Harcerze poszli w nocnym marszu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

Styl życia, Harcerze poszli nocnym marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych - zdjęcie, fotografia

Duża dawka wiedzy historycznej, wędrówka w terenie, a to wszystko ciemną nocą. Oto sposób na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych przez białostockich harcerzy. Niezwykle realistyczne i na długo zapadające w pamięć doświadczenie.

W nocy z piątku na sobotę (24-25 lutego) odbyła się druga już edycja Nocnego Marszu „Wilcze Tropy” organizowanego przez 10 Krąg Instruktorski „CHAOTYCZNI” z Hufca ZHP Białystok. Po sukcesie pierwszej edycji, która skupiła ok. 160 osób, w tym roku było ich już ok. 210. Mimo trudnych warunków marsz kolejny rok przyciąga młodzież swoją autentycznością, lekcją historii na żywo.

Uczestnikami tego wydarzenia byli harcerze powyżej 16 roku życia. Pomysł marszu i jego założenia zostały oparte na podstawie książki Pana Marcina Zwolskiego, Śladami zbrodni okresu stalinowskiego w województwie białostockim. Trasa wiodła z Białegostoku do Supraśla, przez tereny Puszczy Knyszyńskiej. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z budynkami, w których w latach 1944-1956 znajdowały się siedziby PUBP, NKWD lub areszty w których przetrzymywani  byli członkowie Polskiego Podziemia Niepodległościowego. Często byli oni  tam przesłuchiwani, bądź zabijani w bestialski sposób. Oprócz wiedzy historycznej o obiektach, które do tej pory znajdują się w przestrzeni miejskiej Białegostoku, na uczestników marszu czekały punkty kontrolne, sprawdzające ich umiejętności i wiedzę harcerską.

- To niezwykłe, że mimo tak ciężkich warunków, powszechnego narzekania, że młodzież nie zna historii, to wydarzenie cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem – mówi hm. Sławomir Andryszewski, komendant Wilczych Tropów. – Organizując pierwszą edycję zupełnie nie spodziewaliśmy się takiego odzewu. Jednak patrząc na uczestników w ubiegłym roku, nie mogliśmy zrobić inaczej, jak podjąć się organizacji tego wydarzenia po raz drugi.

Od prawie stu lat głównym celem działania ZHP jest wspieranie wszechstronnego rozwoju harcerek i harcerzy - wychowanie, którego elementem jest także pamięć o historii. Metoda harcerska opiera się na przeżyciu przygody, stawianiu wyzwań i nauce w praktyce.

Organizatorem marszu jest 10 Krąg Instruktorski „CHAOTYCZNI” z Hufca ZHP Białystok, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej. Współorganizatorami są Urząd Miasta i Gminy Supraśl, IPN Oddział w Białymstoku, Muzeum Wojska w Białymstoku, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku oraz Komenda Hufca ZHP Białystok.

(BL/ Foto: ZHP Białystok)

Harcerze poszli w nocnym marszu ku pamięci Żołnierzy Wyklętych komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama