Handlowe niedziele - w grudniu będzie ich aż 3. W 2019 ich liczba zmaleje

Gospodarka, Handlowe niedziele grudniu będzie liczba zmaleje - zdjęcie, fotografia

Koniec listopada to początek gorącego okresu przedświątecznych zakupów. To także ostatnie chwile obecnych zasad dotyczących niedzielnej pracy placówek handlowych. Od 1 stycznia 2019 roku zmniejszy się liczba dni świątecznych, w czasie których sklepy i markety będą otwarte. Zanim to nastąpi jednak czeka nas handlowy grudzień.

W niedzielę - 25 listopada - wszystkie sklepy mogły być otwarte, bo zgodnie z ustawą zakaz handlu tego dnia nie obowiązuje (tak jak w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca). Kolejna niedziela - 2 grudnia - również będzie dniem, w którym handlowcy będą czekali na klientów (pierwsza niedziela miesiąca). Sklepy zostaną zamknięte za to tydzień później (9 grudnia) i będzie to ostatnia wolna niedziela w 2018 roku. Trzy ostatnie niedziele grudnia (16, 23, 30) będą handlowe, ale od 1 stycznia ich liczba znacznie się zmniejszy. 

W 2019 roku pracujące niedziele będą tylko w ostatni weekend miesiąca. W przyszłym roku będą to: 27 styczeń, 24 luty, 31 marca26 maj, 30 czerwiec, 28 lipiec, 25 sierpień, 29 wrzesień, 27 października i 24 listopada. W kwietniu pracujące będą dwie niedziele: 14 kwiecień i 28 kwiecień, a w grudniu 2019 - tak jak w tym roku czyli 3 pracujące niedziele: 15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia. 

Przestrzeganie przepisów jest sprawdzane przez Państwową Inspekcję Pracy, która przyjmuje ona zgłoszenia telefoniczne dot. łamania tego zakazu. PIP przeprowadza również kontrole terenowe. Zgodnie z przepisami za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Uporczywe naruszenia przepisów może skończyć się karą ograniczeniem wolności.

(Przemysław Sarosiek/ Foto: BI-Foto)

Handlowe niedziele - w grudniu będzie ich aż 3. W 2019 ich liczba zmaleje komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama