Rano i po południu w autobusach PKS Nova na trasie Supraśl – Białystok i Białystok – Supraśl jest taki tłok, że nie wszyscy się mieszczą. Burmistrz Radosław Dobrowolski naprędce zorganizował komunikację uzupełniającą dla uczniów, która działa od minionej środy 11 września. Ale ta mogła na razie zatrzymywać się tylko przy Muzeum Wojska w Białymstoku i przy Teatrze Lalek, na ogólnodostępnych parkingach. Bo pojawił się problem z przystankami.

Zanim przedstawimy problem z przystankami, musimy sprostować podaną na naszych łamach informację sprzed kilku dni. Pisaliśmy bowiem, że Supraśl położył ofertę na 2,5 mln złotych za uruchomienie połączeń linią 111 po starej trasie z Białegostoku do Supraśla. Nastąpiła tu pomyłka, ponieważ takiej kwoty żądał Białystok za utrzymanie całej linii. Supraśl był w stanie zapłacić mniej, około miliona złotych za przejazdy od granic miasta Białegostoku do Supraśla. I to tyle tytułem sprostowania, ponieważ wszelkie inne informacje podaliśmy zgodnie ze stanem faktycznym.

Jak już wiadomo, porozumienia niezbędnego do uruchomienia linii 111 BKM do Supraśla, nie wypracowano. Miasto Białystok złożyło ofertę – jak mówi burmistrz Radosław Dobrowolski – kompletnie do odrzucenia, bo za drogą i na dodatek inną niż potrzebują jej mieszkańcy, którzy bardzo wyraźnie wypowiedzieli się w konsultacjach społecznych co do przebiegu linii 111. Z tego względu na trasie z Supraśla do Białegostoku i z Białegostoku do Supraśla jeżdżą autobusy PKS Nova.

Tyle, że chętnych do jazdy jest znacznie więcej niż mieści się w autobusach PKS Nova. Z tego względu burmistrz Supraśla szybko porozumiał się z prywatnym przewoźnikiem w sprawie komunikacji uzupełniającej i to ona zabiera tych uczniów, którzy nie zmieścili się do PKS. Ale powstał inny problem – bo są tylko dwa punkty, w których prywatny przewoźnik może się zatrzymać, aby zabrać lub wysadzić pasażerów. To dwa ogólnodostępne parkingi – przy Muzeum Wojska w Białymstoku oraz przy Białostockim Teatrze Lalek.

Miasto Białystok nie wyraziło zgody na zatrzymywanie się autobusu szkolnego Gminy Supraśl na białostockich przystankach komunikacji miejskiej” – podawał facebookowy fanpage Supraśl Nasza Gmina.

Proszę nie kłamać. Nie było żadnego pisma w tej sprawie ze strony gminy Supraśl. Tylko PKS Nova wnioskowała o zatrzymywanie się na miejskich przystankach i otrzymała zgodę. Tym bardziej, autobus szkolny zgodę mógłby otrzymać. Tylko trzeba o taką możliwość wystąpić. Musimy wiedzieć jak wpasować takie zatrzymania w rozkład autobusów BKM. Zachęcamy do tego, aby jak najszybciej takie pismo złożyć” – skomentowała ten wpis Urszula Boublej, rzecznik prasowa prezydenta Białegostoku.

Pani Urszulo, gdyby była od początku wyrażona dobra wola Pana Bogusława Prokopa, wówczas byłoby wysłane pismo. Niestety byłem świadkiem rozmowy telefonicznej Sekretarza Gminy z Dyrektorem BKM. Potwierdzam totalną niechęć” – odpowiedział Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Burmistrz Supraśla potwierdza, że pisma co prawda nie było, ale była za to rozmowa telefoniczna. Sekretarz gminy rozmawiał z dyrektorem Białostockiej Komunikacji Miejskiej – Bogusławem Prokopem, od którego miał usłyszeć, że autobus komunikacji uzupełniającej z Supraśla nie będzie mógł zatrzymywać się na przystankach zarządzanych przez białostocki BKM. Z tego powodu, Radosław Dobrowolski zrezygnował z pisania pism, skoro wyraźnie słyszał (bo rozmowa telefoniczna była przeprowadzona na zestawie głośnomówiącym), że zgody za skorzystanie z przystanków Białostockiej Komunikacji Miejskiej nie będzie. Jak to wyglądało, opowiada w wywiadzie video dostępnym na górze naszej strony internetowej.

Dopiero burzliwa wymiana zdań na Facebooku pomiędzy burmistrzem Supraśla, zastępcą prezydenta Białegostoku Zbigniewem Nikitorowiczem, rzeczniczką prezydenta Białegostoku i mieszkańcami oraz zainteresowanymi pasażerami spowodowała, że coś drgnęło. Białystok nagle ustami rzeczniczki prezydenta zaproponował, aby burmistrz Supraśla jak najszybciej wysłał pismo do białostockiego magistratu w sprawie udostępnienia przystanków BKM prywatnemu przewoźnikowi, który realizuje dla Supraśla komunikację uzupełniającą. Na co burmistrz Supraśla odpowiedział pozytywnie i odpowiednie pismo w tej właśnie sprawie zostało praktycznie natychmiast przesłane.

Jaka będzie teraz decyzja Miasta Białystok? Przekonamy się, jak tylko zostanie udzielona odpowiedź. Czas nagli, bo przystanki są potrzebne natychmiast i tylko cztery w jedną i cztery w drugą stronę. Żeby mieć pogląd o jakie obłożenie tych przystanków chodzi, wyjaśnimy, że autobus prywatnego przewoźnika miałby się na nich zatrzymać dwa razy dziennie – jeden raz rano i jeden raz po południu. Czyli łącznie byłoby to przez cały dzień aż osiem zatrzymań i to w dwie strony łącznie. To wszystko. Czy taka zajętość przystanków należących do BKM sparaliżowałaby przejazdy autobusów Białostockiej Komunikacji Miejskiej? Niech każdy odpowie sobie sam.

Aby wyjaśnić jeszcze bardziej dobitnie, to przystanki byłyby potrzebne prywatnemu przewoźnikowi realizującemu komunikację uzupełniającą dla Supraśla przez około miesiąc, być może krócej, ponieważ za chwilę PKS Nova zwiększyć ma liczbę kursów z Białegostoku do Supraśla i z Supraśla do Białegostoku, a PKS Nova posiada stosowne porozumienia z Miastem Białystok w sprawie korzystania z przystanków BKM. Zatem żadna dodatkowa zgoda nie będzie wtedy potrzebna.

Kiedy wyjaśniana będzie sprawa korzystania z przystanków BKM przez prywatnego przewoźnika realizującego kursy uzupełniające dla uczniów z Supraśla, być może uda się pchnąć do przodu sprawę ponownego uruchomienia linii 111 BKM na warunkach i po trasie sprzed likwidacji tej linii. Jako, że mieszkańcy Supraśla to też wyborcy Zbigniewa Nikitorowicza, zastępcy prezydenta Białegostoku, który może ich prosić  o głosy, gdyż startuje do Senatu, cuda mogą się wydarzyć. W końcu w kampaniach wyborczych polityków wyborcy różne już cuda widzieli.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Gdzie dwóch się bije, tam zgody nie ma. Teraz trwa walka o przystanki komentarze opinie

 • gość 2019-09-12 11:21:39

  Ludzi przepychanki pomiędzy władzami nie interesują. Ludzie chcą godnie dojeżdżać. I naprawdę nieważne jest, kto, kiedy występował z jakimiś wnioskami, ważne jest że sprawa autobusów czy kursów, nie została doprowadzona do końca. Najbardziej przykre jest że i dzieci i młodzież, osoby dojeżdżające do pracy z tego powodu cierpią. Pamiętajmy o studentach od października, którzy również zasilą autobusy komunikacji miejskiej. Szok. Najłatwiej jest teraz szukać winnych.

 • Wojciech - niezalogowany 2019-09-12 12:45:07

  Dalej wybierajcie tę bandę POpaprańców z Truskolaskim na czele, to będziecie mieli więcej takich przepychanek.
  Tydzień temu na Kiermaszu Ogrodniczym przed teatrem Węgierki łaził z byłym posłem PiS Kowalem i roznosili ulotki. Mało kto od nich brał. BRAVO mieszkańcy Białegostoku. Może się obudzicie 13go października......

 • gość 2019-09-14 02:40:38

  Czytajac wypowiedzi burmistrza Suprasla , widac jak sam podcina galaz na , ktorej siedzi dodatkowo prezentujac impotencje urzednicza. Jak mozna w dzisiejszych czasach argumentowac bycie swiadkiem rozmowy telefonicznej z dyrektorem BKM , ktory wyrazal niechec!?. Burmistrzu czas sie nieco podszkolic i wyedukowac z ekonomii i budzetowania.

 • gość 2019-09-16 18:39:26

  Na trasie Supraśl-Białystok odwieczny problem z transportem. To jest neverending story. Białystok chyba nie musi tak stawiać sprawy na ostrzu noża, skoro mieszkańcy Supraśla chcą się dostać do Białego to chyba po coś? Może m in. po to żeby wydać pieniądze i napędzić w Białymstoku biznes? Ale te platfusowe zakute, nie powiem co, chyba nie są w stanie tego zrozumieć? I ten wieczny problem z "używaniem\'\' ich przystanków.

 • gość 2019-09-16 18:41:10

  Na trasie Supraśl-Białystok odwieczny problem z transportem. To jest neverending story. Białystok chyba nie musi tak stawiać sprawy na ostrzu noża, skoro mieszkańcy Supraśla chcą się dostać do Białego to chyba po coś? Może m in. po to żeby wydać pieniądze i napędzić w Białymstoku biznes? Ale te platfusowe zakute, nie powiem co, chyba nie są w stanie tego zrozumieć? I ten wieczny problem z "używaniem\'\' ich przystanków.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama