19°C słabe opady deszczu

Jutro na cały dzień zostawiamy samochód w garażu lub na parkingu

Kiedy: 2017-09-22 , godzina: 00:00

Styl życia, Jutro cały dzień zostawiamy samochód garażu parkingu - zdjęcie, fotografia

W najbliższy piątek, 22 września, będziemy obchodzić Dzień bez Samochodu. Każdy będzie mógł bezpłatnie podróżować autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej i korzystać z wydłużonego czasu na bezpłatną przejażdżkę rowerem miejskim.

W Polsce i na świecie to święto obchodzone jest zawsze tego samego dnia i ma promować korzystanie z innych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody. Pierwsze pomysły dotyczące organizowania Dni bez Samochodu miały miejsce na początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy nastąpił kryzys naftowy. Jednak dopiero w październiku 1994 roku projekty te zostały wcielone w życie.

W 2000 roku Dzień bez Samochodu stał się świętem światowym i ustalono, że ma przypadać 22 września. Od tamtej pory w tym dniu wiele miast zamyka swoje centralne ulice dla samochodów. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest głównie przez duże miasta, gdzie przez cały dzień można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Tak jest też w Białymstoku i niepotrzebny jest do tego żaden dokument, np. dowód rejestracyjny.

Dzień bez samochodu to doskonała okazja, by z bliska przyjrzeć się, jak funkcjonuje i rozwija się transport publiczny w naszym mieście – mówi zastępca prezydenta Adam Poliński. – Zapraszamy mieszkańców, by zechcieli zostawić swoje auta w domu i skorzystać z udogodnień. Zachęcamy do bezpłatnego podróżowania po Białymstoku autobusem lub rowerem. W naszym mieście są ku temu naprawdę dobre warunki: nowoczesne autobusy i BiKeRy cieszące się ogromnym powodzeniem – dodaje.

Tym bardziej, że miła niespodzianka czeka 22 września także użytkowników miejskich rowerów BiKeR. W tym dniu nie będzie naliczana opłata przez całą pierwszą godzinę jazdy. Warto skorzystać – w Białymstoku mamy już 540 rowerów na 50 stacjach i ponad 110 kilometrów dróg rowerowych. Przy każdej nowej inwestycji drogowej powstają ścieżki rowerowe. Miasto dba także o to, aby nowe fragmenty łączyły się z już istniejącymi. W ten sposób wydłuża się spójna sieć tras rowerowych.

(Źródło: bialystok.pl/ oprac. ASM/ Foto: BI-Foto)

Jutro na cały dzień zostawiamy samochód w garażu lub na parkingu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na ddb24.pl