Wiadomości, szansa odcinek Białystok Kuźnica sieci - zdjęcie, fotografia

Jeszcze za wcześnie mówić o sukcesie, ale progres niewątpliwie jest. Być może Unia Europejska sfinansuje budowę jeszcze jednego ważnego odcinka Via Carpathii w naszym regionie. Chodzi o kilkudziesięciokilometrowy szlak Białystok – Kuźnica. Jednoznacznie brzmiące stanowisko otrzyma Komisja Europejska, która podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.

Województwo podlaskie leży na wschodniej granicy Unii Europejskiej i dobra łączność komunikacyjna z przejściami granicznymi na tej granicy jest w zasadzie niezbędna – i wcale nie tylko dla mieszkańców naszego regionu. Od kilku lat po polskiej stronie modernizowane, przebudowywane i rozbudowywane są przejścia graniczne, ponieważ służą one wszystkim. Zarówno tym, którzy albo opuszczają strefę Schengen, albo do tej strefy wjeżdżają. Z tym, że przejścia graniczne to jedno, a drogi dojazdowe do nich – to kolejna sprawa.

Jak wiadomo, w naszym regionie będzie budowana międzynarodowa trasa Via Carpathia. Prace już ruszyły i w tej chwili trwają procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń środowiskowych. W większości Via Carpathia będzie biegła szlakiem drogi krajowej S-19. Z tym, że samorządy zwracały się z prośbami, aby tę trasę budować także w nieco innych kierunkach – i niekoniecznie tylko trasą S-19. Jednym z nich jest odcinek z Białegostoku do Kuźnicy, w której znajduje się duże przejście graniczne. I o ile polskiemu rządowi udało się już przekonać Komisję Europejską, aby Via Carpathię ponownie wpisać do międzynarodowej sieci TNT do finansowania unijnego, to jej poszczególne odcinki już niekoniecznie. Ale to być może się zmieni.

Mamy pierwsze efekty naszej pracy! Grupa robocza ds. transportu @CPMR_BSC przygotowuje oficjalne stanowisko w sprawie uzupełnienia sieci TEN-T o odcinek Białystok – Kuźnica. Zostanie ono przekazane Komisji Europejskiej. Rozmawiałem o tym z przewodniczącym grupy Bosse Andersonem” – przekazał w miniony czwartek, 17 października, na swoim profilu na twitterze Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

To bardzo dobra wiadomość, bo jeśli Komisja Europejska zaakceptuje to stanowisko, to jeszcze jeden odcinek do przejścia granicznego będzie można sfinansować z unijnego budżetu. Dodamy, że od kilku dni marszałek województwa podlaskiego przebywa w Palermo na Sycylii, gdzie trwa zgromadzenie regionów będących członkami CPMR, czyli Konferencji Peryferyjnych Morskich Regionów Europy.

Niejednokrotnie wcześniej obecność województwa podlaskiego w takim gremium wzbudzała śmiech tak mieszkańców, jak i obserwatorów życia publicznego, ponieważ nasz region w żadnym miejscu z morzem przecież żadnym nie graniczy. Ale jak widać członkostwo w nim daje szereg różnych możliwości, których nasz region nie miałby bez tego członkostwa.

Odcinek ważnego szlaku komunikacyjnego z Białegostoku do Kuźnicy bardzo by się przydał – przede wszystkim ze względu na możliwości rozwoju gospodarczego całego województwa podlaskiego. Być może Komisja Europejska spojrzy przychylniej na tę inwestycję w ramach transgranicznego korytarza drogowego, który ma szansę na realizację z unijnych środków, skoro stanowisko zostało wspólnie wypracowane w międzynarodowym gremium do spraw transportu.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: twitter.com/ Artur Kosicki)

Jest szansa na odcinek Białystok – Kuźnica w sieci TNT komentarze opinie

  • gość 2019-10-19 18:08:04

    A jakiż to rozwój sprawi ta droga dla tirów ?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama