Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie. Białostoczanie o wizach dla Amerykanów

Styl życia, Kubie Białostoczanie wizach Amerykanów - zdjęcie, fotografia

Już za niespełna dwa lata Amerykanie, którzy zechcą przyjechać do Polski będą musieli posiadać wizy. Wizy będą musieli też zdobyć chcąc wjechać do dowolnego kraju strefy Schengen. Pytaliśmy mieszkańców Białegostoku, co sądzą o tym pomyśle. Wnioski są prawie oczywiste – „macie za swoje!”

Od 2021 roku obywatele Stanów Zjednoczonych, którzy będą chcieli wjechać do dowolnego kraju strefy Schengen, w tym Polski, będą musieli posiadać płatne wizy uprawniające do wjazdu i pobytu na terenie danego kraju. Stanie się tak, ponieważ na mocy decyzji Komisji Europejskiej dotychczasowy swobodny przepływ ludzi stanowi zagrożenie. Zatem Komisja Europejska w ten sposób postanowiła wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrzne.

A my postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat sądzą mieszkańcy Białegostoku. Jest to o tyle ważne zagadnienie, że wielu białostoczan ma rodziny w USA. Niektórzy to wyłącznie obywatele Stanów Zjednoczonych, choć większość posiada też obywatelstwo polskie. Część osób już wyraziło niepokój co do możliwości kontaktu z rodziną, ponieważ niewiele do tej pory przekazano w oficjalnych komunikatach.

- Powiem krótko. I bardzo dobrze. Tyle lat obiecywali nam Polakom zniesienie wiz, więc teraz niech sami zobaczą jak to jest. Mam nadzieję, że nie wszyscy Amerykanie dostaną te wizy, tak jak Polakom nie daje się wiz – powiedział naszej redakcji Artur.

- Mam brata i siostrę w Chicago, ale oni też mają obywatelstwo polskie, więc chyba nie będzie problemów z przyjazdami. Tak mi się wydaje. A czy to dobrze, że będą wizy? Z jednej strony to dobrze, bo może w końcu ci wielcy Amerykanie poczują co to znaczy być obywatelem gorszej kategorii. Ale z drugiej strony uważam, że żadnych wiz do żadnego kraju nie powinno być. Człowiek powinien móc przemieszczać się gdzie chce i jak chce – powiedział Karol.

- Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie. Pewnie, że jestem za wizami. Mam nadzieję, że będą dużo płatne i że nie każdy dostanie – przekazała Magdalena.

- Śmiać mi się chciało jak to w weekend usłyszałem. Najpierw myślałem, że to jakiś żart. Osobiście, wszystko mi jedno, ale Amerykanom się trochę przyda takie przeczołganie. Nie są pępkiem świata. Skoro my musimy mieć wizy do USA, to oni też powinni mieć do nas – powiedział Kamil.

- Ta Komisja Europejska jest śmieszna. Najpierw nawpuszczali do Europy nie wiadomo kogo, a teraz się martwią o bezpieczeństwo. Tych co tam siedzą i podejmują takie decyzje to przydałoby się przebadać psychiatrycznie. A czy Amerykanie będą musieli mieć wizy do Polski, czy nie, to mi wszystko jedno. Ja do nich się nie wybieram, a jak oni chcą, to niech kombinują – podzielił się z nami Piotr.

To nie jest do końca tak, jak uważa Piotr. Komisja Europejska stanęła w tej sprawie po stronie Polski, choć także czterech innych krajów Unii Europejskiej (Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Cypru), których obywatele musieli posiadać wizy uprawniające do wjazdu na terytorium USA. Komisja Europejska wcześniej wielokrotnie prosiła Stany Zjednoczone o zniesienie obowiązku wizowego dla obywateli tych państw, ale jak dotąd takie decyzje nie zapadły. W związku z tym, w czerwcu 2018 roku Parlament Europejski zagłosował za wprowadzeniem wiz dla obywateli USA.

Od 2021 roku zatem obywatele USA będą musieli posiadać wbite do paszportów wizy do wszystkich państw strefy Schengen. Wiza będzie ważna przez trzy lata i w tym czasie będą mogli przekraczać granicę dowolną ilość razy. Opłata jednorazowa za wizę wyniesie 7 euro.

Czekamy też na Wasze komentarze w tej sprawie. Jak uważacie? Czy Waszym zdaniem dobrą decyzję podjął Parlament Europejski a w ślad za nim Komisja Europejska w sprawie wiz dla Amerykanów?

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ american)

Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie. Białostoczanie o wizach dla Amerykanów komentarze opinie

 • Piotr gość - niezalogowany 2019-03-17 13:38:26

  Może coś się zmieni. Należy też amerykanom z USA wprowadzić opłaty do wiz proporcjonalnie do ich wynagrodzeń.
  Tylko ilu amerykanów wybiera się do Polski a ilu Polaków do USA?

 • gość 2019-04-01 11:13:45

  To nie jest solidarność z Polską tylko zasada wzajemności na jakiej kraje UE mają także Elektroniczne zezwolenie na wjazd które wymagają USA od krajów które nie mają wiz do nich, coś podobnego teraz wymyśliła teraz UE i nie jest to wiza tylko 3 minuty przed komputerem i tyle a nie rozmowa z konsulem. Właściwie UE ma do w D***e że zwykli Polacy mają wizy nasze władze zresztą też.

 • Robert - niezalogowany 2019-04-01 11:16:22

  To nie jest solidarność z Polską tylko zasada wzajemności na jakiej kraje UE mają także Elektroniczne zezwolenie na wjazd które wymagają USA od krajów które nie mają wiz do nich, coś podobnego teraz wymyśliła teraz UE i nie jest to wiza tylko 3 minuty przed komputerem i tyle a nie rozmowa z konsulem. Właściwie UE ma do w D***e że zwykli Polacy mają wizy nasze władze zresztą też.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama