To już właściwie tradycja i aż dziwnie będzie, kiedy za kilka lat politycy Platformy Obywatelskiej stracą swój wiodący temat kampanii wyborczej. Podobnie, jak w poprzednich wyborach, jak również i jeszcze w poprzednich, tak i teraz pojawiła się kwestia budowy S-19. Zatem kolejny raz politycy Platformy mówią o potrzebie jej budowy w naszym województwie zarzucając jednocześnie swoim oponentom politycznym brak działań w tym kierunku.

Wypada na początek przypomnieć, że Koalicja Obywatelska składająca się przede wszystkim z polityków Platformy Obywatelskiej ma za nic tysiące swoich potencjalnych wyborców. Ani razu w bieżącej kampanii wyborczej, a nawet i wcześniej, nie zdecydowała się powiadomić naszej redakcji o żadnej konferencji prasowej, ani jakimkolwiek programie, który chciałaby zrealizować w naszym regionie. Platforma Obywatelska jest tylko z nazwy obywatelska, bo w życiu realnym jest kompletnie nieobywatelska, gdyż nie szanuje ani demokracji, ani wyborców, ani potencjalnych wyborców, ani wolnych mediów, ma za to – jak się przekonaliśmy puste hasła i mnóstwo pokładów hipokryzji.

Niemniej dowiedzieliśmy się, że całkiem niedawno politycy Platformy Obywatelskiej postanowili w swoim stylu omówić kwestię budowy trasy S-19 w województwie podlaskim. Zaprosili inne media z naszego regionu, aby przekazać, iż obietnice Prawa i Sprawiedliwości w zakresie tej konkretnej inwestycji nie pociągnęły za sobą żadnych działań. Być może jest to zasadne, że nie zaproszono naszej redakcji, ponieważ pojawiłaby się cała masa niewygodnych pytań.

- S19 to także wielki wstyd dla premiera Morawieckiego. Mówił, że ta droga jest priorytetem dla jego rządu. Przykład S19 dobitnie pokazuje, ile są warte obietnice PiS-u składane mieszkańcom Polski Wschodniej. Wielka propaganda, żadnego działania – mówił w drugiej połowie września poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Skoro już wiadomo, kto niczego nie zrobił i komu powinno być wstyd, to sięgnijmy nieco do historii. Najlepiej do czasów, kiedy w Polsce przez osiem lat rządy sprawowali politycy Platformy Obywatelskiej. Najpierw przeniesiemy się do 2008 roku, czyli 11 lat wstecz, kiedy ten sam poseł Robert Tyszkiewicz zapowiadał budowę Via Carpatii w Polsce Wschodniej, w tym również w naszym regionie. Dodajmy, że Via Carpatia miała przebiegać po trasie S-19, która to trasa miała zostać zmodernizowana.

- Ta droga będzie kręgosłupem rozwoju nie tylko Polski Wschodniej, ale również tej części Europy. Połączy sześć krajów i dwa morza: Bałtyckie i Czarne – mówił pod koniec 2008 roku, podczas konferencji poświęconej Via Carpatia poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Wówczas w tej samej konferencji zorganizowanej w Białymstoku uczestniczyła Elżbieta Kołodziej-Wnuk, ówczesna zastępca prezydenta Lublina. Jak podkreślała przedstawicielka władz z Lublina wspólnie z posłem Tyszkiewiczem, Lublin wraz z Białymstokiem i Rzeszowem miały lobbować u swoich parlamentarzystów, by wymusić na rządzie zaangażowanie w ten projekt. Wówczas szacowany koszt całej Via Carpatii szacowano na 21 miliardów złotych, z czego 9 miliardów miało pochodzić z Unii Europejskiej. Dodamy także, że szlak drogowy miał być gotowy około 2015 roku, przynajmniej część lubelska.

Zanim jednak przejdziemy do 2015 roku, zatrzymamy się na chwilę przy roku 2014, konkretnie w jego końcówce, tylko nieco dalej od naszego regionu. W Parlamencie Europejskim trwała bowiem wtedy debata na temat budowy Via Carpatia, a dokładniej jej budowy w województwie podlaskim. Partyjni koledzy i koleżanka posła Tyszkiewicza zamknęli temat jednym głosowaniem. Mianowicie zdecydowano, że Unia Europejska nie pokryje budowy tak ważnej dla naszego regionu arterii drogowej. Jednym głosowaniem Via Carpatia wyleciała z realizacji. Poseł Tyszkiewicz oraz jego partyjni koledzy z naszego regionu milczeli wówczas we wszystkich językach. Aż przyszedł zapowiadany rok 2015 i ówczesna kampania wyborcza do Sejmu.

- To jest wielki sukces, za który chciałem podziękować podlaskim samorządowcom, którzy od lat prowadzili działania na rzecz wprowadzenia tej drogi do programu budowy. A w tym decydującym momencie wspierali zainicjowaną przeze mnie akcję petycji do rządu o wpisanie drogi S-19 na listę zadań priorytetowych – mówił w sierpniu 2015 roku poseł Robert Tyszkiewicz.

- Regionalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku przesłał program inwestycyjny dotyczący drogi S19 do Generalnej Dyrekcji, a jutro trafi on do naszego ministerstwa i zostanie podpisany. Najpóźniej 22 października ogłosimy przetarg na studium technologiczno-ekonomiczno-środowiskowe, dotyczące podlaskiego odcinka S-19 wraz z obwodnicą Bielska Podlaskiego – tak mówił z kolei w październiku 2015 roku ówczesny minister Paweł Olszewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

- Realizacja inwestycji może rozpocząć się już w 2018 roku. O Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-23 informowaliśmy szerzej przy okazji wizyty w naszym mieście Minister Infrastruktury i Rozwoju Marii Wasiak – dodał poseł Tyszkiewicz.

Ale zmienił się rząd, który podjął zupełnie inne działania. Bo oprócz wpisania budowy S-19 na listę projektów priorytetowych przez poprzedników nie zadziało się już nic. Nowy rząd w pierwszej kolejności musiał znaleźć środki na budowę tej arterii. Co uczyniono już rok później. W międzyczasie politycy obecnego rządu podjęli trudne rozmowy w Brukseli na temat sfinansowania ze środków unijnych Via Carpatii, która ma przebiegać trasą S-19. Łatwo nie było, ale się udało i wiadomo już, że inwestycja ta nie będzie spoczywała na portfelach wyłącznie Polaków, tylko sfinansowana będzie z budżetu Unii Europejskiej. To nie wszystko, ponieważ w tej chwili trwają procedury uzyskiwania warunków środowiskowych dla kolejnych odcinków, bez których nie da się wbić nawet jednego szpadelka niezbędnego dla tej inwestycji.

- Wbrew temu, co mówią tutaj kandydaci opozycji, szczególnie na Podlasiu, że w sprawie inwestycji nic się nie dzieje. Zapewniam, że dzieje się wszystko w najlepszej staranności i w możliwie najszybszych terminach, co powinno dziać się w przygotowaniu inwestycji drogowej o takich właśnie rozmiarach i takiej wielkości – to słowa ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka sprzed kilku dni wypowiedziane w Bielsku Podlaskim. – Jeszcze raz zwracam się do wszystkich tych, którzy nam pomagają w przygotowaniu tej inwestycji. Przede wszystkim dziękuje za wsparcie, za pomoc samorządom, wszystkim instytucjom, ale przede wszystkim mieszkańcom, którzy rozumieją potrzeby budowy tej drogi. Natomiast zwracam się z apelem do tych, którzy dzisiaj, z ław opozycji powtarzają nieprawdziwe informacje: nie przeszkadzajcie nam w realizacji tej inwestycji, bo przeszkadzacie Polakom w dojściu do ich marzeń. Jeżeli nie chcecie pomóc – nie przeszkadzajcie. Jeżeli chcecie pomóc – każdą pomoc przyjmiemy – dodał minister Adamczyk.

Poseł Tyszkiewicz mówił, że jeśli Platforma będzie u steru władzy, to drogę S-19 niezwłocznie wybuduje. Ale jak widać, tak już ją buduje już 11 rok z rzędu, tracąc po drodze unijne pieniądze, które odzyskał dopiero w tym roku obecny rząd. Przypominamy jeszcze, że zapowiedzi przedstawicieli tego rządu, jak też i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad od początku były takie, że owszem – droga ma być wybudowana jak najszybciej, ale pierwsza łopata na takiej budowie zostanie wbita nie wcześniej niż w 2021 roku. Może dla niektórych polityków jest to za trudna informacja do przyswojenia?

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)

Historia pewnej drogi. Czyli 11 lat starań w pigułce komentarze opinie

 • i.Bialystok.pl - niezalogowany 2019-10-08 14:15:30

  Zamiast programu www.TiryNaTory.pl modernizacja dróg i Polacy zamiast zarabiać na tranzycie dopłacają do tirów zalewających Rosję towarami z krajów Europy Zachodniej, POnosząc koszty remontów, wypadków i zatrucia środowiska. w Polsce brakuje 300 obwodnic, np. Warszawy, za cenę 4 obwodnic można rozwiązać problem w całej Polsce wprowadzając jako zasadę że zagraniczne tiry w tranzycie od granicy do granicy nie niszczą dróg tylko dają zarobić polskim kolejom! 1 TIR niszczy nawierzchnię drogi jak 163 840 samochodów osobowych. Rocznie w wypadkach z TIR-ami ginie ok. 400 osób. Dzieci mieszkające przy ruchliwych ulicach, zwłaszcza tranzytowych, są 6 razy bardziej narażone na wystąpienie nowotworów
  TIRY NA TORY! do transportu ciężkich ładunków przystosowana jest kolej,a nie drogi.Szwajcarzy w referendum w 1994 r postanowili by transport towarów odbywał się głównie koleją, ale także perfekcyjnie wykorzystali tę zmianę do zarabiania pieniędzy…TIR-y jadą koleją (tzw. autostradą kolejową) albo płacą za każde 100 km jazdy po zwykłej autostradzie o małym natężeniu ruchu ok. 85 euro. W myśl zasady: jeżeli chcesz jeździć po drogach przeznaczonych dla samochodów osobowych – płać więcej – proporcjonalnie do zniszczeń, jakie powodujesz. Dzięki tym opłatom do szwajcarskiej kasy wpływa co roku ok. 3,5 miliarda franków, czyli ponad 8 miliardów złotych, które są przeznaczane m.in. na modernizację infrastruktury kolejowej i rozwój transportu kombinowanego.
  Tiry na Tory dotyczą tylko zagranicznych tirów w tranzycie od granicy do granicy! Szwajcarzy, Niemcy, Austriacy, Holendrzy, Francuzi, a nawet Czesi inwestują w transport kombinowany, a my czekamy na łatanie dziur ! Dlaczego polskie drogi są jak seks bez zabezpieczeń? Bo wpadniesz w setkę dziur lub na TIR-a które je powodują!1 TIR=163840 aut osobowych! 1 TIR niszczy nawierzchnię drogi jak 163 840 samochodów osobowych. Rocznie w wypadkach z TIR-ami ginie ok. 400 osób. Dzieci mieszkające przy ruchliwych ulicach, zwłaszcza tranzytowych, są 6 razy bardziej narażone na wystąpienie nowotworów. Przerażające? A to dopiero początek długiej listy TIR-owych grzechów.
  POlskim POlitykom-aferzystom zawdzięczamy upadającą kolej w kraju tranzytowym pomiędzy wschodem i zachodem Europy!Tiry na Tory=sposób na rozwiązanie problemu tirów w tranzycie w Polsce brakuje 300 obwodnic,np. Warszawy,za cenę 4 obwodnic można rozwiązać problem w całej Polsce. Wspomnijmy że te drogi są dobre dla osobówek ale problem to TIRY przejazd 1 przeładowanego tira niszczy drogę tak jak przejazd 140 000 samochodów osobowych (oficjalne dane) skad sie biora koleiny !?
  Np. dziennie z w tranzycie Litwa (Rosja) - Niemcy przez Polskę przejeżdża 5000 tirów (w obie strony) 1 pociąg zabiera 50 tirów tak wiec wystarczyłoby 100 pociągów dziennie (100 podzielić na 24 godziny =4 na godzinę) by 100% tych tirów zniknęło z dróg to oznacza ze wystarczyłoby co 30 minut odprawić po 1 pociągu w stronę Niemiec i 1 w stronę Litwy(Rosji). Leganie kierowca mogący jechać maksimum ok. 10 godzin dziennie nie pokona w całości trasy od granicy z Litwą/Białorusią do granicy z Niemcami, musi mieć ok. 8 godzin przerwy. W ciągu tych 10-18 godzin mógłby wypoczywać np. w wagonie sypialnym doczepionym do pociągu transportującego np. 50 takich tirów jadących od granicy do granicy.

 • gość 2019-10-09 22:53:31

  No właśnie nie rozumiem jak można cieszyć się drogami które w 70 procentach są dla tranzytu tirów , w zamian dostajemy smog, hałas i raka , na dodatek mamy płacić za drogi dla Rosjan i Niemców.Moim zdaniem to jest bardzo szkodliwe dla mieszkańców Polski.

 • gość 2019-10-12 13:19:40

  PO, niestety ale ma bardzo krótką pamięć. A przynajmniej liczy na taką u wyborców. Ja już nie dam się im nabrać.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama