Emerytura nie powinna być ograniczana. Człowiek sobie na nią zapracował

Polityka, Emerytura powinna ograniczana Człowiek sobie zapracował - zdjęcie, fotografia

O zmiany w zakresie korzystania z praw emerytalnych dopominają się politycy zrzeszeni w komitecie Skutecznych Piotra Liroya Marca. Zwracają uwagę, że obecnie emeryci nie mogą sobie dorabiać do emerytury tyle, ile chcą, a tylko tyle ile mogą. I to przede wszystkim powinno ulec zmianie, bo wówczas sytuacja materialna emerytów znacząco się poprawi.

Obecnie jest górna granica kwotowa, której nie można przekroczyć, jeśli emeryt nabył uprawnienia do emerytury, ale ma jeszcze siły i chęć do pracy, albo zwyczajnie potrzebuje sobie dorobić. Wynosi ona zaledwie 3387 zł. I jeśli tę kwotę emeryt przekroczy, to albo traci część uprawnień emerytalnych, albo i całość – w zależności od posiadanych uprawnień. Na ten problem zwrócili uwagę politycy zrzeszeni w komitecie wyborczym Skuteczni Piotra Liroya Marca.

- Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeśli ktoś zarabia ponad przeciętnie. Osoba zarabiająca ponad 6 tys. złotych może całkowicie stracić swoją emeryturę. Jest to szczególnie uciążliwe dla osób, które są byłymi funkcjonariuszami Policji czy wojska. Jak dobrze wiemy, takie osoby dość często zmuszone są do przejścia na emeryturę przed ukończeniem 65 roku życia, ponieważ na przykład likwidowana jest jednostka wojskowa, czy też z innego powodu. Takie osoby często zatrudniają się na przykład jako ochroniarze i proszę sobie pomyśleć co musi czuć ochroniarz, który jest emerytowanym wojskowym, policjantem i pilnuje czyjegoś majątku, a jednocześnie sam nie może sobie dorobić porządnie do emerytury – mówił Igor Daniłowski, kandydat Skutecznych do polskiego Parlamentu.

Dodawał również, że prawo w tym zakresie powinno się w Polsce zmienić, bo przyszli emeryci raczej nie mają co liczyć na wysokie świadczenia emerytalne. Ludzie już teraz, a tym bardziej za kilka lat, będą potrzebowali dorabiać sobie do emerytury lub renty, bo te wypłacane przez państwo mogą nie wystarczyć na podstawowe potrzeby albo na choć nieco wyższy standard.

Lider listy Skutecznych – Marcin Sawicki – podkreślał natomiast, że człowiek nie może i nie powinien być karany za to, że chce pracować. Zwracał uwagę, że prawo do emerytury, to prawo nabyte i wypracowane długimi latami pracy, które powinno być niezbywalne niezależnie od okoliczności.

- Warto zwrócić uwagę, że te ograniczenia dotyczące emerytów powstawały wtedy, kiedy szalało ogromne bezrobocie sięgające 25 proc. Chodziło o to, aby emeryci nie zajmowali miejsc pracy dla osób młodych. W tej chwili mamy sytuację odwrotną – powiedział Marcin Sawicki.

Dodał jeszcze, że emeryci to doświadczeni i dobrzy pracownicy, często są wręcz niezbędni w firmach. Tym bardziej zatem, jeśli chcą pracować, państwo polskie powinno im to umożliwić, bo obecnie brakuje rąk do pracy i część pracodawców zwraca się właśnie po te ręce do tej grupy społecznej.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Emerytura nie powinna być ograniczana. Człowiek sobie na nią zapracował komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama