Polityka, Kandydatki Jesteśmy polityce bardzo potrzebne - zdjęcie, fotografia

PSL - Koalicja Polska ma w okręgu nr 24, obejmującym województwo podlaskie, kilkanaście kandydatek na liście do Sejmu. Kobiety podkreślały, że to dzięki nim polska polityka będzie miała lepszą jakość i Polska zyska więcej, gdy one dojdą do władzy.

Polskie Stronnictwo Ludowe na liście nr 1 w okręgu nr 24 wystawiło na październikowe wybory 28 osób. Dwanaście z nich to kobiety:

 • Agnieszka Zawistowska (nr 6) - inżynier rolnictwa, Brzóski Gromki, PSL
 • Ewa Kulikowska (nr 7) - ekonomistka, Rostołty, nie należy do żadnej partii politycznej
 • Wiesława Płońska (nr 8) - technik budownictwa, Białystok, nie należy do partii politycznej, związana z ruchem Kukiz'15
 • Bożena Krzyżanowska (nr 9) - dyrektorka szkoły, Siemiatycze, nie należy do partii
 • Ewa Jakubiak (nr 15) - nauczycielka akademicka, Szabły Młode, PSL
 • Agnieszka Szczygielska (nr 16) - doradca rolniczy, Sokółka, PSL
 • Magdalena Nowak (nr 17) - doradca finansowy, Białystok, nie należy do partii
 • Marta Aleksiejczuk-Szotko (nr 18) - inżynier zootechniki, Zabłudów - Kolonia, PSL
 • Joanna Jędzul (nr 22) - przedsiębiorca, Suwałki, PSL
 • Małgorzata Kaźmierczak (nr 23) - ekonomistka, Wasilków, PSL
 • Małgorzata Karczewska (nr 25) - specjalistka ds. marketingu i handlu, Bielsk Podlaski, nie należy do partii
 • Irena Przybylak (nr 27) - emerytka, Drozdowo, nie należy do partii

Kobiety w polityce są bardzo potrzebne. To my jesteśmy komunikatywne, potrafimy łączyć, my dochodzimy do kompromisów. To dzięki kobietom, myślę, polityka w Polsce będzie miała lepszą jakość, a Polska zyska dużo więcej, jak kobiety dojdą do władzy - mówiła Agnieszka Zawistowska.

Przedstawicielki listy PSL tłumaczyły, że kobiety, które chcą i potrafią, muszą mieć możliwość rozwijania skrzydeł. Taką możliwość daje im Polskie Stronnictwo Ludowe, które od zawsze stawia na kobiety.

Przykładem jesteśmy my: kobiety aktywne zawodowo, nie tylko matki i żony, ale też działaczki społeczne, sołtyski, szefowe kół gospodyń wiejskich, dyrektorki. Kobiety, które na co dzień działają dla nas, dla społeczeństwa - dodała Zawistowska.

Kandydatki podkreślały, że Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało program dla Polek, a Polki zasługują na godne zarobki, na godne łączenie życia zawodowego z życiem prywatnym, na możliwość szybkiego powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, na godną emeryturę, na leczenie i profilaktykę.

Agnieszka Szczygielska skupiła się na aktywizacji kobiet w społecznościach wiejskich, organizowaniu różnego rodzaju spotkań, aktywizacji kobiet w swoich środowiskach. Stwierdziła, że jest to bardzo istotne. Dobrym przykładem są koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, gdzie kobiety mogą się łączyć, wspierać, dyskutować i podejmować inicjatywy lokalne.

Dla nas istotnym elementem jest to, żebyśmy mogły spokojnie łączyć pracę zawodową z opieką nad dziećmi. Będziemy dążyć do tego, by skrócić czas pracy o godzinę dla rodziców, którzy wychowują dzieci do 10. roku życia - zapowiedziały kandydatki.

Przypomniały też o innych założeniach programowych, jak zrównanie wysokości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Podkreślały, że istotne jest dbanie o wykształcenie młodych ludzi, bo to jest przyszłość naszego kraju. Stwierdziły, iż w ostatnio zbyt wiele zmian wprowadziło wiele chaosu do szkół, ich priorytetem ma być szkoła bezpieczna szkoła i nowoczesna. Zapowiedziały dążenie do wysokiej jakości kształcenia.

Przedstawicielki PSL chcą walczyć z wykluczeniem kobiet w podeszłym wieku na wsiach, działać na rzecz upowszechniania dostępu do służby zdrowia dla osób starszych.

Zapowiedziały także utworzenie punktu porad dla kobiet, gdzie każda z będzie mogła zyskać m.in. porady prawne i psychologiczne.

(Piotr Walczak / Foto: PSL)

Reklama

Kandydatki PSL: Jesteśmy w polityce bardzo potrzebne komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama