Wiadomości, białostoccy emeryci podatnicy mogą przekazać podatku [WYJAŚNIAMY] - zdjęcie, fotografia

Zbliża się okres corocznego rozliczenia z fiskusem. W tym roku jest sporo zmian, a najważniejsza to wypełnienie za nas PIT-ów przez urząd skarbowy. Jednak osoby chcące skorzystać z ulg bądź też przekazać 1% podatku na którąś z organizacji pożytku publicznego, powinny takie informacje wpisać samodzielnie - przez internet lub dostarczając odpowiednie formularze do urzędu skarbowego właściwego na miejsce zamieszkania. A co z emerytami, którzy dodatkowo pracują albo rozliczenia dokonuje za nich ZUS i wysyła gotową informację do urzędu skarbowego?

Do naszej redakcji zgłosiła się emerytka, pytając, w jaki sposób może przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Białostoczanka ma chorego wnuka, który jest pod opieką fundacji, więc naturalne, że chciałaby, żeby pieniądze trafiły na konto, z którego następnie będą przekazywane na rehabilitację dziecka.

W tym roku jednak doszło do zmian w sposobie rozliczania się z podatku za 2018 rok.

Najważniejsza - wręcz rewolucyjna - to wypełnienie za nas deklaracji przez urzędników, na podstawie posiadanych przez fiskus informacji. Dla wielu osób będzie to ogromne ułatwienie, bo nie będą musiały zawracać sobie głowy obliczeniami, ewentualnymi wezwaniami do korekt, a co najważniejsze - terminami, gdyż w ten sposób zniknie widmo wysokiej kary za nie złożenie PIT-u w terminie.

Przypomnijmy: urząd skarbowy wypełni za podatnika PIT-37 lub PIT-38 i to bez żadnego dodatkowego wniosku. Wszystko w ramach usługi Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe od 15 lutego udostępnione będzie w serwisie www.podatki.gov.pl. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje je i udostępni korzystając z posiadanych przez siebie informacji, a podatnik będzie mógł gotowy e-PIT zweryfikować i zaakceptować bez zmian, poprawić (np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1% podatku), uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. ulgi i odliczenia). Twój e-PIT można będzie też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. Natomiast, jeżeli podatnik nic nie zrobi z zeznaniem PIT, przygotowanym przez urząd skarbowy i nie rozliczy się samodzielnie, to 30 kwietnia 2019 r. Twój e-PIT zostanie uznany za złożony i za zaakceptowany. Nowa usługa jest propozycją dla większości podatników, ponieważ formularz PIT-37 jest najczęściej składanym zeznaniem podatkowym. Ponadto, usługą Twój e-PIT objęto podatników rozliczających się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Co więcej, od 2019 r. dla rozliczeń złożonych elektronicznie obowiązuje krótszy termin zwrotu - jest to 45 dni.

- W jaki sposób mogę w tym roku przekazać 1% podatku na organizację pożytku publicznego, skoro nigdy wcześniej tego nie robiłam? Jak dopełnić formalności, by się udało? Nadmieniam, że otrzymałam już z ZUS informację PIT-11. Pobierałam w 2018 tylko emeryturę, podobnie jak w ciągu kilku ostatnich kilku lat, więc wszelkich formalności związanych w deklaracją podatkową dopełniał ZUS, nie musiałam sama składać PIT-ów do urzędu skarbowego - napisała do nas pani Wanda z Białegostoku. Sprawdziliśmy, przekazując wątpliwości ekspertom z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Jak tłumaczy Katarzyna Krupicka z białostockiego oddziału ZUS, od ubiegłego roku świadczeniobiorcy (emeryci lub renciści), którzy chcą przekazać 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, mają taką możliwość w składanym do urzędu skarbowym rocznym zeznaniu PIT. Informację o przekazaniu 1% na rzecz wskazanej OPP powinni złożyć do urzędu skarbowego na druku PIT-OP. Urząd skarbowy po otrzymaniu PIT-OP dokona rozliczenia na podstawie otrzymanego rocznego obliczenia podatku na PIT-40A dostarczonego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podkreślmy przy tym, że jeżeli dana osoba pobierała w ciągu roku świadczenia z ZUS, a jednocześnie osiągała dochody z innych źródeł - np. pracując, do tej pory musiała składać PIT samodzielnie. Jeśli zaś pobierała w ciągu roku tylko emeryturę, mógł za nią zrobić to ZUS. To jednak w tym roku nie ma znaczenia, bo urząd skarbowy w końcu sam zajmuje się rozliczeniem z podatku za podatników na podstawie - jak wspomnieliśmy powyżej - posiadanych informacji, a więc i tych otrzymanych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wracając do naszej sprawy.

- PIT-40A stanowi rozliczenie podatkowe. Takich deklaracji w województwie podlaskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał do emerytów i rencistów 195 300. Emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które złożą w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2019 roku - wyjaśnia Katarzyna Krupicka z ZUS.

Mówiąc wprost: osoby, za które do tej pory rozliczeń z fiskusem dokonywał ZUS, chcąc przekazać 1% podatku, powinny wypełnić i dostarczyć do urzędu skarbowego osobiście bądź przez internet druk PIT-OP.

- Jeśli chodzi o rozliczenia podatników, którzy otrzymali swoje PIT-y-11, to sprawa wygląda bardzo prosto i zmian jest niewiele - stwierdza Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Jak mówi, rozszerzając temat "jednego procenta, dla podatników którzy rozliczają się na PIT-37 i PIT-38 w tym roku zeznania wygeneruje Krajowa Administracja Skarbowa. "Twój e-PIT", bo tak się nazywa nowa usługa, będzie dostępny na portalu podatkowym 15 lutego i w nim automatycznie wpisana będzie organizacja pożytku publicznego, którą podatnik wybrał rok wcześniej. Jeśli podatnik chce w tym roku przekazać 1 proc. innej organizacji, to po prostu zmieni to w tym przygotowanym zeznaniu i zatwierdzi zeznanie ze zmianą.

Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z usługi "Twój e-PIT" i sami będą wypełniać swoje zeznanie (papierowo lub elektronicznie) oraz wszyscy ci, którzy rozliczają się na innych formularzach PIT, wybierają i wpisują w PIT organizację której chcą przekazać 1% podatku dokładnie tak, jak do tej pory.

Właśnie rozpoczęła się tegoroczna wysyłka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która potrwa do połowy lutego. Przed 1 marca wszyscy, którzy w ubiegłym roku choćby tylko jeden raz pobrali świadczenie z ZUS, otrzymają należną im deklarację podatkową.

(Piotr Walczak / Foto: pafoto.pl)

Jak białostoccy emeryci i inni podatnicy mogą przekazać 1% podatku? [WYJAŚNIAMY] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama