Motoryzacja, Jakie będą podczas długiego weekendu - zdjęcie, fotografia

Za kilka dni Wszystkich Świętych, a co za tym idzie - czeka nas wzmożony ruch na drogach. Polacy tłumnie ruszą do odwiedzania grobów swoich bliskich. Czasem będą to setki kilometrów, a zatem i kolejne wydatki - tankowanie. Jakie są prognozy, ile trzeba będzie płacić za paliwo?

Obecnie ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu stanęły - w ostatnich dniach nie nastąpiło odbicie w górę, a i żadne obniżki nie były widziane na stacyjnych pylonach. Trwa stabilizacja. I wiele wskazuje na to, że do końca tygodnia nic w tej materii się nie zmieni. Nie powinniśmy spodziewać jakichś specjalnych ruchów cenowych.

Rafał Zywert z BM Reflex, firmy monitorującej rynek paliw, wskazuje, że w ubiegłym tygodniu średnie detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego spadły o symboliczny grosz. Tym samym obecnie za litr benzyny 95-oktanowej płacimy średnio 4,93 zł, natomiast litr oleju napędowego kosztuje 4,94 zł.Na niezmienionym poziomie - 1,97 zł - pozostają natomiast ceny autogazu.

W sumie od początku października benzyna i olej napędowy potaniały średnio 4 gr/l. Okres stabilizacji cen w detalu powinien trwać przynajmniej do końca października - uważa Rafał Zywert. - W dalszym ciągu bardzo dobrze wygląda porównanie poziomów cen rok do roku. Za benzynę płacimy bowiem 19 gr/l mniej niż przed rokiem. Olej napędowy jest tańszy o 25 gr/l a autogaz 54 gr/l.

Analitycy e-petrol.pl podkreślają, że polscy kierowcy w minionym tygodniu nie zobaczyli właściwie żadnych cenowych zmian. Biorąc pod uwagę brak zaskakujących zmian na rynku międzynarodowym można oczekiwać, że taka tendencja może również potrwać w najbliższych dniach.

Ani negocjacje Brexitu, ani dalszy ciąg "serialu" o amerykańsko - chińskich perypetiach celnych nie wpłynęły jak dotąd na nastroje na rynku naftowym. Ciągłe oscylowanie cen surowca na poziomie około 60 dolarów powoduje, że i u nas większej dynamiki zmian cen nie widać - tłumaczy Grzegorz Maziak.

W okresie do 3 listopada przewidywany poziom cen dla benzyny 98-oktanowej, według wyliczeń e-petrol.pl, wynieść może 5,17 - 5,28 zł/l. W przypadku cen Pb95 eksperci przewidują możliwość minimalnej zmiany spadkowej - do poziomu 4,88 - 4,99 zł/l. Dla cen oleju napędowego przewidywana jest wartość między 4,91 a 5,02 zł/l. Drożeć może autogaz, który będzie kosztował 1,96 - 2,02 zł/l.

(Piotr Walczak / Foto: BI-Foto)

Jakie będą ceny podczas długiego weekendu? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama