W tym roku w Polsce mamy prawdziwą plagę komarów. Tak źle nie było od lat. W Białymstoku może tragedii nie ma, ale w niektórych dzielnicach da się częściej usłyszeć najbardziej wkurzające bzyczenie, a po nim odczuć swędzące bąble. Pojawił się pomysł walki z krwiopijcami, który wyartykułował radny PiS Henryk Dębowski. Chodzi o jerzyki.

Mieszkańcy centralnej części kraju od tygodni prowadzą nierówną walkę z żądnymi krwi komarzycami. Problem jest w niektórych miejscach potwornie poważny. W Białymstoku aż takiej plagi komarów nie ma. Co wcale nie znaczy, że nie są dokuczliwe, bo są. Z pomysłem poradzenia sobie z bzyczącym natrętem pijącym krew wyszedł radny PiS Henryk Dębowski. I kroki w tej sprawie od razu skierował do organu wykonawczego, mianowicie do prezydenta Białegostoku.

W związku z występującą ostatnio na naszym terenie plagą komarów bardzo proszę aby rozważył Pan montaż budek lub wież dla jerzyków, które pomogą mieszkańcom skutecznie walczyć z komarami. Jerzyki to bardzo pracowite i pożyteczne ptaki, które potrafią upolować nawet do 20 tys. komarów, much i meszek dziennie. Biorąc pod uwagę potencjał tych ptaków należałoby zadbać o to, aby w Białymstoku powstało jak najwięcej takich budek” – napisał w interpelacji do Prezydenta Białegostoku radny Dębowski.

I faktycznie jest tak, jak napisał radny Dębowski, bo jerzyki bardzo lubią komary. Jeden jerzyk – jak pisał radny – potrafi ich zjeść w ciągu doby nawet około 20 tysięcy. Ale jest i druga strona medalu. Jerzyki zjadają również pająki. Zaś pająki potrafią złapać w swoje sieci kolejne tysiące komarów, much, meszek i innych nieprzyjemnych owadów. Można zatem postawić pytanie, czy to aby do końca dobry pomysł? Tym bardziej, że Białystok temat jerzyków zgłębiał. Było to blisko pięć lat temu.

Tak się składa, że pomysł budowy wież dla jerzyków był jedną z propozycji w budżecie miasta na 2015 rok. Radni debatowali nad tym w grudniu 2014 roku i ostatecznie zdecydowali, że wieże dla jerzyków w Białymstoku budowane nie będą. Powód? Cena jednej wieży została wyceniona aż na 75 tys. złotych. Wzbudziło to zatem uzasadnione pytania radnych o sens takiej drogiej inwestycji dla ptaków. Nawet za cenę pogryzienia przez komary.

I słusznie, ponieważ jerzyki nie przepadają za wieżami. Większość życia spędzają w powietrzu. Latając jedzą, piją, nawet dokonują aktu prokreacji i tam też śpią. Ornitolodzy nazywają je podniebnymi chuliganami. Ale nie z racji na dokuczliwość ptaków, a raczej z powodu akrobacji, jakie potrafią wykonywać w powietrzu. Jak zachęcić jerzyki, aby zamieszkały w pobliżu zajmując się komarami?

Wieszając lub instalując budki lęgowe, bo wież jerzyki raczej nie polubią. Budki lęgowe najlepiej zaś umieszczać na dachach i poddaszach wyższych budynków – na przykład na blokach. Koszt jednej budki, w której jerzyk z chęcią może zamieszkać wynosi około 24 zł za sztukę. Można zatem łatwo policzyć, że za koszt jednej wieży (75 tys. zł), z której jerzyk nie skorzysta, można kupić aż 3 125 budek lęgowych.

Jeśli nie w tym roku, bo jerzyki opuszczą nas za około dwa miesiące i polecą do Afryki, to w przyszłym roku można zadbać o instalację budek lęgowych na białostockich blokach. Jeśli nie kilku tysięcy, to przynajmniej kilkuset. Tym bardziej, że jerzyk to czysty ptak, nie brudzący elewacji i nie śmiecący jak gołębie czy wrony. Dodatkowo pochłania komary i meszki w ilościach hurtowych. Spółdzielnie mieszkaniowe na pewno dadzą się przekonać do udostępnienia budynków, na których mogłyby pojawić się budki lęgowe dla jerzyków.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: pixabay.com/ bird)

Jerzykiem w komara! komentarze opinie

 • Wojciech Jóźwia - niezalogowany 2019-07-03 20:44:45

  Szanowni Państwo, Droga Pani Redaktor - dziękuję z całego serca za ten artykuł. Jerzyki to cudne ptaki-akrobaci dbające o nasze bezpieczeństwo przeciw komarom i innym powietrznym gadom :-).
  Sprawa ceny budek dla tych ptaków to coś tu nie-jest-tak. Nie są to ptaki bardzo wymagające.
  Życzę wszystkim ptakom NASZEGO ŚWIATA i przyjaciołom ptactwa ALL THE BEST-
  W. Jóźwiak, Białystok

 • gość 2019-07-04 13:15:16

  Nooo. I to jest właśnie normalna ekologia w praktyce. Brawo!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama