Wiadomości, Gmina żydowska uratować zabytkowy budynek Mieszkańcy przeciw - zdjęcie, fotografia

Przy ulicy Bohaterów Getta pod numerem dziewiątym stoi zabytkowy budynek z 1924 roku. Budynek był przeznaczony do rozbiórki, lecz pierwsze ku temu podejście zakończyło się niepowodzeniem. Do akcji wkroczył konserwator zabytków, który stwierdził, że choć budynek faktycznie jest w złym stanie, to jest zabytkiem i nie wolno go rozbierać tylko z tego powodu, że jest zniszczony.

Zabytkiem zainteresowała się gmina żydowska. Zaproponowała kupienie budynku za symboliczną złotówkę od miasta, wyremontowanie go na własny koszt i utworzenie w nim muzeum. Pomysł ten bardzo nie spodobał się mieszkańcom bloku numer siedem, który sąsiaduje z drewnianym zabytkiem. Mieszkańcy woleliby, żeby dom został zburzony, a na jego miejscu powstał parking. Był nawet pomysł kompromisu, żeby budynek przenieść do skansenu, lecz kosz takiego przedsięwzięcia byłby zbyt wysoki.

Choć tytuł może sugerować co innego, mieszkańcom osiedla nie przeszkadza wcale to, kto chce zagospodarować budynek, bo oni chcą po prostu, żeby znikł. Bo tu, jak i podobnie w wielu innych miejscach Białegostoku, sytuacja z parkingami jest naprawdę tragiczna, to jeszcze tragiczniejsza jest sytuacja zabytków, które jakby nie patrzeć są dziedzictwem naszego miasta.

Od lat XVIII-wieczne i później wybudowane kamienice są wyburzane, żeby nie psuć widoku stojącej obok galerii. Inne są "remontowane" tylko na papierze, lub zwleka się nawet i z tym, żeby spokojnie mogły się rozsypać na tyle, by nie nadawać się już do remontu i wtedy będzie można spokojnie je wyburzyć.

Skoro Miasto nie daje dobrego przykładu dbając o zabytki, sami mieszkańcy też o nie nie dbają. Wciąż wielu z nich najchętniej dziedzictwo Białegostoku zamieniliby na parkingi i następne galerie handlowe.

Na szczęście nie wszyscy mają taki stosunek. Dlatego też Zarząd Mienia Komunalnego postanowił poczekać z przeprowadzeniem drugiego przetargu na rozbiórkę i czeka na list z podpisami mieszkańców, którzy chcą zachowania budynku. Oprócz tego gmina żydowska zwróciła się ze sprawą odkupienia nieruchomości do prezydenta Białegostoku i oczekuje na decyzję.

(Edward Horsztyński/ Foto: GSV)

Gmina żydowska chce uratować zabytkowy budynek. Mieszkańcy są przeciw komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-11-26 14:03:27

    Mieszkańcy mają rację, dom trzeba zburzyć, on nie ma żadnej wartości historycznej. To zwykła ruina, którą trzeba zburzyć.

  • gość 2018-11-26 18:55:00

    Może zburzyć Pałac Branickich bo brakuje miejsc parkingowych, po co on tam stoi

  • gość 2018-11-26 20:20:20

    i będzie jak dawniej - wasze ulice nasze kamienice? dlaczego za złotówkę? Kupią dom czy dom z placem?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama