Euro 2017 na stadionie miejskim w Białymstoku?

Sport, stadionie miejskim Białymstoku - zdjęcie, fotografiaBardzo możliwe, że to właśnie w Białymstoku w 2017 roku odbędą się europejskie rozgrywki piłkarskie. Jeszcze w styczniu UEFA ma ogłosić, że Polska będzie gospodarzem Mistrzostw Europy U-21. I to właśnie Białystok ma bardzo duże szanse na to, aby gościć tu europejskich piłkarzy i kibiców.

Właściwie sprawa Mistrzostw Europy U-21 w Polsce jest już przesądzona. PZPN co prawda nie chce zabierać głosu w tym temacie, ale zagraniczna prasa donosi, że wszystko już zostało ustalone. Jeszcze pod koniec stycznia UEFA ma ogłosić swoją decyzję w tej sprawie. Jest to bardzo ważna impreza, podczas której, podobnie jak w zwykłych Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, pokazują się najlepsi młodzi piłkarze. A trzeba pamiętać, że Polska zebrała bardzo dobre opinie po organizacji zakończonych mistrzostw Euro w 2012 roku.

W tym wyjątkowym wydarzeniu sportowym pierwszy raz od ponad 20 lat wezmą udział także polscy piłkarze. Aby podjąć się organizacji młodzieżowych Mistrzostw Europy U-21 Polska już jakiś czas temu opracowała pokaźny dokument, w którym przedstawia dwa warianty przeprowadzenia zawodów. Wariant A – ogólnopolski. Wariant B – regionalny. Chodzi o rozmieszczenie sześciu stadionów, które miałyby gościć dwanaście reprezentacji. I o ile przedstawiciele polscy woleliby aby mistrzostwa rozgrywane były w wariancie A, o tyle UEFA stawia zdecydowanie na wariant B.

Piłkarskim strukturom europejskim zależy na tym, aby rozgrywki były prowadzone na mniejszej powierzchni. Szczególnie sugerują, żeby obiekty sportowe oddalone były od siebie maksymalnie 180–200 km. Gdyby to właśnie ten wariant został finalnie zaakceptowany wszystkie rozgrywki byłyby prowadzone w Polsce Wschodniej i Centralnej. Finał odbyłby się w Warszawie na stadionie Legii. Białystok, jako miasto położone niecałe 200 km od Warszawy z tak ładnym i sporym obiektem miałoby szanse na organizację meczy międzynarodowych na własnym stadionie.

Ale jest obecnie jeden, choć bardzo poważny problem, a właściwie potężna przeszkoda. W Białymstoku póki co nie ma lotniska i nie mamy żadnej łączności kolejowej z Warszawą. Jeśli to się nie zmieni do czasu rozgrywek, raczej trzeba będzie zapomnieć o organizacji czegokolwiek o charakterze międzynarodowym. Niemniej, najpierw i tak UEFA będzie musiała ogłosić, że Mistrzostwa Europy U-21, odbędą się w Polsce. Potem Białystok będzie dopiero musiał przekonać, że do nas da się dojechać czymkolwiek.

(Cezarion/ Foto: ASM)

Reklama

Euro 2017 na stadionie miejskim w Białymstoku? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama