Wiadomości, Hańba! mieszkańcy Białegostoku skomentowali wynik głosowania radnych - zdjęcie, fotografia

Końcówka posiedzenia Rady Miasta była bardzo gorąca. Oczywiście punktem, który wzbudził tyle emocji było głosowanie w sprawie zmiany nazwy ulicy na osiedlu Skorupy. Radni Platformy Obywatelskiej i Forum Mniejszości Podlasia zdecydowali, że major Zygmunt Szendzielarz pseudonim Łupaszka przestanie być patronem ulicy. Ulica będzie od teraz nosiła nazwę „Podlaska”.

Szczegółowo przebieg debaty w sprawie zmiany nazwy ulicy na osiedlu Skorupy opiszemy szerzej jutro na naszych łamach. W tym miejscu przekazujemy tylko, że głosami radnych Platformy Obywatelskiej oraz Forum Mniejszości Podlasia, major Zygmunt Szendzielarz pseudonim Łupaszka przestał być patronem tej ulicy, co zgromadzeni licznie mieszkańcy skwitowali tylko jednym słowem: Hańba!

Tradycyjnie już w tej kadencji Rady, gdy jakiś temat jest niewygodny dla większości Koalicji Obywatelskiej, dyskusja jest uciszana i przerywana. Zatem i tym razem radni POKO nie dali możliwości zabrania głosu wszystkim chętnym, więc debata po kilku zaledwie wystąpieniach zakończyła się złożeniem wniosku o zamknięcie dyskusji. W drodze wyjątku pozwolono jeszcze przed głosowaniem zabrać głos przedstawicielce z Klubu Więzionych, Internowanych, Represjonowanych, Stanisławie Korolkiewicz.

- Z pomników nie zdejmuje się bohaterów narodowych, tylko oprawców i zdrajców. Nie wolno tego robić. Szanowni państwo, major Zygmunt Szendzielarz Łupaszko był twórcą V Wileńskiej Brygady AK. Czym była V Wileńska Brygada AK? To oni właśnie nosili na czapkach orła z koroną i ryngraf, ryngraf Matki Bożej. To nie byli oprawcy, to nie byli bandyci – mówiła Stanisława Korolkiewicz.

Była to niejako odpowiedź na słowa, jakie padły wcześniej z ust dwójki radnych – Stefana Nikiciuka z Forum Mniejszości Podlasia oraz Konrada Masztalerza z Komitetu Truskolaskiego, którzy próbowali przekonać, że major Szendzielarz miał na swoim koncie przypisane działania niegodne honoru polskiego żołnierza. Problem polega zaś na tym, że oprócz przekazów ustnych, nie ma żadnych dowodów na istnienie działań bezpośrednich majora Szendzielarza, które mogłyby potwierdzić, że miał zapisane czarne karty w swoim życiorysie. Żadnych! Ani jednego.

- Przede wszystkim żyjemy w wolnym kraju, gdzie sądy funkcjonują. W 1993 roku, rejonowy sąd wojskowy, a następnie Sąd Najwyższy unieważniły wszystkie zarzuty ciążące na majorze Szendzielarzu, wszystkie wyroki, w tym osiemnastokrotną karę śmierci. W świetle prawa jest on osobą niewinną. Jeżeli ktoś ma obiekcje, zarzuty, przede wszystkim powinien wystąpić na drogę sądową, aby doprowadzić do zmiany wyroku, jeśli, zdaniem tych osób, nie jest on sprawiedliwy – mówił radny PiS Paweł Myszkowski.

- Jako Polka czuję się obrażona. Odebrano Polakowi, bohaterowi narodowemu, godność i cześć. Jak można na to pozwolić? Mieszkamy w Polsce i to jest bohater narodowy, zasłużył na uznanie. To dzięki takim bohaterom jesteśmy dzisiaj w wolnym państwie. Jak można do czegoś takiego dopuścić? To hańba i jeszcze raz hańba! – mówiła mocno wzburzona radna PiS Agnieszka Rzeszewska.

I takim właśnie okrzykiem „Hańba!” przyjęli wynik głosowania zgromadzeni na sali obrad mieszkańcy Białegostoku. Wszyscy obecni podczas głosowania radni klubu POKO, poza Rafałem Grzybem, głosowali za pozbawieniem majora Szendzielarza tytułu patrona ulicy na osiedlu Skorupy. Tym samym wpisali się w ten sam nurt komunistycznych kłamstw powtarzanych przez oprawców Łupaszki, którzy szkalowali go za życia i następnie zamordowali za czyny, których nikt nigdy mu nie udowodnił.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: DDB)

Hańba! Tak mieszkańcy Białegostoku skomentowali wynik głosowania radnych komentarze opinie

 • gość 2019-10-28 18:05:24

  Hańba ,tak skomentowali wynik głosowania mieszkańcy Białegostoku...Hmmmm, a może licznie zebrani członkowie Młodzieży Wszechpolskiej? Nie wiem czy reprezentują oni większość mieszkańców naszego miasta.

 • gość 2019-10-28 18:53:58

  jesli bohater jest "kontrowersyjny" nie powinno sie nadawac nazw ulic jego imieniem.Sa ludzie ktorzy pamietaja czyny "bohaterski" Lupaszki i jego ludzi .Tylko ze zaden sad nie wroci zycia czlonkom ich rodzin ....

 • gość 2019-10-28 21:32:11

  Tja, co innego honorowe obywatelstwo, te dawajmy szybciutko, jak leci, byle po znajomości. Krowy będo się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili i przejrzo na oczy Białostoczany i pogonio folwark zwierzęcy.

 • sanka - niezalogowany 2019-10-29 09:16:38

  Nie wiem dlaczego, ale zwykle głosowanie nad zmianami ulic po prostu wzbudza kontrowersje. W zasadzie jakikolwiek projekt by tego nie był, https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-bialystok/ ,to po prostu zawsze są dyskusje, no i problemy. Moim zdaniem powinno to być jakoś inaczej rozwiązanie. No, a na polityków nic się nie zaradzi.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama