Motoryzacja, Idzie będą stłuczki - zdjęcie, fotografia

W tym roku jesień trwała wyjątkowo długo i choć śnieg popadał w górach, to przymrozki i prawdziwy początek zimy spodziewany jest dopiero pod koniec listopada. Z badań wynika, że 94 proc. Polaków jeździ na oponach zimowych, a ich świadomość dotycząca zmiany opon zimą rośnie z roku na rok i jest o kilka procent wyższa aniżeli w roku 2012. O co jeszcze trzeba zadbać, by spać spokojnie? Jak przygotować samochód na pierwsze przymrozki? Oto kilka wskazówek.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2017 roku doszło do 32 705 wypadków, w których 39 394 osób zostało rannych, a zginęło 2810 osób. Najwięcej wypadków zanotowano w woj. łódzkim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i mazowieckim.

- Główne przyczyny wypadków nie zmieniają się od lat. Według statystyk policyjnych Polacy jeżdżą zbyt szybko, lubią wymuszać pierwszeństwo i często nie uważają na pieszych. Przyczyną wielu kolizji bywa również niesprawny samochód i zła widoczność – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

Przygotowanie auta do użytkowania w zimowych warunkach to podstawa. Druga kwestia to odpowiednie ubezpieczenie.

Przy zakupie ubezpieczenia samochodu najlepiej rozważyć wszystkie ryzyka, które mogą nas dotknąć, zwłaszcza zimą. Oczywiście oprócz ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe, warto zainwestować w Autocasco. W ramach naszego AC oferujemy opcję „all risk”, a nasi klienci mogą liczyć na naprawę auta w sieci partnerskiej Innovation Group. W przypadku takiej naprawy dostają oni pojazd zastępczy i trzyletnią gwarancję na wykonaną usługę. W niektórych przypadkach mogą liczyć na odprowadzenie auta pod same drzwi – dodaje Marek Dmytryk.

Wybierasz się zimą w podróż? Sprawdź w jakim stanie jest auto

Przed wyruszeniem w dłuższą podróż – na narty, weekendowy wypad, czy na święta – warto sprawdzić stan samochodu, skontrolować ciśnienie w oponach i przede wszystkim – wymienić je na opony zimowe. Od czego zacząć? Przede wszystkim od standardowego przeglądu auta i sprawdzenia układu hamulcowego, zawieszenia czy amortyzatorów. Warto sprawdzić też stan oleju silnikowego, płynu hamulcowego oraz samego akumulatora. Ten ostatni zresztą jest przyczyną wielu awarii, zwłaszcza zimą i podczas przymrozków.

Aby uniknąć „zimowych” niespodzianek lepiej zostawiać auto w garażu lub pod wiatą, zakupić osłonę antyszronową na przednią szybę i zaopatrzyć się w preparaty umożliwiające otwarcie samochodu w przypadku zamarznięcia zamków. Równie ważne jest także odpowiednie ubezpieczenie, które pozwoli nam spać spokojnie.

W przypadku awarii auta najbardziej pomocne okazuje się ubezpieczenie Assistance. Zazwyczaj ochroną obejmuje się nowe auta, a pomija samochody starsze, szczególnie narażone na awarie. W Gothaer, ubezpieczeniem GoAuto obejmujemy ochroną auta nawet piętnastoletnie oraz starsze. Nasze Assistance gwarantuje wysokie limity chociażby na holowanie (nawet do 1100 km od domu), a klienci, którzy wykupili u nas polisę OC komunikacyjnego otrzymują  usługę „Auto Assistance Podstawowy” wraz z ubezpieczeniem OC bez dodatkowej opłaty. To duża wygoda i większe bezpieczeństwo – podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.

Co jeszcze daje nam Assistance?

Jeśli w wyniku kolizji nasze auto nie nadaje się do dalszej jazdy, a klient zawarł u nas ubezpieczenie OC lub AC i dokupił Assistance Plus, może skorzystać z pomocy technicznej.

Jeśli zajdzie taka potrzeba to ubezpieczyciel nie tylko usprawni pojazd w miejscu zdarzenia, ale zapewni też holowanie samochodu, czy też zorganizuje i pokryje koszty wynajęcia pojazdu zstępczego. Posiadając w szerszym zakresie ubezpieczenia assistance – Auto Assistance Plus dodatkowo pokrywamy koszty dostarczenia części zmiennych, paliwa, jak również pokrywamy koszty parkingu – przypomina Marek Dmytryk z Gothaer.

Jeśli klient rozszerzył swoje ubezpieczenie i wybrał wariant pomocy medycznej, to ubezpieczyciel zapewni mu transport medyczny, powrót pasażerów do miejsca zamieszkania, a nawet pomoc psychologa na terenie naszego kraju. Jeśli wykupimy opcję dodatkowej ochrony od kradzieży auta będziemy również bezpieczni niezależnie od miejsca, w którym zaparkowaliśmy. Nawet jeśli jest to obce miasto i niestrzeżony parking.

Wymiana opon w śnieżycy? Nie – dziękuję

Wymiana opony, zwłaszcza gdy złapiemy gumę i to w dodatku w zimie, nigdy nie jest przyjemna. Na zewnątrz mróz i silny wiatr, a my musimy spędzić ponad godzinę usuwając usterkę. Jeśli jedziemy w dłuższą trasę warto pomyśleć o ubezpieczeniu opon, które gwarantuje nam pomoc w sytuacjach awaryjnych, bez ograniczeń ilościowych. Co to oznacza w praktyce?

- Jeśli złapiemy przysłowiową gumę, to ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje koszty wymiany koła. A jeśli wymiana koła  na miejscu nie jest możliwa, to pokryje również koszty holowania do najbliższego warsztatu, w którym pojazd zostanie usprawniony – przypomina Marek Dmytryk z Gothaer.

Co ważne, jeśli korzystamy z Assistance komunikacyjnego zyskujemy również dostęp do usług informacyjnych. Konsultanci pomogą nam zatem w znalezieniu i zlokalizowaniu najbliższego warsztatu samochodowego, pomocy drogowej, pensjonatu, hotelu albo schroniska dla zwierząt. Zamiast się stresować będziemy mogli skupić się na sfinalizowaniu naszej zimowej wycieczki, czy przedświątecznej podróży.

Holowanie? Tak – nawet, jeśli jesteśmy daleko od domu

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy kilometry od domu, zakopaliśmy się w błocie, albo wpadliśmy w poślizg i wjechaliśmy w zaspę lub do rowu. Samochód nie nadaje się do dalszej jazdy. W sytuacjach awaryjnych przyda nam się Auto Assistance, a zwłaszcza usługa holowania pojazdu.

Holowanie nie jest najtańsze, zwłaszcza, gdy utknęliśmy za granicą. Jego cena jest uzależniona od wielu czynników m.in. trasy holowania, opłat związanych z korzystaniem z autostrad oraz dniem, w którym zdarzyła się awaria. Jeśli holowanie auta zaplanowane jest na niedzielę, święta lub inne dni wolne od pracy, jego cena może sięgać nawet kilku tysięcy złotych – przypomina Marek Dmytryk. – Polisa Auto Assistance Plus w Gothaer zapewnia holowanie auta nawet do 1100 km od miejsca zamieszkania. W przypadku awarii zapewnia również zorganizowanie samochodu zastępczego bez limitu odległości od miejsca zamieszkania. I to nawet dla starszego auta, do 12 lat – podsumowuje Marek Dmytryk.

(BL/ Foto: BI-Foto)

Idzie zima, będą stłuczki komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama