Od teraz przez co najmniej trzy lata w Białymstoku działać będzie Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Aktualnie mieści się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Brukowej 28. Mogą się tam zgłaszać po pomoc osoby, które są lub czują się ofiarami przestępstw.

Ośrodek służący pomocą osobom pokrzywdzonym przestępstwami działa w Białymstoku od niedawna. Funkcjonuje dzięki programowi Ministerstwa Sprawiedliwości, które zapowiadało już wcześniej tego rodzaju placówki pomocowe w całym kraju. Co istotne, w Ośrodku pomoc znajdą nie tylko osoby pokrzywdzone, ale również członkowie rodziny, a nawet osoby bliskie takiej pokrzywdzonej. Dodatkowo pomoc otrzymają świadkowie przestępstw oraz najbliższe im osoby.

- Aby osobę, która uważa, że jest poszkodowana przestępstwem, objąć programem, powinna ona uwiarygodnić, że jest poszkodowaną, czyli jednak zgłosić się najpierw na policję, ewentualnie do prokuratury, do sądu i z tą dokumentacją zgłosić się do nas. Ale bierzemy także pod uwagę osoby, które nie zgłaszały tego formalnie na policji. Na przykład, jest osoba poszkodowana przestępstwem, przemocy domowej, była na miejscu policja, ale formalnie ta osoba nie zgłaszała tego i nie było żadnej sprawy sądowej przeciwko sprawcy. Taka osoba, jeśli zgłosi się do nas, też takiej osobie udzielimy pomocy – przekazał naszej redakcji Adam Romanowicz, koordynator osób pierwszego kontaktu Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Białymstoku.

W Ośrodku osoby pokrzywdzone przestępstwami mogą uzyskać przede wszystkim pomoc prawną, psychologiczną, psychiatryczną, ale również i materialną. Trzeba jednak dostarczyć stosowne dokumenty, albo uwiarygodnić w inny sposób, że określona pomoc jest wskazana lub wręcz niezbędna. Ośrodek wówczas – jeśli chodzi o pomoc materialną – będzie w stanie zakupić żywność lub przekazać bony żywnościowe, pokryć koszty zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej, a także opłacić czynsz za mieszkanie.

- Kwalifikujemy do programu osoby, które wystarczy, że zgłoszą fakt możliwości popełnienia przestępstwa na policji, w prokuraturze lub w sądzie i taką osobę już wciągamy do programu, już w tym momencie może spotykać się prawnikiem lub psychologiem, psychiatrą, czy może prosić też o pomoc finansową. Także pomagamy osobom, które możemy w jakikolwiek sposób sprawdzić czy uprawdopodobnić, że ta osoba jest rzeczywiście pokrzywdzoną, chociaż sprawy w sądzie nie było – wyjaśnia Adam Romanowicz.

Zainteresowane osoby odsyłamy już bezpośrednio do Ośrodka, w którym udzielona będzie kompleksowa informacja o tym, w jaki sposób mogą uzyskać pomoc. Osoby pokrzywdzone przestępstwami mogą zgłaszać się w Białymstoku na ulicę Brukową 28 w poniedziałki od godz. 13.00 do godz. 20.00, od wtorku do piątku od godz. 8.00 do 15.00 i w soboty w godzinach od 9.00 do 13.00. Całodobowy telefon do pracownika pierwszego kontaktu: + 48 697 697 205, e-mail: [email protected].

W naszym regionie podobne Ośrodki, które świadczą pomoc osobom poszkodowanym przestępstwami działają również w następujących miastach:

- Bielsk Podlaski – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Kazimierzowska 18/3 (poniedziałek – czwartek w godz. 15.30 – 16.30)

- Hajnówka – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. 11 Listopada 24 (poniedziałek – czwartek w godz. 16.00 – 17.00)

- Mońki – ul. Aleja Niepodległości 11B/13 (czwartek w godz. 9.00 – 13.00)

- Siemiatycze – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ul. Legionów Piłsudskiego 3 (poniedziałek w godz. 16.00 – 17.00,  wtorek – czwartek w godz. 15.30 – 16.30)

- Sokółka – Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wojska Polskiego 7 (wtorek w godz. 9.00 – 13.00)

- Supraśl – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Józefa Piłsudskiego 17 (poniedziałek w godz. 11.00 – 15.00).

(Agnieszka Siewiereniuk – Maciorowska/ Foto: BI-Foto)

Jesteś ofiarą przestępstwa? W tym Ośrodku znajdziesz pomoc komentarze opinie

 • i.Bialystok.pl - niezalogowany 2019-04-05 22:38:40

  Dość korupcji, "rozgrzanych" sędziów na telefon, nePOtyzmu! W sądach nie wygrywa ten kto zna prawo tylko ten kto zna sędziego:( A co z POzwem wobec Sądów o odszkodowanie 5 mln zł za nielegalne rozwiązanie Stowarzyszenia Federacja Zielonych:)? Nie można być sędzią we własnej sprawie:) A czy Uniwersytet w Białymstoku zbankrutuje przez przekręty z kampusem? Jak można tak demoralizować młodzież!? Kiedy rozbiórka tej samowoli budowlanej? Do tego byle jak zbudowany Kampus rozpada się: „Zapłacenia ponad 204 milionów złotych kary domaga się w sądzie Uniwersytet w Białymstoku od spółki giełdowej Mostostal Warszawa. (…) informowaliśmy o notorycznym zalewaniu wodą nowiutkiego kampusu podczas opadów deszczu. Pracownicy i studenci robili, co mogli, by kapiąca woda nie wyrządziła szkód, jednak bezskutecznie. Dach wykonany podczas budowy kampusu okazał się nieszczelny, więc uczelnia w ramach napraw gwarancyjnych wezwała budowniczego tego obiektu do usunięcia tych wad. Wszystko oczywiście na podstawie i w zgodzie z zapisami umowy o zbudowaniu obiektów. (…) przed sądem toczy się już inny proces, także z powództwa UwB przeciwko Mostostalowi Warszawa o odszkodowanie w wysokości 66 milionów złotych. W tym procesie chodzi o roczne opóźnienie w zakończeniu budowy kampusu.”
  W bodajże 2010 r. Stowarzyszenie Federacja Zielonych W Białymstoku ujawnia że prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski który oprócz wykonywania funkcji prezydenta jest także czynnym wykładowcą - pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku wbrew prawu nakazującemu jego wyłączenie i podległego mu urzędu ze sprawy bierze udział w postępowaniu dotyczącym Kampusu Uniwersytetu w Białymstoku, naruszającego korytarz przewietrzający miasta i zabytkowe, barokowe założenie parkowe miasta ogrodu. Uniwersytet na skutek finansowych przekrętów zmierza do bankructwa - z braku pieniędzy planuje zwolnienie np. 80 pracowników.


  Do dziś budowa Kampusu Uniwersytetu na Ciołkowskiego zamiast obok budynków i akademików Politechniki na ul. Zwierzynieckiej i Uniwersytetu na Świerkowej uważana jest za studentów za głupotę (problemy z dojazdem) i powoduje kolejne bezsensowne wnioski jak np. plany betonowania parkowych alejek czy wycinki drzew, na razie nieskuteczne.

  Sprawa trafia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, którego prezes Dariusz Kijowski również jest czynnym wykładowcą i pracownikiem Uniwersytetu w Białymstoku = także powinien być wyłączony ze sprawy

  Ponieważ dalej to nie następuje sprawa trafia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, gdzie sprawę rozpatruje sędzia Stanisław Prutis, również jednocześnie pracownik czynny wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku który także powinien być wyłączony ze sprawy

  Nielegalna budowa trwa dalej, na podstawie sfałszowanych dokumentów przez pracowników Urzędu Miasta w Białymstoku podległych prezydentowi Stowarzyszenie Federacja Zielonych zostaje bezprawnie rozwiązane, rzekomo z powodu braku 15 członków, których to przesłuchania sąd odmawia ku ich oburzeniu.

  W postępowaniu tym istotna rolę odgrywa Prezes Sądu Rejonowego w Białymstoku Tomasz Kałużny również pracownik i czynny wykładowca Uniwersytetu w Białymstoku który także powinien być wyłączony ze sprawy. Także on nadzoruje odmowy rozpatrzenia zażaleń stowarzyszenia na postanowienie białostockiej prokuratury która nie reaguje na opisane naruszenia prawa. W sądzie giną akta, odwołania, odmawia się przywrócenia terminu które przepadają w winy sądu, wyłączenia sędziów i sądu z postępowań

  Jak można tak demoralizować młodzież! 3 z tych panów to wykładowcy wydziału "prawa"!

  Rzecznik Praw Obywatelskich do dziś nic nie zrobiła w tej sprawie, pomimo osobistego zgłoszenia sprawy podczas wizyty pani Lipowicz w Białymstoku na spotkaniu z mieszkańcami.

  Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Prezes Sądu Rejonowego Tomasz Kałużny wbrew prawu (podlegali wyłączeniu ze sprawy jak i podlegli im pracownicy Sądu Rejonowego w Białymstoku i Urzędu Miasta w Białymstoku) zablokowali też rejestrację Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Prezesa Sądu Rejonowego w Białymstoku Tomasza Kałużnego, i Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Urzędy, Sądy, Sędziów, Urzędników, Instytucje, Partie, Polityków, Media, Policję i Straż Miejską.

  W międzyczasie Sąd Okręgowy w Białymstoku na skutek apelacji Stowarzyszenia prawomocnym wyrokiem potwierdza, że zablokowanie powtórnej rejestracji Stowarzyszenia Federacja Zielonych w Białymstoku przez Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i Sąd Rejonowy w Białymstoku było sprzeczne z prawem.


Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama