10°C rozproszone chmury

Eugeniusz Oniegin w operowej transmisji

Kiedy: 2017-04-22 , godzina: 18:55

Kultura, Eugeniusz Oniegin operowej transmisji - zdjęcie, fotografia

W sobotę 22 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej obejrzymy transmisję „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego w reżyserii Fiony Shaw z nowojorskiej Metropolitan Opera w nowej, gwiazdorskiej obsadzie: Anna Netrebko (Tatiana), Elena Maximova (Olga), Alexey Dolgov (Lenski), Peter Mattei (Oniegin), Štefan Kocán (Gremin).

Cudowne zjawisko “Oniegina” w karierze operowej Czajkowskiego można wytłumaczyć jednym słowem: literatura – pisze Piotr Kamiński w “Tysiącu i jednej operze”. – Natchniony płynnym, bujnym wierszem Puszkina, który sam poddał zręcznej adaptacji, oraz wewnętrznym bogactwem jego postaci, kompozytor doprowadził do perfekcji język wypracowany częściowo w “Opryczniku” czy w “Wakule”.

Głęboki liryzm Puszkinowskiego dzieła, psychologiczna prawda jego bohaterów, po mistrzowsku uchwycona atmosfera rosyjskiego życia w różnych środowiskach – wszystko to nadzwyczaj silnie pociągało Czajkowskiego – opisuje Józef Kański w “Przewodniku operowym”. – Zdawał sobie sprawę z tego, że dzieło muzyczne osnute na tle “Oniegina” będzie znacznie odbiegało od tradycyjnego stylu operowego, dlatego też nie zaryzykował nawet nazwania go “operą”, lecz dał mu nazwę “sceny liryczne”. Największe bowiem znaczenie ma tu nie sama akcja, lecz przeżycia osób dramatu; sceny zbiorowe odgrywają mniejszą rolę niż partie solowe, czy duety, co nadaje dziełu charakter bardziej intymny, niemal kameralny. “Rosyjskość” dzieła Czajkowskiego nie polega bynajmniej na bezpośrednich związkach z muzyką ludową, widać je w typie szerokiej i rozlewnej melodii, w nastroju tęsknego liryzmu i wreszcie w atmosferze akcji osnutej na tle poematu Puszkina.

Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Nieszczęśliwy Oniegin błaga ją, by odwzajemniła jego miłość. Tatiana wyznaje, że nadal go kocha, lecz śluby małżeńskie są dla niej ważniejsze niż głos serca. Odtrąca Oniegina i żegna go – na zawsze. Oniegin zostaje sam, przeklinając swój los.

Orkiestrę The Metropolitan Opera poprowadzi Robin Ticciati.

(22 kwietnia, sobota, godz. 18.55, OiFP, ul. Odeska 1)

(Źródło i foto: OiFP/ oprac. Kalina)

Eugeniusz Oniegin w operowej transmisji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl