egzaminów i nie było w ich trakcie żadnych zakłóceń. Jednak nauczyciele nadal strajkują i wygląda na to, że jeszcze jakiś czas akcja strajkowa będzie prowadzona. Jak długo? Dziś nikt nie jest w stanie tego powiedzieć. Strona rządowa przekazała ostateczne stanowisko, natomiast niektórzy nauczyciele powoli zaczynają myśleć o przerwaniu strajku.

Okres rozpoczęcia strajku nie był przypadkowy, ponieważ Związek Nauczycielstwa Polskiego wskazywał już wcześniej, że może do niego dojść w najbardziej newralgicznym czasie, jakim są egzaminy. Tak też się stało, jednak egzaminy się odbyły bez żadnych zakłóceń. Jeszcze dzień przed przystąpieniem młodzieży do egzaminów podlaska kurator oświaty zapewniała, że jest wystarczająca liczba pedagogów, którzy zdecydowali się wspomóc młodzież w tym trudnym okresie.

- Kuratorium Oświaty w Białymstoku informuje, że dysponuje wykazem osób, które zadeklarowały wsparcie szkół w przeprowadzeniu egzaminu gimnazjalnego w przypadku, gdyby szkoły miały trudności w tym zakresie. Zainteresowanych dyrektorów szkół prosimy o kontakt – przekazało w specjalnym komunikacie Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

- Mam nadzieję, że kolejne dni egzaminu gimnazjalnego, a także egzamin ósmoklasisty oraz matury przebiegną w województwie podlaskim równie sprawnie i spokojnie. Wierzę, że dobro dzieci i rodziców będzie nadrzędne – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski do dziennikarzy na specjalnym briefingu prasowym w minioną środę.

Część nauczycieli jednak powoli rozważa rezygnację z akcji strajkowej. Bo o ile są wśród nich zdeterminowani by walczyć o swoje pensje, o tyle też są i tacy, którym nie podobają się wypowiedzi przedstawicieli ZNP, jak też i kolegów lub koleżanek po fachu. Ponadto wielu rodziców nie przyjęło akcji strajkowej pozytywnie i nauczyciele zaczęli odczuwać na własnej skórze niezadowolenie z tym związane, jak też usłyszeli dość sporo gorzkich słów pod swoim adresem. Niektórzy nie są w stanie udźwignąć aż takiego ciężaru krytyki.

- To trochę mnie przerosło. Mieszkam na jednym osiedlu z rodzicami dzieci, które uczę. Popłakałam się, kiedy usłyszałam, co myślą. Może nie rozumieją naszej trudnej sytuacji i tego, że my też chcemy godnie żyć. Z drugiej strony, jak ich posłuchałam to dotarło do mnie, że przecież wiedziałam do jakiej pracy idę i z czym się ona wiąże. Nie chcę mówić, że odczułam hejt, ale niektóre słowa dotknęły mnie mocno, bo pokazywały też tą drugą stronę, jej stanowisko. Co rodzice są winni? Co dzieci są winne? Trochę to chyba poszło nie w tym kierunku co trzeba – mówi naszej redakcji jedna z nauczycielek białostockich szkół, która prosiła o anonimowość.

Kobieta powiedziała, że rozważa zakończenie strajku i powrót do pracy. Jednak obawia się, jak podejdą w związku z tym do niej koledzy i koleżanki z pracy. Mówiła, że sytuacja trochę się skomplikowała, bo w szkołach mało kto wierzył, że rząd nie ulegnie presji, zwłaszcza w roku wyborczym. Stało się jednak inaczej, oprócz tego odbyły się egzaminy, a środowisko nauczycielskie z każdym dniem zyskuje więcej przeciwników niż zwolenników. I z tego, co mówiła, podobnie o zakończeniu strajku, myśli coraz więcej osób zatrudnionych w szkołach.

Oliwy do ognia z pewnością dolała środowa wypowiedź na łamach stacji TVN jednej z nauczycielek z Białegostoku. Bez pardonu stwierdziła, że trzeba zaostrzyć protest. Tyle, że zaostrzenie tego protestu zgodnie z jej pomysłami, nie ma nic wspólnego z dobrem dziecka, ani oświaty. Krótko mówiąc, za taką ostrzejszą formę protestu zapłacą wyłącznie dzieci, którym nie z ich winy odebrana mogłaby zostać możliwość ukończenia szkoły, choć w naukę włożyły dużo pracy.

- Nie dopuścić uczniów, nie klasyfikować ich, nie wydać świadectw kończących szkołę – powiedziała wypowiadająca się dla stacji TVN 24 Iwona Jarocka, strajkująca nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku.

Brak lekcji, nie wpuścić uczniów na egzaminy,nie klasyfikować,nie wydać świadectw...Przecież nam chodzi tylko o dobro uczniów... Za takie słowa Pani powinna wylecieć z pracy” – komentuje na twitterze Karolina.

Przez chwilę miałem nadzieję, że to tylko kolejna ustawka tej stacji. Niestety ta Pani naprawdę uczy młodzież w LO!” – skomentował Krzysiek.

Pani belferka sama sobie zrobila krzywdę. Rozumiem ze to zrozumiala i przyszlosc w szkole jest zamkniętym etapem” – napisał na twitterze Kris.

To tylko niewielka część komentarzy, która nadawała się do zacytowania. Większość opinii odnośnie wypowiedzi białostockiej nauczycielki nie pozostawia wątpliwości, że zwyczajnie nie przemyślała ona wcześniej swojej wypowiedzi. A ten już fakt wystarczy, aby rodzice jeszcze bardziej zastanowili się, czego dzieci są uczone w szkole i jak wychowywane. Tym bardziej, że dzieci nie są winne strajku i nie powinny w żadnym momencie ponosić konsekwencji z tego wynikających.

- Wiem, że wyłamanie się ze strajku teraz nie będzie przez wielu dobrze odebrane. Ale z drugiej strony nie mogę stać po jednej stronie z ludźmi, którzy w taki instrumentalny sposób traktują dzieci i młodzież. Przecież to tak samo, jakby na przykład mama tej nauczycielki nagle znalazła się w szpitalu, a pielęgniarka na to samo nie podawała na przykład leków przeciwbólowych, albo lekarz celowo omijał salę chorych. To jest chore. Bo do szkoły uczeń trafia nie dlatego, że nie ma nic innego do zrobienia, ale dlatego, że musi. Podobnie jest ze szpitalem. Mam dość tego strajku – przekazała inna z nauczycielek, która również nie chciała podawać swoich danych do publicznej wiadomości.

Pierwszy dzień egzaminów poszedł sprawnie w naszym regionie. Jednak nie wiadomo co jeszcze wymyślą strajkujący. Czy zrealizują to, o czym mówiła w wypowiedzi nauczycielka z Białegostoku? Czy może będzie tak, jak przekazują sobie inni nauczyciele sms-ami lub drogą mailową? Pojawił się pomysł, aby nauczyciele w ramach protestu nie wystawiali uczniom ocen końcowych, przez co mogą zostać nieklasyfikowani i w związku z tym nie zostaną wydane im świadectwa. Czy tak się stanie, przekonamy się zapewne już za kilka dni.

Na razie wojewoda podlaski i podlaska kurator oświaty przekazali podziękowania wszystkim nauczycielom oraz pedagogom, którzy pomogli w sprawnym przeprowadzeniu egzaminów. Czwartek będzie kolejnym dniem, w którym rodzice i uczniowie będą żyć w niepewności, czy uda się tak samo jak dzień wcześniej przejść egzaminy końcowe. Z danych podlaskiego kuratorium oświaty wynika, że w naszym regionie w minioną środę strajkowali nauczyciele w 255 szkołach i przedszkolach.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Reklama

Egzaminy się odbyły, ale nauczyciele dalej strajkują komentarze opinie

 • IB - niezalogowany 2019-04-11 17:33:21

  Próbowałam kilka razy dostać się do pracy w szkole. Niestety za mną nikt nie stoi i nie dostałam się. O jednym się nie mówi. Dlaczego absolwent uczelni z piątkami na dyplomie nie jest w rekrutacji do pracy w szkole na lepszej pozycji niż ten z trójkami? Czy to nie jest odpowiedź na marną jakość polskiej edukacji? A za taką jakość, taka płaca. O przywilejach już nie wspominam. Jest ich niemało. czy naprawdę macie tak źle, nauczyciele?

 • Gość - niezalogowany 2019-04-11 19:02:52

  Szczera prawda ,za chwile święta wolny caly tydzień , nastepnie maj nauczyciele będą mieli wolny kolejny tydzień. (dni dyrektorskie) To nie jest pomówienie ,kuratorium może sprawdzić .Wstyd!!!!!.

 • gość 2019-04-12 07:41:13

  a pani redaktor najadła się kartoflof i zaczeła myslić o czem tu napisac i wydeła kloca

 • gość 2019-04-12 12:08:35

  Niektórzy nauczycie do dziś nie wiedzą że na pełnym etacie mają normalny 40 h tydzień pracy i w tym 18 przy tablicy. Potem gadanie, że robotę do domu się zabiera. Kilka lat temu wyszło że w Białymstoku w edukacji jest 300 podwójnych etatów, czyli ktoś pracuje na pól etatu a ktoś ma 1,5. Najpierw proszę państwa zróbcie reformę systemu nauczania a potem gadajcie o kasie bo w innym przypadku dalej będzie narzekanie że za mało zarabiacie i jest wam ciężko.

 • lolo - niezalogowany 2019-04-12 14:41:40

  Ciekawe jest to że na tę niską płacę trzeba się po znajomości dostać.

 • lolo - niezalogowany 2019-04-12 14:42:43

  Ciekawe jest to że na tę niską płacę trzeba się po znajomości dostać.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-12 16:42:36

  Szczególnie szkolnictwo specjalne w Białymstoku , tylko znajomi ,a niekiedy cale rodziny pracują .Łatwo sprawdzić
  Młody człowiek po studiach niema szans na zatrudnienie bez koneksji.
  Ktoś powinien zrobić z tym porządek.

 • gość 2019-04-12 19:23:34

  Miło przeczytać, że niektórzy zaczynają myśleć i wyciągać pewne wnioski. Szkoda, że większość bezmyślnie zadziałała jak w stadzie baranów i na hurra przystąpiła do strajku. A teraz nie honor się wycofać. No trudno. Głupota boli, zwłaszcza, gdy dotrze do mózgu.

 • gość 2019-04-12 19:25:49

  Miło przeczytać, że niektórzy zaczynają myśleć i wyciągać pewne wnioski. Szkoda, że większość bezmyślnie zadziałała jak w stadzie baranów i na hurra przystąpiła do strajku. A teraz nie honor się wycofać. No trudno. Głupota boli, zwłaszcza, gdy dotrze do mózgu.

 • gość 2019-04-13 22:05:25

  To słowa wyrwane z kontekstu wypowiedzi Iwony Jarockiej. To osoba, którą znam i cenię. Cała wypowiedź miała zupełnie inne znaczenie. To smutne, jak można łatwo zranić drugiego człowieka.

 • gość 2019-04-16 11:35:03

  Starałem sie dzieciom wpoić choć troche szacunku dla nauczycieli, bo to w końcu ... nauczyciele. juz na pewno nie będę tego robił

 • gość 2019-04-16 11:37:22

  Próbowałem wpoic swoim dzieciakom jakis szacunek dla nauczycieli, bo sami nauczyciele zdobyć jakos go za bardzo nie potrafili. Już na pewno nie będę tego robił

 • gość 2019-04-16 11:40:18

  czym jest dla rodziców niejaka jarocka to nie napiszę bo szkoda nawet bluzgów

 • gość 2019-06-03 20:06:02

  Jeśli ta pani, będzie pracować nadal w szkolnictwie, to należałoby zweryfikować kompetencje dyrektora. który ją zatrudnia.

 • gość 2019-06-03 20:07:32

  Jeśli ta pani, będzie pracować nadal w szkolnictwie, to należałoby zweryfikować kompetencje dyrektora. który ją zatrudnia.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez ddb24.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Grupa Optima Sp. z o.o. z siedzibą w Białystok 15-866, Zagumienna 9/1/47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"