21°C rozproszone chmury

Festiwal Szkół Lalkarskich czas zacząć

Kiedy: 2018-06-19 , godzina: 00:00

Kultura, Festiwal Szkół Lalkarskich zacząć - zdjęcie, fotografia

Już jutro, 19 czerwca, w Białymstoku rozpocznie się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, który co dwa lata towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku. Jednocześnie Białostocki Teatr Lalek będzie świętował 65-lecie swojego istnienia.

To będzie prawdziwe święto Białostockiego Teatru Lalek – zapowiadają organizatorzy. Odbywający się od 2002 roku festiwal LALKANIELALKA prezentuje dokonania studentów szkół lalkarskich, a także przedsięwzięcia artystyczne profesjonalistów. Jest okazją do przedstawienia szerszej publiczności innowacyjnego podejścia do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się pokazy 11 szkół lalkarskich z kraju i zagranicy. Zobaczymy przedstawienia dyplomowe studentów z Łotwy, Ukrainy, Rosji, Czech, Węgier, Niemiec, Słowacji i Polski. Artyści profesjonalni z Niemiec, Słowenii, Macedonii, Słowacji, Grecji, Izraela, Francji i Polski zaprezentują 12 spektakli. Młodzi mieszkańcy Białegostoku będą mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów z aktorstwa i animacji lalek, prowadzonych przez wybitnych artystów. Zaplanowano też wystawy, koncerty, wydarzenia interdyscyplinarne.

Gospodarz wydarzenia – Białostocki Teatr Lalek – pokaże spektakle z bieżącego repertuaru: „Słomkowy kapelusz”, „Ony”, „Puszczańskie opowieści”. W trakcie festiwalu i Dni Miasta teatr będzie świętował jubileusz 65-lecia działalności. Łącznie w trakcie pięciu dni trwania imprezy (do 23 czerwca) odbędzie się blisko 70 wydarzeń.

Nasz teatr jest jedną z najlepszych scen lalkarskich nie tylko w kraju – przypomina Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Artyści BTL zgromadzili ogromną liczbę nagród, które przywożą z niemal każdego festiwalu, na którym się pojawią. Wszyscy jesteśmy dumni z tej instytucji przynoszącej miastu dobrą sławę.

Historia Białostockiego Teatru Lalek rozpoczyna się w 1953 r., kiedy Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu subwencję i status sceny profesjonalnej. Jednak prawdziwe początki tej instytucji sięgają znacznie wcześniej, czasów sprzed II wojny światowej. Już wtedy grupa zapalonych miłośników teatru z Piotrem Sawickim na czele założyła Międzyszkolny Teatr Lalek. Dzięki niezwykłej pasji tych ludzi idea sztuki lalkarskiej po wojnie została w Białymstoku wskrzeszona i z czasem – przekształcona w profesjonalny teatr, który przyciągał najwybitniejszych twórców i aktorów sztuki lalkarskiej i nie tylko.

W 1972 roku została tu powołana do życia – jako jedna z pierwszych w kraju zorganizowanych w teatrze lalek – scena dla dorosłych. Osiem lat później teatr przeniósł się do własnej siedziby przy ul. K. Kalinowskiego 1. 

(Źródło i foto: bialystok.pl/ oprac. Kalina)


Festiwal Szkół Lalkarskich czas zacząć komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl