16°C rozproszone chmury

Hyundai i30 Fastback może zmienić układ sił na polskim rynku

Kolejny samochód z rodziny i30 nowej generacji trafi do sprzedaży za kilka miesięcy. Wyróżniać go będzie elegancka, opadająca linia dachu, zwieńczona mocno wyprofilowanym spoilerem, zintegrowanym z masywnym słupkiem C. Koncern zapowiada wprowadzenie nowego modelu hasłem: i30 Fastback - stylistyka premium dostępna dla każdego. Auto pojawi się oczywiście w ofercie salonu Hyundai Białystok, znajdującego się przy alei Jana Pawła II 85.

Po wprowadzeniu do sprzedaży nowego modelu i30 w wersji hatchback w 2016 roku oraz Wagon w 2017 roku, Hyundai zaprezentował model i30 Fastback. Samochód będzie dostępny w sprzedaży na początku 2018 roku. Nowy typ nadwozia jest odzwierciedleniem nowoczesnej stylistyki Hyundaia, dzięki której model zyskał wyrafinowany i elegancki charakter. Samochód posiada wszelkie cechy, aby namieszać na polskim rynku i zagrozić nawet liderom sprzedaży.

- Rodzina i30 jest kluczową dla marki Hyundai w Europie - powiedział Thomas A. Schmid, dyrektor ds. operacyjnych w Hyundai Motor Europe. - Fastback to kolejny model w gamie i30, odzwierciedlający nowe podejście w tym segmencie. Wyrafinowany projekt stanowi istotę naszej filozofii, a stylistyka premium jest teraz dostępna dla każdego. i30 Fastback to pierwsze eleganckie, pięciodrzwiowe coupé, które pojawi się w segmencie aut kompaktowych.

Niebanalna sylwetka i dynamiczne proporcje

 

Wyróżniającą cechą i30 Fastback jest sportowa, wydłużona sylwetka. Niższy, poziomy wlot powietrza poniżej osłony chłodnicy, mocno zaznaczone krawędzie oraz zamontowany pod kątem przedni spojler, dodają modelowi i30 Fastback sportowego charakteru. Efekt pogłębiają światła dzienne Full LED i reflektory w ciemnych oprawach.

- Jesteśmy pierwszą marką, która wkracza do segmentu samochodów kompaktowych z eleganckim, pięciodrzwiowym coupé - wyjaśnia Thomas Bürkle, główny projektant w Hyundai Design Center Europe. - Podczas projektowania i30 Fastback graliśmy proporcjami, zmniejszając wysokość kaskadowego grilla i obniżając linię dachu. Elegancką sylwetkę samochodu podkreśla mocno wyprofilowany tylny spojler. Naszemu zespołowi udało się stworzyć rasowy projekt, łączący w sobie ducha samochodu sportowego z komfortem luksusowego sedana.

i30 Fastback ma niepospolitą sylwetkę o dynamicznych proporcjach sportowego coupé, którą podkreśla także elegancko opadająca linia dachu, długa maska i muskularna linia nadwozia. Dach obniżono o 25 mm w porównaniu z pięciodrzwiową wersją i30 poprawiając tym samym aerodynamikę auta. Charyzmatyczną sylwetkę i30 Fastback uzupełnia wyprofilowany spojler zintegrowany z tylną klapą, sięgający aż do tylnych świateł. Efektowny kształt zyskał także słupek C i tylna szyba.

Eleganckie proporcje i sportowa jazda

 

Dynamika jazdy i30 jest efektem rygorystycznych prób i testów, przeprowadzanych na torze Nürburgring przez inżynierów z Europejskiego Centrum Testowego Hyundaia.

Fastback znacząco różni się od innych nadwozi w gamie i30. W porównaniu z pięciodrzwiową wersją, zawieszenie i30 Fastback zostało obniżone o 5 mm, a jego sztywność zwiększono o 15 proc. Zapewnia to lepszą dynamikę jazdy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu.

W modelu obniżono także dach. Auto ma 1 425 mm wysokości i jest o 30 mm niższe niż wersja hatchback. Dzięki wydłużonej sylwetce samochód mierzy 4 455 mm i jest o 115 mm dłuższy od wersji hatchback.

i30 Fastback jest dostępny w 12 kolorach nadwozia: trzech perłowych - Stargazing Blue, Micron Grey i Phantom Black oraz siedmiu metalicznych - Clean Slate Blue, Intense Copper, Moon Rock, Fiery Red, Platinum Silver, Ara Blue i White Sand, a także dwóch podstawowych - Engine Red i Polar White. Jeśli chodzi o wnętrze, klienci mają do wyboru trzy wersje kolorystyczne: Oceanids black, Slate Grey oraz nowy, unikalny kolor czerwony Merlot Red.

Standardowy pakiet bezpieczeństwa - wiodący w klasie

 

Hyundai i30 Fastback został wyposażony w najnowsze rozwiązania z zakresu komfortu i bezpieczeństwa. W modelu dostępne są m.in.: system autonomicznego hamowania, system kontroli poziomu uwagi kierowcy, inteligentne światła drogowe czy system utrzymania pasa ruchu.

Wykorzystujący kamery system autonomicznego hamowania działa trójstopniowo. Na początku, ostrzega kierowcę sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. W drugim etapie włącza hamulce - w zależności od stopnia zagrożenia kolizją, a w trzecim stosuje maksymalną siłę hamowania w celu uniknięcia zderzenia lub zminimalizowania jego skutków, jeśli kolizja jest nieunikniona. Opcjonalny system rozpoznawania pieszych wykorzystuje umieszczony z przodu radar, pozwalając uniknąć lub złagodzić skutki potrącenia przechodnia.

System kontroli poziomu uwagi kierowcy monitoruje aktualny styl jazdy kierowcy i porównuje go z zapisanymi wzorcami. Pomaga tym samym wykryć zmęczenie i zapobiec potencjalnym wypadkom.   

Inteligentny tempomat utrzymuje stałą prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu, automatycznie przyspieszając i hamując w zakresie prędkości do 180 km/h.

Przestrzeń za samochodem kontroluje system monitorowania martwego pola. Jeśli zostanie w nim wykryty samochód, na lusterkach zewnętrznych pojawi się wizualne ostrzeżenie.

System ostrzegający przed ruchem poprzecznym podczas cofania zmniejsza ryzyko kolizji np. w trakcie wyjazdu z miejsc parkingowych o ograniczonej widoczności, ostrzegając kierowcę wizualnie i dźwiękowo.

System utrzymania pasa ruchu wykrywa położenie samochodu i ostrzega kierowcę sygnałem świetlnym i dźwiękowym przed przekroczeniem linii, podczas jazdy z prędkością ponad 60 km/h. Dzięki funkcji korekcyjnego sterowania, samodzielnie nakierowuje i utrzymuje samochód na pasie ruchu.

System informujący o znakach ograniczenia prędkości wyświetla je w czasie rzeczywistym na ekranie systemu nawigacji i ekranie TFT na tablicy zegarów.

W trybie automatycznym system HBA (Inteligentne światła drogowe) wykrywa zarówno samochody nadjeżdżające z naprzeciwka, jak i poprzedzające, jadące tym samym pasem ruchu i w razie potrzeby zmienia światła drogowe na mijania, aby nie oślepiać innych kierowców. Gdy system nie wykrywa żadnych pojazdów, automatycznie uaktywnia z powrotem światła drogowe.

Funkcje inteligentnej łączności

 

Hyundai i30 Fastback oferuje klientom opcjonalny, dotykowy ekran o przekątnej ośmiu cali, wyposażony w system nawigacji nowej generacji, współpracujący z Apple CarPlay i Android Auto. Obydwa systemy umożliwiają pasażerom podłączenie ich urządzeń w celu sterowania odtwarzaniem muzyki, połączeniami telefonicznymi i nawigacją na ekranie. System nawigacji jest ponadto wyposażony w bezpłatną, siemioletnią subskrypcję usług LIVE, oferując aktualne informacje o pogodzie, ruchu drogowym, fotoradarach i wyszukiwanie interesujących miejsc w czasie rzeczywistym. Model i30 Fastback jest dostępny również z bezprzewodowym systemem ładowania smartfonów w standardzie Qi.

Klienci mogą wybierać spośród różnych wersji systemów audio: standardowego radia z pięciocalowym, monochromatycznym ekranem i łącznością Bluetooth lub opcjonalnego z pięciocalowym, pojemnościowym ekranem dotykowym LCD i tylną kamerą parkowania.

Dynamiczne i oszczędne układy napędowe

 

Gama jednostek napędowych i30 Fastback składa się z dwóch, poddanych downsizingowi, silników benzynowych z turbodoładowaniem.

Klienci mogą wybierać między czterocylindrowym, turbodoładowanym 1.4 T-GDI o mocy 140 KM oraz trzycylindrowym, turbodoładowanym 1.0 T-GDI o mocy 120 KM (zakładane zużycie paliwa w l/100 km dla modelu Hyundai i30 Fastback: w cyklu mieszanym 5,5 - 5 l/100 km, zakładana emisja CO2: 125-115 g/km). 1,4-litrowy silnik benzynowy T-GDI jest oferowany z sześciobiegową manualną skrzynią biegów lub siedmiobiegową skrzynią dwusprzęgłową, pracującą w trybie automatycznym z możliwością ręcznej zmiany przełożeń. Silnik 1.0 T-GDI jest oferowany z sześciobiegową skrzynią manualną. Obie jednostki są standardowo wyposażone w zmniejszający zużycie paliwa, zintegrowany system stop&go (Integrated Stop and Go - ISG). Gama jednostek napędowych modelu i30 Fastback zostanie w przyszłości poszerzona o nowy, oszczędny, czterocylindrowy, turbodoładowany silnik wysokoprężny o pojemności 1,6 litra, dostępny w dwóch wersjach mocy: 110 i 136 KM. Obie wersje będą współpracować z sześciobiegową skrzynią manualną oraz siedmiobiegową skrzynią DCT.

Stworzony w Europie

 

Zaprojektowany, opracowany, przetestowany i wyprodukowany w Europie i30 trzeciej generacji stanowi DNA modeli marki Hyundai na Starym Kontynencie. Od chwili wprowadzenia do sprzedaży w 2008 roku i30 pierwszej generacji, Hyundai sprzedał już 800 000 egzemplarzy tego modelu.

Więcej informacji o samochodach marki Hyundai udzielają doradcy z salonu Nord Auto w Białymstoku:
al. Jana Pawła II 85
tel. 85 671 20 30
salon[at]nordauto.com.pl
www.nordauto.hyundai.pl

(Oprac. P. Walczak / Artykuł promocyjny / Foto: Hyundai)


Miejsce zdarzenia mapa Białystok


Hyundai i30 Fastback może zmienić układ sił na polskim rynku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl