Harcerze spędzają zimowisko, mają nawet obóz w Kuwejcie

Wiadomości, Harcerze spędzają zimowisko mają nawet obóz Kuwejcie - zdjęcie, fotografia

Ferie zimowe to czas, na który z utęsknieniem czekają wszystkie dzieci i młodzież, a w szczególności harcerze. Dla nich to czas długo wyczekiwanych wyjazdów na zimowiska. W tym roku harcerze z Hufca ZHP Białystok wezmą udział w zimowiskach wyjazdowych, zorganizowali półkolonie zimowe dla dzieci spoza ZHP, a jedna grupa wyjechała na zlot skautowy do Kuwejtu.

Najwcześniej swoje ferie rozpoczęła grupa 5 chłopców z 8 Szczepu Drużyn Specjalnościowych „Szemkel”, którzy wyruszyli już 18 stycznia, by reprezentować Polskę na 70. Zlocie Skautów w Kuwejcie. Przez ponad tydzień mają okazję poznawać tamtejszą kulturę i zwyczaje oraz brać udział w różnorodnych zajęciach na obozie na pustyni. Warto dodać, że Polska reprezentacja jest jedyną z Europy.

Oprócz tego w zlocie biorą udział reprezentacje krajów takich jak Oman, Katar, Jordania, Sudan, Egipt, Algieria, Liban czy Bahrajn. Harcerze mają także specjalne zadanie do wykonania podczas zlotu, jakim jest promocja kandydatury Związku Harcerstwa Polskiego do organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku. Jest to młodzieżowy zlot skautów z całego świata, w którym miałoby wziąć udział ponad 40 tys. uczestników. Zastępowi z Białegostoku w Kuwejcie towarzyszy Komisarz Zagraniczny ZHP oraz szef zespołu ds. krajów arabskich w projekcie Jamboree 2023.

Pozostali harcerze z Hufca ZHP Białystok także nie mogą narzekać na nudę. Pierwsze zimowiska wyruszyły już w sobotę, 21 stycznia, by razem bawić się, uczyć i odpoczywać. W tym roku w Harcerskiej Akcji Zimowej białostockiego hufca weźmie udział ok. 1900 osób podczas 15 różnych zimowisk. Harcerze wypoczywają w Białymstoku, Turośni Kościelnej, Mońkach, Łapach, Choroszczy, Janowie, Sokółce i Knyszynie. Wyjazdy te mogą się odbyć dzięki pracy ponad 100 harcerskich wolontariuszy – instruktorów i wychowawców, którzy przygotowali różnorodny program, rozwijający ich podopiecznych. Wszystko zgodnie z misją Związku Harcerstwa Polskiego, którą jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju poprzez stawianie wyzwań. Dla harcerzy taki wyjazd to nie tylko dobra zabawa, ale także nauka samodzielności, pracy w grupie, komunikacji z rówieśnikami czy empatii.

Takie umiejętności instruktorzy harcerscy chcą wyrobić także w uczestnikach harcerskich półkolonii zimowych, które zorganizowali dla dzieci spoza organizacji. Łącznie w dwóch, pięciodniowych turnusach weźmie udział 35 dzieci. Codziennie czeka na nie mnóstwo atrakcji, wyjście do kina, parku trampolin czy na ściankę wspinaczkową, to tylko kilka z nich. Uczestnicy odwiedzą także Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, by zobaczyć co dzieje się ze śmieciami po ich wyrzuceniu do kosza, nauczą się jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej podczas zajęć z ratownikiem oraz wezmą udział w zajęciach przygotowanych przez Muzeum Wojska.

Hufiec ZHP Białystok co roku organizuje wypoczynek letni i zimowy dla tysięcy dzieci z Białegostoku i okolic, a rosnące zainteresowanie harcerstwem i tego typu formami jest najlepszym dowodem na to, że harcerstwo ciągle jest w modzie.

(BL/ Foto: Facebook/ 7 Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych "Aurelius")

Harcerze spędzają zimowisko, mają nawet obóz w Kuwejcie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama