-5°C pochmurno z przejaśnieniami

Jak mieszkać? Czy białostoczanie mają wybór? [KOMENTARZ VIDEO]

Jaki Białystok powinien być? A w zasadzie jaka powinna być tu zabudowa? Wysoka, czy może jednak nasze miasto to nie Nowy Jork, ani nawet nie Warszawa i nie potrzeba nam wysokiej zabudowy, tylko zgrabna mniejsza? Niezależnie od takich pytań wydaje się, że może jednak nie mamy większego wyboru, bo mieszkamy tak, jak dyktuje nam rynek.

Całkiem niedawno w programie na żywo w TVP 3 Białystok dziennikarze dyskutowali nad tym jaką zabudowę powinien mieć Białystok. Debata toczyła się w związku z przygotowanym w końcu Studium kierunków i rozwoju zagospodarowania przestrzennego Białegostoku. Zdania były podzielone. Jedni twierdzili, że Białystok to przecież miasto i powinno mieć wyższą zabudowę. Ci, którzy wolą niższą, albo spokój mają przecież możliwość zamieszkania poza stolicą województwa. A my przygotowaliśmy własny komentarz do tego tematu.

Zastanawiamy się, czy tak w rzeczywistości jest, że możemy dyskutować, bo jest jakiś wybór. Wydaje się, że w obecnej sytuacji, wybór jest raczej niewielki. Między innymi dlatego, że Białystok jest miastem gęsto zaludnionym i w takim przypadku wskazana jest zabudowa wysoka, wielorodzinna. Z drugiej strony – w każdym mieście powinny być możliwości budowy domów mniejszych, zabudowy jednorodzinnej. A po trzecie, od wielu lat mamy jakby ograniczone możliwości mieszkaniowe. Budownictwo, realizowane przez deweloperów to przede wszystkim usytuowane blisko siebie wieżowce. Praktycznie wszystko co się budowało i się buduje, to zabudowa wysoka. I lokale, które są dostępne na białostockim rynku mieszkaniowym, można w zasadzie kupić tylko w takiej, wysokiej zabudowie.

Temat wysokich bloków w różnych częściach Białegostoku jest ostatnio bardzo żywo dyskutowany przez wielu mieszkańców. Miejscy urbaniści wydają się nie nadążać za inwestycjami deweloperskimi, aby zabudowa miała charakter uporządkowany, co gwarantują plany miejscowe. Tych wciąż jest uchwalanych za mało. 

Zachęcamy w tym miejscu do dyskusji o zabudowie w Białymstoku. Również o tym czy to deweloperzy dyktują nam warunki mieszkaniowe, czy jednak sami wybieramy, gdzie i jak chcemy mieszkać? Czekamy na Wasze komentarze i opinie pod artykułem lub na naszym redakcyjnym fanpage.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Jak mieszkać? Czy białostoczanie mają wybór? [KOMENTARZ VIDEO] komentarze opinie

  • gość 2017-01-10 13:33:34

    ale bełkot, było pite?

Dodajesz jako: Zaloguj się