19°C słabe opady deszczu

Internetowe trolle w akcji

Styl życia, Internetowe trolle akcji - zdjęcie, fotografia

Być może użytkownicy Internetu zauważyli w ostatnim czasie ogromny ruch w sieci. Zwłaszcza widoczny jest on w mediach społecznościowych. Niestety, często powodują go fałszywe konta, które mają spowodować określony zwrot myśli prawdziwego użytkownika w innym kierunku, tak aby odwieść go od podanych treści. Poza tym… zalewa nas masa fake news.

Walczyć z fałszywymi informacjami w sieci jest coraz trudniej. Te rozprzestrzeniają się w takim tempie, że trudno za nimi nadążyć. Inna sprawa, że do tego rodzaju działalności są wykorzystywane ogromne środki finansowe. Dziś trudno dokładne jest ustalić kto i jakie kwoty wydatkuje na sponsorowane linki, posty, czy wręcz reklamy udające informacje.

W ostatnim czasie liczba fałszywych kont, zwłaszcza na Facebooku, wzrosła i to znacznie. Nasza redakcja właściwie od samego początku ma z nimi do czynienia, ale do tej pory żadne tego rodzaju konta nie były w stanie odwieść czytelników od faktycznych treści podanych w artykułach. I praktycznie od początku istnienia redakcji, przy tematach szczególnie niewygodnych różnym politykom lub instytucjom, obserwujemy tak zwany wzrost komentarzy i działań na kontach społecznościowych. Z tym, że czytelnicy powinni wiedzieć, że wiele z nich pochodzi z jednego lub dwóch, a co najwyżej trzech numerów IP. Jednak podpisy bywają różne i mają spowodować to, aby czytelnik miał przekonanie, że w podobnym tonie wypowiada się znacznie więcej osób. Niestety, wciąż jest to przeważnie jedna, dwie, a co najwyżej trzy. A możliwe, że jedna, tylko używająca różnych urządzeń i sieci. Są to komentarze pisane głównie w duchu krytyki wobec ustaleń naszej redakcji, czy wobec dziennikarzy. Numery IP stale się powtarzają, podobnie jak i wydźwięk komentarzy.

To stała praktyka stosowana od długiego czasu, ale przynajmniej wobec naszej redakcji, jak dotąd nie przyniosła żadnych efektów. No, może poza zwiększeniem liczby fanów i osób zainteresowanych tym, co rzeczywiście publikujemy. Organizatorzy tego rodzaju akcji, w których wykorzystują fałszywe konta na Facebooku, najwyraźniej nie mają świadomości jak działa Internet. I nie wiedzą, że każda treść komentowana, „polajkowana” czy udostępniona powoduje to, że zaczynają widzieć to inni, prawdziwi użytkownicy mediów społecznościowych. Kiedy ktoś zada sobie trud i przeczyta ze zrozumieniem o czym napisaliśmy, przeważnie już z nami zostaje. Zatem z naszego punktu widzenia, możemy tylko podziękować tym wszystkim, którzy próbując ośmieszyć naszą redakcję, w rzeczywistości przysparzają jej wiernych fanów. Dzięki temu oszczędzamy na reklamie i nie musimy wydawać ani grosza na posty sponsorowane.

W Internecie są już miejsca, w których weryfikowana jest prawdziwość podawanych treści. Niedawno dość mocno oberwało się fanpage „Sok z buraka”, czy „Ośrodkowi Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych”, ponieważ użytkownicy sami zweryfikowali wpisy i skrytykowali je bardzo mocno, bo były to zmanipulowane treści. Fake newsy i nierzetelność dziennikarską skutecznie także tropi fanpage „Nagroda Złotego Goebbelsa”. Choć nie jest łatwo odróżnić dziś prawdziwą informację od zmyślonej lub niesprawdzonej. Wiele z nich zawiera komentarze, także osób publicznych, które mają uwiarygodniać taką informację.

Kilka dni temu światło dzienne ujrzała informacja o tym, że z listy lektur szkolnych ma zniknąć twórczość Czesława Miłosza. Takie newst podało kilka nośników ogólnopolskich. Jeszcze tego samego dnia okazało się, że to nieprawda, ale informacja poszła już w świat i doczekała się wielu komentarzy, także z fałszywych kont, które nie miały najmniejszego sensu, wobec całości nieprawdziwej informacji.

Jak rozpoznać tak zwane fejkowe konta?

- Brak zdjęcia profilowego

- Zdjęcie profilowe, na którym nie widać twarzy

- Jako wykonywany zawód często wpisane jest „Szlachta nie pracuje”

- Brak publikacji własnych postów, własnych zdjęć, przeważnie udostępniane są grafiki z różnych fanpage,

- Brak komentarzy na własnym profilu, brak aktywności innych znajomych użytkownika fałszywego konta

- Zdjęcie profilowe, jeśli pokazuje twarz, często jest to zdjęcie jakiegoś użytkownika facebooka zza granicy,

- Komentarze fałszywego konta nie odnoszą się do treści, ale najczęściej obrażają innych użytkowników lub twórcę posta,

- Po zdemaskowaniu fałszywego konta, komentarze znikają, później znika całe konto,

- Znajomi fałszywego konta użytkownika w większości są obcokrajowcami,

Jest jeszcze wiele innych możliwości sprawdzenia fałszywych kont. Tak samo, jak i wiele jest różnorodnych działań prowadzonych przez takie konta. Jeśli widzimy takie, albo zweryfikowaliśmy je jako fałszywe, należy zgłosić je jako fałszywe do facebooka lub zablokować możliwość jego obserwowania. Wówczas nie będziemy widzieć ich reakcji. Można także nie reagować, to znaczy nie wdawać się w żadne dialogi z fałszywym kontem, bo jemu właśnie tylko o to chodzi.

Wobec naszej redakcji były wielokrotnie zakładane różnego rodzaju nieprawdziwe fanpage, które miały na celu szkalowanie dziennikarzy lub wyśmiewanie podawanych przez nas treści. Często z wykorzystaniem nawet naszej nazwy, a zdarzało się, że i logo. Są to czynności zakazane i po zgłoszeniu zawiadomienia do prokuratury o działaniu na szkodę interesu prywatnego, konta szybko znikały z Facebooka. Nigdy nie przyniosło to żadnych efektów, poza tymi, które już opisaliśmy. Zawsze, po takim działaniu wzrastała nam liczba fanów.

Obecnie nie ma skutecznego rozwiązania wobec istniejącego stanu rzeczy. Cały czas jest masa fałszywych kont na portalach społecznościowych, odbywa się kupowanie fanów, czy weryfikacja tak zwanych fake newsów. Sami administratorzy mediów społecznościowych nie są w stanie poradzić z tym, co się dzieje na ich własnym podwórku. Naszym Czytelnikom, ale i użytkownikom kont facebookowych czy innych, polecamy zwyczajnie ważyć co widzą, co czytają. Zaś jeśli chodzi nasz portal i nasze wpisy, jeśli są wątpliwości, warto zapytać, czy na pewno są nasze. Na pewno nikt z członków redakcji nie posługuje się manipulacją i nie posiada żadnych zapasowych kont, z których powiela informacje nieprawdziwe lub obraża inne osoby gdzieś dalej w sieci.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)


Internetowe trolle w akcji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl