5°C bezchmurnie

Jest propozycja patrona nowego ronda na Białostoczku

Wiadomości, propozycja patrona nowego ronda Białostoczku - zdjęcie, fotografia

Budowa ulicy Sitarskiej cały czas trwa. Ale niektóre jej elementy są już niemal gotowe. Między innymi od kilku miesięcy zamiast skrzyżowania ulicy Sitarskiej z Radzymińską pojawiło się rondo. I to ono wkrótce będzie miało swojego patrona. Zdecydują o tym radni w najbliższy poniedziałek.

Jeszcze kilkanaście lat temu w Białymstoku ronda były rondami. Teraz praktycznie każde ma swojego patrona lub nazwę. Do nich dołączy niebawem jeszcze jedno nowo wybudowane rondo na osiedlu Białostoczek. Za kilka miesięcy z niego właśnie zjedziemy w przedłużoną ulicę Sitarską, która doprowadzi aż do Świętokrzyskiej. Znamy propozycję patrona tego ronda. I jeśli radni w poniedziałek przyjmą propozycję zgłoszoną przez mieszkańców, pojawią się tam tabliczki z nazwiskiem duchownego kościoła katolickiego – księdza Zbigniewa Krupskiego.

Kilka miesięcy temu dyskutowano już nad propozycją patrona tego ronda, ale wówczas decyzja nie została podjęta. W najbliższy poniedziałek, 15 stycznia, radni będą głosować i jeśli uchwała zostanie podjęta, rondo będzie nosiło nazwę Księdza Zbigniewa Krupskiego, byłego i zresztą pierwszego proboszcza Parafii pw. Świętej Rodziny na osiedlu Białostoczek.

„(…) Oddziaływanie duszpasterstwa parafialnego było czymś bardzo ważnym w budowaniu wspólnoty wśród mieszkańców tego osiedla. Ważną rolę w tym procesie odegrał ks. Zbigniew Krupski. Od początku czynił też starania, aby świątynia dojrzewała do rangi sanktuarium, stąd też czynił zabiegi, ażeby w krypcie tej świątyni złożono doczesne szczątki Sługi Bożego Ks. Michała Sopoćki” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, nad którą już za kilka dni głosować będą radni.

Dziś Ksiądz Michał Sopoćko jest już patronem Białegostoku i tym bardziej postać księdza Krupskiego, który poczynił największe starania o sanktuarium na osiedlu Białostoczek, przemawia za nim jako patronem nowego ronda. Warto wspomnieć, że ksiądz Krupski był patriotą, który nie poddawał się władzy PRL. To także z jego inicjatywy oraz stowarzyszenia, którym kierował, postawiono krzyże w miejscu katastrofy z 1989 roku. Przypominamy, że 9 marca 1989 roku przy ulicy Poleskiej wykoleił się pociąg towarowy wiozący ciekły chlor, ale cudem nic się nie rozszczelniło i chlor nie wyciekł. Każdego roku uroczyście obchodzone jest to wydarzenie zwane jako cud ocalenia Białegostoku.

Z inicjatywą nazwania ronda imieniem księdza Zbigniewa Krupskiego wystąpiła grupa mieszkańców. To na jej wniosek powstał projekt uchwały, która będzie poddana pod głosowanie. Jeśli radni zgodzą się na tego patrona, wkrótce mieszkańcy osiedla Białostoczek pojadą rondem imienia duchownego.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)


Jest propozycja patrona nowego ronda na Białostoczku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl