Gmina może naliczyć odsetki za opóźnienia w płatnościach za przedszkole

Wiadomości, Gmina może naliczyć odsetki opóźnienia płatnościach przedszkole - zdjęcie, fotografia

Za nieterminowe opłaty za wychowanie przedszkolne i wyżywienie dziecka w przedszkolu gmina powinna naliczać odsetki za zwłokę jak od zaległości podatkowych – uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.

Zastępca burmistrza Brzegu zwrócił się do opolskiej RIO z pytaniem, czy za spóźnioną opłatę za korzystanie dzieci z wychowania przedszkolnego i opłaty za żywienie dziecka w przedszkolu gminnym, gmina powinna naliczać odsetki. Chciał też wiedzieć, czy powinny być to odsetki jak od zaległości podatkowej.

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że na podstawie art. 52 ust. 15 ustawy i finansowaniu zadań oświatowych opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez JST oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym.

Jak wskazuje RIO, w sprawach nieuregulowanych ustawą o finansach publicznych stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego i odpowiednio przepisy działu III Ordynacji podatkowej, a ta zawiera szczegółowe regulacje prawne w zakresie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (art. 53 i następne).

Nie sposób zgodzić się ze stanowiskiem (…), jakoby brak stosownych regulacji dotyczących odsetek w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych stanowił podstawę do wyprowadzenia wniosku, iż od nieterminowo uiszczanych opłat za korzystanie dzieci z wychowania przedszkolnego i opłaty za wyżywienie dziecka w przedszkolu nie należy naliczać odsetek” – uważa RIO.

W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu „w przypadku nieterminowego regulowania należności związanych z opłatą za korzystanie dzieci z wychowania przedszkolnego i opłatą za wyżywienie dziecka w przedszkolu jednostka samorządu terytorialnego powinna naliczać odsetki za zwłokę jak od zaległości podatkowych”.

Odmienne stanowisko w podobnej sprawie zajęła RIO w Katowicach. Czytaj: Obiad i obiad. RIO o opłatach za wyżywienie w przedszkolu i szkole

(Źródło: http://kurier.pap.pl/ oprac. Cezarion/ Foto: bialystok.pl)

Gmina może naliczyć odsetki za opóźnienia w płatnościach za przedszkole komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama