Zlikwidowana ogromna leśna bimbrownia produkująca alkohol na wielką skalę, przejęte urządzenia i półprodukty służące do jego wytwarzania, zabezpieczone ponad 800 litrów bimbru i osiem tysięcy litrów tzw. zacieru - to efekt akcji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku. Łącznie w tej sprawie pięciu osobom zostały przedstawione zarzuty związane z produkcją i przechowywaniem nielegalnego alkoholu.

Funkcjonariusze KAS z Podlaskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Białymstoku ustalili, że w trudno dostępnym kompleksie leśnym w okolicach Szudziałowa (pow. sokólski) funkcjonuje bimbrownia, w której produkowany jest nielegalny alkohol na wielką skalę. Mundurowi wkroczyli na jej teren całkowicie zaskakując nadzorujących produkcję alkoholu trzech mężczyzn.

Na miejscu ujawnili dwie kompletne, osłonięte plandeką linie służące do produkcji bimbru, składające się z m.in. z pieców, chłodnic i zbiorników na zacier. Ponadto, na terenie bimbrowni mundurowi znaleźli blisko 170 litrów właśnie wyprodukowanego alkoholu o mocy ok. 50 proc., agregaty prądotwórcze, pompy, opał, dwunastometrową studnię głębinową, kadzie zawierające łącznie osiem tysięcy litrów fermentującego zacieru oraz drożdże i siedem ton mąki. Z tych półproduktów przestępcy mogliby wyprodukować kolejne ponad osiem tysięcy litrów nielegalnego alkoholu.

W ramach akcji przeszukano również trzy prywatne posesje: jedną w okolicach Białegostoku oraz dwie położone w gminie Gródek, na których magazynowano i przygotowywano do dalszej dystrybucji nielegalny alkohol. Mundurowi znaleźli tam łącznie ponad 630 litrów alkoholu w butelkach i plastikowych kanistrach oraz etykiety, korki i puste butelki przygotowane do konfekcjonowania bimbru.

Bimbrownicy oraz właściciele posesji, na których magazynowany był zabezpieczony alkohol usłyszeli już zarzuty dotyczące jego produkcji i przechowywania. Mężczyźni za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Grożą im wysokie grzywny lub kary pozbawienia wolności do pięciu lat.

Dodatkowo, w kompleksie leśnym bezpośrednio przy zlikwidowanej bimbrowni funkcjonariusze KAS ujawnili rozlewisko odpadów powstałych po produkcji nielegalnego alkoholu o powierzchni ponad 1 200 metrów kwadratowych. O sprawie został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku. Służby ochrony środowiska zbadają, czy w tym przypadku nie doszło do zanieczyszczenia terenu.

(PW / Wideo i Foto: KAS)

Gigantyczna bimbrownia już nie działa [FOTO I WIDEO Z AKCJI] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama