Wiadomości, Forum Mniejszości Podlasia Platformą Koalicją Obywatelską - zdjęcie, fotografia

Forum Mniejszości Podlasia kolejne wybory samorządowe zamierza przejść wraz z Platformą Obywatelską, ale w tym roku dodatkowo jeszcze z Nowoczesną. W środę, 12 września, przedstawiciele mniejszości prawosławnej poinformowali o tym, że ich kandydaci znajdą się listach Koalicji Obywatelskiej.

To dość ciekawa sprawa, bo już po raz trzeci i znów przed wyborami samorządowymi uaktywniło się Forum Mniejszości Podlasia. To byt polityczny, którego formalnie nie ma. Bo tak się składa, że Forum Mniejszości Podlasia nie jest ani stowarzyszeniem, ani partią, ani w zasadzie niczym innym jak tylko luźną grupą osób wyznania prawosławnego. W każdym razie ta luźna grupa osób poinformowała wspólnie z szefem miejskich struktur Platformy Obywatelskiej, że będzie ubiegać się o głosy wyborców jako trójki na listach Koalicji Obywatelskiej.

- Jest to nasz długoletni, sprawdzony partner w samorządzie białostockim. Partner lojalny, odpowiedzialny, przewidywalny, nigdy się na Forum Mniejszości Podlasia nie zawiedliśmy. Po drugie ten nasz sojusz to nie jest tylko taki taktyczny sojusz wyborczy, ale też wspólne wartości. Chciałbym przypomnieć, że Platforma Obywatelska jest partią chrześcijańsko – demokratyczną, jest w Europejskiej Partii Ludowej. Łączą nas wartości i jednocześnie dziedzictwo Rzeczypospolitej, do której się odwołujemy, Rzeczypospolitej wielu narodów – powiedział Zbigniew Nikitorowicz, szefujący Platformie Obywatelskiej w Białymstoku.

- Idziemy w tych wyborach z programem skierowanym do mniejszości, skierowanym do mniejszości prawosławnej, ale przede wszystkim chcemy i mocno zaznaczyć, że w mieście, w strukturze miejskiej, w decyzjach miasta potrzebujemy żłobków, potrzebujemy przedszkoli, potrzebujemy dużej pracy z naszą młodzieżą. Ja chcę podkreślić znaczenie studentów w naszym mieście, bo 30 tys. osób to są studenci, to jest 10 proc. mieszkańców tego miasta. Trzeba rozszerzyć ofertę do tych osób – przekazał radny Adam Musiuk z Forum Mniejszości Podlasia.

Platforma Obywatelska wraz z Nowoczesną i Tadeuszem Truskolaskim oraz prawosławnym koalicjantem postanowili, że przedstawiciele grupy pod nazwą Forum Mniejszości Podlasia znajdą się na wszystkich listach do Rady Miasta na pozycjach trzecich. Z dotychczasowych radnych w okręgu nr 3 zobaczymy Stefana Nikiciuka, a w okręgu nr 2 Adama Musiuka. Pozostali trzej przedstawiciele, są to osoby, które do tej pory nie zasiadały w ławach radnych. Dodamy w tym miejscu, że Sławomir Nazaruk, który jest radnym bieżącej kadencji, tym razem będzie ubiegał się o głosy wyborców, ale jako kandydat na radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Z naszych informacji wynika, że jeśli Tadeusz Truskolaski ponownie wygra wybory prezydenckie, jednym z jego zastępców zostanie Marek Masalski, pełniący niegdyś funkcję doradcy Truskolaskiego. Środowisko prawosławnych w Białymstoku miało bowiem wcześniej, przez osiem lat, swojego przedstawiciela w magistracie, który zniknął na ostatnie cztery lata. Stąd – jak ustaliliśmy – padły określone warunki, także w kontekście personalnym Marka Masalskiego, aby tę Koalicję Obywatelską w Białymstoku dało się poskładać w całość.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Forum Mniejszości Podlasia już nie z Platformą, ale z Koalicją Obywatelską komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama