Kacper Łukaszewicz drużynowym Mistrzem Europy

Sport, Kacper Łukaszewicz drużynowym Mistrzem Europy - zdjęcie, fotografia

W dniach 28.07-04.08 2019 roku w miejscowości Prilep w Macedonii odbyły się w Mistrzostwach Europy Modeli Swobodnie Latających Juniorów. Zawodnik Aeroklubu Białostockiego – Kacper Łukaszewicz indywidualnie zajął 7 miejsce. Reprezentacja Polski F1B (3 osoby), w skład której wchodził Kacper, zajęła 1 miejsce drużynowo!

Starty w kategorii F1B (modele swobodnie latające z napędem gumowym) odbywały się w czwartek 1 sierpnia. Udział wzięło 34 zawodników z 13 państw (Polska, Niemcy, Czechy, Włochy, Estonia, Łotwa, Rosja, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Macedonia, Izrael i Serbia). 10 ekip miało pełny skład (3 zawodników). Polacy prowadzili od pierwszej tury lotów. W sumie rozegrano 7 kolejek.

W dwóch pierwszych maksymalny czas lotu wynosił 240 sekund, w pozostałych 180 sekund. Do 6 tury wszyscy zawodnicy z Polski: Zofia Zdancewicz (OSiR Suwałki), Filip Rudziński (OSiR Suwałki) i Kacper Łukaszewicz (Aeroklub Białostocki). W 6 kolejce z powodu silnych turbulencji model Kacpra latał 9 sekund mniej od wyznaczonego czasu maksymalnego 3 minut. 7 i 8 kolejka to znów loty maksymalne wszystkich Polaków. Po zakończeniu podstawowej części zawodów (7 kolejek lotów) sześciu zawodników uzyskało czasy maksymalne we wszystkich siedmiu kolejkach. O medalach indywidualnych będą decydowały dogrywki.

Wiadomo już było, że Polska pewnie zajęła 1 miejsce drużynowo i zdobyła tytuł Mistrzów Europy. Reprezentacja Polski pokonał drugich Niemców o 79 punktów (sekund) i Czechów o 107 punktów. Polacy, w kategorii F1B, byli Mistrzami Europy Juniorów w latach: 2015, 2009, 2001, 1999, 1997.

Kacper ostatecznie zajął wysokie 7 miejsce indywidualnie. Po pierwszych dogrywkach (lot na 6 minut) brązowy medal indywidualnie wywalczyła Zofia Zdancewicz, a tuż za podium był Filip Rudziński, oboje z Suwałk. Po drugiej serii dogrywek (lot na 8 minut) Mistrzem Europy został Vitek RÖSSLER (Czechy), a I Vice Mistrzem okazał się Niemiec Sebastian JËCKEL.

W kategorii szybowców F1A Polacy zajęli 14 miejsce drużynowo i indywidualnie 14, 37 i 46 miejsca. W kategorii modeli z napędem spalinowym F1P Reprezentacja Polski drużynowo zajęła 4 miejsce a indywidualnie: 5, 8 i 13 miejsca. W klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy (suma wyników z 3 kategorii modeli swobodnie latających: F1A, F1B i F1P), gdzie walczono o puchar przechodni „Challenge Trophy” ufundowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Polacy zajęli wysokie 4 miejsce (na 19 startujących państw). Wygrała Rosja przed Estonią i Ukrainą.

Polacy przywieźli z zawodów złoty medal drużynowy oraz brąz indywidualnie. Oba medale w kategorii „gumówek” F1B. Kacper jest uczestnikiem zajęć w Pracowni Modelarstwa Lotniczego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, instruktor Jerzy Dzienis.

Trenerem, menadżerem Mistrza Europy jest Instruktor Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego I klasy – Andrzej Łukaszewicz, ojciec Kacpra. Od września bieżącego roku Kacper będzie uczniem Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

(BL)

Kacper Łukaszewicz drużynowym Mistrzem Europy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama