Żubry są wśród nas - w Polsce żyje ich ponad 1800! NIEMAPA Żubry w Polsce to ilustrowany przewodnik dla rodzin z dziećmi, który proponuje pomysły na wyprawy do miejsc, gdzie można spotkać żubrze stada i zachęca do bliższego poznania króla puszczy.

W żubrowej NIEMAPIE można znaleźć zaproszenie w sześć różnych stron Polski, miejsca, gdzie żubry żyją w stadach wolnościowych, a goście mogą zobaczyć je w specjalnych zagrodach pokazowych.

Przy okazji można przespacerować się po prastarej Puszczy, wdrapać na bieszczadzkie połoniny, przepłynąć kajakiem mazurskie jeziora, zwiedzić zamki w Pszczynie i Gołuchowie, a nawet wsłuchać w szum morza na wyspie Wolin. Na NIEMAPIE zaznaczono wszystkie miejsca, w których żubry żyją w Polsce, a do przewodnika dołączono arkusz z nalepkami, aby zaznaczać odwiedzone miejsca.

Przewodnik zawiera ciekawostki na temat żubrów oraz informacje o tym, jak należy się zachować w odwiedzinach u króla puszczy. Sto lat temu nie było w Polsce wolno żyjących żubrów i w NIEMAPIE można znaleźć wyjaśnienie tajemnicy tego, jak i komu udało się odbudować ich populację.

NIEMAPĘ we współpracy z Lasami Państwowymi opracował zespół projektowy Mamy Projekt, a zilustrowała ją Patricija Bliuj-Stodulska.

- Mamy nadzieję, że NIEMAPA podpowie rodzinom pomysły na ciekawe wycieczki śladami żubra. Mamy ogromne szczęście, że te wspaniałe dzikie zwierzęta żyją w Polsce – warto je poznać – mówi Małgosia Żmijska, jedna z twórczyń NIEMAPY.

Oliwia Janik ze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów dodaje:

- Żubr jest symbolem polskiej ochrony przyrody. Jesteśmy dumni z udanej restytucji gatunku, który dzięki prężnym działaniom miłośników przyrody został przywrócony z granicy wymarcia. Mamy czym się chwalić i bardzo zależy nam na tym, żeby w żubrzą tematykę zaangażować więcej osób.

NIEMAPA Żubry w Polsce to ilustrowany przewodnik dla rodzin wydany w ponad 15. tys. egzemplarzy i dystrybuowany bezpłatnie przez nadleśnictwa i zagrody pokazowe, w których można oglądać żubry, a także na wybranych imprezach dla rodzin organizowanych przez Lasy Państwowe.

Premiera NIEMAPY odbyła się 10 sierpnia na dorocznym Dniu Żubra w Lutowiskach. Przewodnik można też bezpłatnie pobrać ze strony http://www.niemapa.pl/zubry. Żubrowy przewodnik stworzony przez Mamy Projekt we współpracy z Lasami Państwowymi, jest już trzecią wspólną NIEMAPĄ. Lasy Państwowe i Mamy Projekt zapraszały już w Bieszczady oraz do Puszczy Białowieskiej.

(Źródło i foto: bialystok.lasy.gov.pl/ oprac. ASM)

Jest już nowy przewodnik. To NIEMAPA z żubrami komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama