Wiadomości, Inicjatywa Białegostoku chronić ogródki działkowe - zdjęcie, fotografia

Białostoccy działkowcy będą mogli liczyć na pomoc Inicjatywy dla Białegostoku, gdy ta będzie miała swoich przedstawicieli w lokalnym samorządzie. Na konferencji prasowej, obok ogrodów działkowych przy ul. Mickiewicza, członkowie komitetu wyborczego Inicjatywa dla Białegostoku, zademonstrowali swoje poparcie dla białostockich działkowców i uznali je za ważny element społecznej i przyrodniczej tkanki miasta.

Trwa swoisty boom na ogrody działkowe. Polacy coraz częściej chcą mieć swoją małą oazę zielni. Zmieniła się teraz jedynie formuła tych ogrodów, które z owocowo – warzywnych stają się bardziej miejscem do wypoczynku wśród zieleni. W ogrodach jest nieco mniej upraw roślin jadalnych, za to więcej kwiatów i przestrzeni do wypoczynku – w tym obowiązkowo miejsce na griila

Nie inaczej jest także i w Białymstoku, gdzie mieszkańcy chętnie spędzają czas w swoich małych oazach zieleni. Popiera ich Inicjatywa dla Białegostoku, która uważa, że o działkowców trzeba zadbać bardziej niż do tej pory.

- Ogrody działkowe mają bardzo duże znaczenie dla miasta i realizują szereg funkcji społecznych integrując ludzi wokół wspólnej przestrzeni, zachęcając ich do współpracy i aktywności. Przyznała się też, że pochodzi z rodziny działkowców – powiedziała Katarzyna Sztop – Rutkowska, kandydatka do urzędu prezydenta Białegostoku.

Na jeden z problemów zwrócił również uwagę radny Wojciech Koronkiewicz, który wskazywał na budowaną obok drogę prowadzącą na pas startowy na Krywlanach i powiedział, że należy chronić ogrody działkowe przed skutkami inwestycji.

- Nie mamy jako Inicjatywa nic przeciwko drogom, ale chcemy, żeby uwzględniane było także dobro działkowców i ogrodów działkowych. Jeżeli jednak likwidujemy gdzieś ogród, powinniśmy zakładać nowy – powiedział radny.

Gość Inicjatywy, obecny na konferencji Andrzej Bojko - Prezes Okręgowego Zarządu Podlaskiego Polskiego Związku Działkowców, powiedział, że przez wiele lat w rejonie ogrodów działkowych przy ul. Ciołkowskiego i Mickiewicza był spokój, czas spędzały w nich całe rodziny, a wiele ogródków przechodząc na dzieci i wnuki łączy pokolenia. Mają one często siłownie pod chmurką, a na jednym z nich znajduje się budynek, w którym odbywają się regularne szkolenia.

- Po wyborach nawiążemy z Inicjatywą współpracę na rzecz białostockich ogrodów – zadeklarował.

Piotr Kempisty zwrócił z kolei uwagę jak ważne są ogrody działkowe dla przyrody miasta. Są domem wielu gatunków zwierząt: pszczół, jeży i ptaków, zwiększają w ten sposób bioróżnorodność miasta. Jako duże tereny zielone wchłaniają też część wody pochodzącej z opadów zmniejszając ryzyko powodzi i podtopień.

- Dlatego ogrody działkowe powinny być otaczane ochroną np. przed zabudową deweloperską – powiedział Piotr Kempisty.

(oprac. ASM/ Foto: Inicjatywa dla Białegostoku)

Inicjatywa dla Białegostoku chce chronić ogródki działkowe komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama