19°C bezchmurnie

Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa na Zielonych Wzgórzach

Mamy dla kierowców dobrą i złą informację jednocześnie. Zaczniemy od tej dobrej. Na skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej z Zielonogórską pojawią się w końcu światła sygnalizacji. Zła jest taka, że sygnalizacja będzie podłączona do systemu zarządzania ruchem.

Nawet najstarsi górale nie wiedzą w jakim celu został zainstalowany system zarządzania ruchem, który nie działa. Ale też najprawdopodobniej nawet starożytni greccy myśliciele nie byliby w stanie znaleźć powodu, dla którego ten system wciąż nie został odinstalowany i przesłany z powrotem do firmy, od jakiej został kupiony i to wraz z pismem o zwrot pieniędzy wydanych na jego zakup. Faktem zaś jest, że powstająca i budowana nowa sygnalizacja świetlna w Białymstoku z jakiegoś powodu wciąż jest podpinana pod system, na który skarży się większość kierowców.

Nie inaczej będzie także na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej z Zielonogórską. Tam wkrótce ma się pojawić sygnalizacja, bo urzędnicy ogłosili niedawno przetarg na jego budowę. W tym akurat mają rację, bo światła się przydadzą. Tylko niekoniecznie ma sens włączanie ich w system, który zdaniem kierowców – nic nie usprawnia, a utrudnia. Jednak światła przydadzą się dlatego, że skrzyżowanie jest źle wyprofilowane i jeszcze na dodatek, źle są namalowane pasy.

Informowaliśmy jeszcze wiosną ubiegłego roku, że aby wyjechać z ulicy Zielonogórskiej w lewo na Hetmańską, trzeba od razu zjechać na lewy pas, po którym jadą samochody na wprost ulicą Hetmańską. O zmianę takiego rozwiązania prosili kierowcy za naszym pośrednictwem. Po blisko roku Miasto Białystok zdecydowało, że problem z wyjazdami i włączaniem się do ruchu rozwiąże sygnalizacja świetlna.

Przedmiotem zamówienia jest kompleksowe zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych polegających na budowie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Zielonogórskiej i Hetmańskiej w Białymstoku wraz z podłączeniem do Systemu Zarządzania Ruchem w Białymstoku według procedury zaprojektuj i zbuduj” – czytamy w ogłoszeniu przetargowym w Biuletynie Informacji Publicznej.

Nie wiadomo natomiast czy zmieniona będzie choć minimalnie organizacja ruchu w tym miejscu. Co jest akurat ważne, bo istniejące rozwiązanie zmuszało kierowców do popełnienia wykroczenia. Kierowcy skręcający w lewo z ulicy podporządkowanej muszą wyjechać od razu na pas, po którym mogą jechać kierowcy na wprost. Jeśli wyjeżdżający nie wjadą na ten właśnie pas, popełnią wykroczenie, ponieważ innej możliwości zwyczajnie nie ma. W samym ogłoszeniu przetargowym jest mowa o zaprojektowaniu i przebudowie skrzyżowania w zakresie nowej geometrii, z tym że nie wiadomo, czy akurat ten błąd, który popełniono przy budowie, będzie poprawiony.

Więcej powinno być wiadomo pod koniec bieżącego miesiąca. Chętni do budowy sygnalizacji świetlnej oferty mogą składać jeszcze do 19 marca tego roku. Po wyłonieniu wykonawcy okaże się również jaki jest projekt nowego skrzyżowania i czy uwzględnia bezpieczny wyjazd w lewo z Zielonogórskiej w taki sposób, aby nie trzeba było popełniać wykroczenia.

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska)


Jest szansa na poprawę bezpieczeństwa na Zielonych Wzgórzach komentarze opinie

  • Lukasz - niezalogowany 2018-03-09 21:51:02

    To są raczej dwie dobre wiadomości.

Dodajesz jako: Zaloguj się