Jak ulepszyć system kształcenia zawodowego? To problem nie tylko Podlasia

Gospodarka, ulepszyć system kształcenia zawodowego problem tylko Podlasia - zdjęcie, fotografia

Europejscy przedsiębiorcy zmagają się z coraz poważniejszym wyzwaniem, jakim jest brak wykwalifikowanych kadr do pracy w ich firmach. Mowa o metalowej gałęzi przemysłu. Łączą więc siły i wspólnie poszukują rozwiązań, dzielą się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Ostatnio, w ramach projektu AttTrak, spotkali się na tygodniowych warsztatach na Litwie. Prócz Litwinów, uczestniczyli w nich oczywiście Polacy z naszego regionu, Włosi, Niemcy i Hiszpanie.

W połowie października Klaster Obróbki Metali, wywodzący się z Białegostoku, uczestniczył w spotkaniu w Alytusie na Litwie. Przez kilka dni toczyły się rozmowy, wystąpienia ekspertów, odbywały się wizyty studyjne u tamtejszych pracodawców. A wszystko w temacie kształcenia zawodowego do edukacji i pracy w przemyśle maszynowym. Nad tym, jak go ulepszyć, rozmawiali pracodawcy z Niemiec, Polski, Włoch, Hiszpanii, Litwy. W poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań i narzędzi nieocenione była wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.

Rozmawialiśmy o tym, jak zwiększać atrakcyjność szkoleń zawodowych w sektorze obróbki metali, rozwijać programy praktyk zawodowych, współpracować na linii szkoły - przedsiębiorcy - opowiada naszej redakcji Janusz Poulakowski, dyrektor biura Klastra Obróbki Metali, odpowiedzialny w tej organizacji za kontakty międzynarodowe. - Okazuje się, że problem, jakim jest szkolnictwo zawodowe, występuje w całej Europie. Zresztą, nie mówimy tylko o poziomie edukacji ponadpodstawowej. Nadal młodzi ludzie wybierają w większości łatwiejsze studia humanistyczne niż techniczne. A tymczasem dobrze płatna praca to właściwie pewniak po politechnice. Nasze firmy członkowskie są skore, by płacić solidnie i zatrzymywać absolwentów w naszym regionie.

Było to już kolejne spotkanie w ramach projektu "Wzmocnienie pozycji pracodawcy w celu przyciągnięcia i utrzymania młodych ludzi w przemyśle maszynowym". Poprzednie miało miejsce w maju w Cremonie we Włoszech.

Tam również analizowaliśmy, które z najlepszych praktyk, dotyczących m.in. kształcenia, rekrutacji i uatrakcyjnienia miejsca pracy można przenieść do firm partnerskich w ramach klastra metalowego - dodaje Poulakowski.

Polscy i zagraniczni przedsiębiorcy wspólnie pracują nad tworzeniem i kreowaniem atrakcyjnego wizerunku branży metalowej, aby przyciągnąć i utrzymać młodych ludzi w tym sektorze.

Jak wskazuje Janusz Poulakowski, jeszcze do niedawna trudno było wyobrazić sobie robotyzację niektórych procesów produkcyjnych. Dziś przestaje to kogokolwiek dziwić. Myśl techniczna, która stwarza tyle nowych możliwości rozwoju, stanowi jednak duże wyzwanie dla rynku pracy.

W dobie cyfryzacji produkcji będziemy potrzebowali coraz większej liczby młodych osób, których zadaniem będzie zarządzanie robotami, gdzie człowiek i ucząca się maszyna będą się wzajemnie uzupełniać - wyjaśnia.

Projekt o nazwie "Employer empowermentt to attract, transfer and keep young people in metal industries (AttTraK), Erasmus+" jest finansowany z programu Erasmus+. Działanie: Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Poddziałanie: Partnerstwa strategiczne.

(Piotr Walczak)

Jak ulepszyć system kształcenia zawodowego? To problem nie tylko Podlasia komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama